חדשות

לוחמי האש בהבעת סולדריות עם חברם החרדי

ארגון הכבאים בהבעת סולידריות מרגשת עם חניך חרדי שנציבות הכבאות מנעה את הסמכתו בשל הנחיה חדשה המחייבת גילוח הזקן * בתגובה לצעד הסותר את הוועדה הקיימת בנושא הורה ארגון העובדים לכל הכבאים בישראל שלא להתגלח עד להודעה חדשה

את האש הזאת לא יכבו כך-כך מהר: הנחיה חדשה של נציבות הכבאות, שפורסמה בתקופה האחרונה, ומאיימת לפסול לתפקיד הכבאי שומרי מצוות בעלי זקנים – מעוררת סערה.

על פי ההנחיה החדשה, "אין אישור לגידול זקנים ללוחמי האש בהתאם להוראות התקנים הבינלאומיים. לא יתקבלו לרשות לוחמי אש, המבקשים לגדל זקן". 

בתגובה להנחיה, הוציא היום יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי הוראה לכלל הכבאים: "לא להתגלח".

בעיתון ידיעות אחרונות, שדיווח היום על ההנחיה, צוטט שמשון חיים, כבאי מתחנת אריאל: "עד היום לא הרגשתי שאני מסכן את בריאותי בגלל הזקן, אחרי 66 שנים מישהו שם קיבל קריזה והחליט על תקנה חדשה, מצידי שיפטרו אותי, אני את הזקן שלי לא מגלח".

הסיבה להוראה החדשה, לדברי גורמים המתמצאים בתחום, היא משום שבנציבות הכבאות גילו לאחרונה, שהזקן מפריע לאטימות מלאה של המסכה אותה חובשים הכבאים ואמורה להגן מפני שאיפת עשן.

על פי ההערכות, ישנם כיום כ-50 כבאים בעלי זקן, שיפגעו מההנחיות החדשות.

אחד מהם הוא צעיר חב"דניק, שסיים לאחרונה קורס כבאות, אך מכיוון שסירב לגלח את זקנו, לא הוסמך כלוחם – והוצב בתפקיד מנהלתי.

באותו קורס היו שלושה בעלי זקן, ורק כמה שעות לפני טקס הסיום הציבו להם תנאי: או שיתגלחו או שלא יעלו לטקס. שניים מתוכם התגלחו מחוסר ברירה, אך החב"דניק שאל את רבותיו, שאסרו עליו להתגלח – והוא לא הוסמך כלוחם.

בתגובה החליטו בארגון הכבאים, לשגר הוראה כוללת לכל הכבאים בארץ שלא להתגלח עד להודעה חדשה.

בהודעה נאמר: "כל הארץ בלי יוצא מהכלל, בהוראת יו"ר הארגון אבי אנקורי אין להתגלח עד להודעה חדשה, וזאת בגלל צעד חד צדדי בנציבות לאסור זקן בכבאות. יש לבצע הוראה זו עד אחרון הכבאים".

בשיחה עם חרדים10 אומר יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי, כי הדרישה הגיעה מהשטח: "כבאים רצו להביע סולדיריות עם חבריהם בעלי הזקנים, ולכן נתנו את ההוראה, שלא להתגלח עד שהנציבות תדון איתנו בנושא ונגיע להסכמות".

לדבריו, "הכבאים קיבלו את ההוראה בצורה טובה, גם כבאים חילונים וכאלה שרגילים לגלח, שמחו לתמוך בחבריהם למקצוע".

אנקורי  תוקף את הנציבות: "הוקמה ועדה לדיון בעניין הזקנים, בשיתוף איתנו, אבל לפתע החליטו לבטל הכל, ולתת הוראה חד צדדית, אי אפשר לכפות דבר כזה על אנשים. שחר אילון צריך להבין שהוא כבר לא במשטרה ונותן פקודות, יש ועד וצריך לדבר איתנו".

עוד מספר אנקורי, כי ישנם מפקדים בשטח שכבר איימו על כבאים שלא יתגלחו שיועמדו למשפט. "הם לא יוכלים לעשות את זה, ואם צריך נגיע לבית הדין הארצי לעבודה", מצהיר אנקורי.

לטענתו, "ניתן לפתור את בעיית הזקן עם רכישת מסכה מיוחדת, שעולה מעט יותר כסף מהמסכה הרגילה".

מנציבות הכבאות נמסר בתגובה ל'ידיעות אחרונות', כי לחניך הובהר כבר בתחילת הקורס וכן במספר רב של פעמים בהמשך כי ייתכן שהוא או כל חניך אחר שיגדל זקן לא יוכל להשלים את הקורס.

"אין זה המקרה הראשון של הדחת חניך בשל גידול זקן. מעתה ואילך איסור גידול זקן יהווה תנאי סף לקבלת מועמדים לקורס כבאים.

לגבי בעלי הזקנים שכבר עובדים כלוחמי אש", אמרו בנציבות, "הסוגיה תידון מול ארגון העובדים. לא מוכרת מסכה מתאימה ומאושרת לבעלי זקן".

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים