חדשות

מופז: מספספרים בשנאה לצורך הון פוליטי

חלקים שונים במפלגתי בחרו, לצערי, להצטרף לקמפיין האנטי חרדי. אבוי לנו אם נהפוך במחי קמפיין ל"שינוי" חדשה

אין דבר קל יותר מלשנוא. זהו רגש בסיסי וראשוני שקיים בכל אחד מאיתנו. הוא מתעורר בכל פעם שמישהו או משהו גורם לנו אי נוחות. שנאה היא דבר זמין ומסוכן. יש הרבה מאוד אנשים שמספסרים ברגשות. ספסרי השנאה הם הציניים והרעים שבספסרים. הם עושים זאת לצורך צבירת הון, כספי, מעמדי או פוליטי. אין זה משנה מה אתה מרוויח משנאה, בסופו של יום זהו רווח שאין בו ברכה.

בשבועות האחרונים אנו נמצאים בעצומו של קמפיין השנאה התורני נגד חרדים. קמפיין כזה, בדרך כלל, מנוהל על ידי פוליטיקאים או אנשים שרוצים להיות פוליטיקאים. הוא בדרך כלל מוביל לכך ששני הצדדים, חילוניים וחרדים, רק מקצינים עמדות ומחדדים הבדלים. הקמפיין נשען על מילים כגון "פרזיטים", " שודדים" ואוכלי חינם". החרדים יישלפו מיד את המילים "ערכים", "זימה" ו"אלימות". אולם מנהלי הקמפיין שוכחים עובדה אחת: בסופו של יום עלינו להמשיך ולחיות פה כחברה גם ביום שבו הוויכוח הנוכחי יסתיים.

שנאה שכל מטרתה היא השגת יותר מנדטים מחריבה את התשתית החברתית של מדינת ישראל. אסור לנו לייצר תוכנית התנתקות חברתית שדוחפת קבוצות שלמות באוכלוסייה אל מחוץ לגדר. אנחנו לא יכולים לבצע החלפת אוכלוסיות. אין לנו אפשרות לברוא רק אנשים בצלמנו ובדמותנו. אנחנו חברה רבתרבותית, תמיד היינו. מי שמנהל קמפיין שנאה נגד חרדים כדי להשיג יותר מנדטים בבחירות הבאות - עלול מחר לנהל קמפיין שנאה כלפי כל מי ששונה ממנו ולדרוש שוויון עם הבדל דת, גזע ומין.

לצערי, בחרו חלקים שונים במפלגתי, מפלגת קדימה, להצטרף לקמפיין האנטי חרדי. אותם חלקים חוששים, כנראה, מהצטרפותו הצפויה של העיתונאי יאיר לפיד לפוליטיקה ומהסקרים המראים כי מהלך כזה יכווץ את קדימה. ברור כי אין המדובר בצעד המבטא את העקרונות עליהם נבנתה המפלגה מלכתחילה כמפלגת מרכז ימין וכמפלגת שלטון. מישהו מתאר לעצמו מצב בו אריאל שרון, מייסד התנועה, היה נותן ידו לאמירות קשות ומבחילות נגד חרדים או מתבטא באופן כזה בעצמו?

אנחנו מפלגה שאמורה לייצג את רוב החברה הישראלית. בקרב מתפקדינו ומצביעינו ישנם אנשים מסורתיים, דתיים וכאלה שלהם קרובי משפחה חרדים. אנחנו מפלגה פלורליסטית. אבוי לנו אם נהפוך, במחי קמפיין, למפלגת שינוי.

לא רוצה לשנות, ולא מוכן שישנו אותי

הבעיה קיימת. אינני מתעלם ממנה. אבל יש דרך לדבר ויש דרך לפתור בעיות. בהיותי רמטכ"ל הקמתי את הנח"ל החרדי שהפך לסיפור הצלחה. כשר ביטחון שילבתי את ארגון זק"א במערך החילוץ וההצלה בפיקוד העורף. כמו כן יזמתי את החלת השירות הלאומי גם על חרדים ואזרחי ישראל הערבים. הוקמה מנהלת והוקצו תקנים בעקבות המלצות ועדת עברי. אז הבנתי את מה שאני יודע היום: יצירתיות, קבלת האחר והשונה כפי שהוא, והידיעה שאנו אחים מועילות הרבה יותר מכל התלהמות. הדרך לשילובם של החרדים בחברה עוברת דרך השירות הלאומי, הכשרה מקצועית וחינוך אקדמי  בתהליך ארוך קבלה.

אני לא רוצה לשנות אף אחד, כמו שאני לא מוכן שישנו אותי. אני מקבל את העובדה הבסיסית שעם אמונה לא מתווכחים. היהדות החרדית שרדה 2000 שנה ואין שום סיכוי, ואני גם לא רוצה, שהיא תיעלם עכשיו. גם אם הקמפיין נגדה יהיה המוצלח שבקמפיינים.

אז רגע לפני שאנו ממשיכים בשיסוי ומובילים להתפוררות גורפת של החברה הישראלית בואו נעצור. בואו נפסיק לנהל דיאלוג פשטני, רדוד ומתלהם. אין לנו ארץ אחרת ואין לנו אזרחים אחרים. זה מה שיש, ומה שיש הוא יפה, מצליח וחייב להמשיך לחיות ולהתקיים כקבוצה וכקהילה.

הכותב הוא ח"כ מטעם סיעת קדימה

 
נ.ב שכחנו לציין אך המאמר המרגש נכתב על ידי שאול מופז באמצע 2010 כשראש המפלגה התורנית היתה הגב' ציפי לבני, ובקונסטלציה פוליטית מעט שונה.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים