טורים

הצביעות של קלדרון: יש עתיד, אין בושה!

חברת הכנסת קלדרון נופלת שוב * דורשת מהצעירים החרדים לא לדרוך בכנסת ישראל או להוריד את בגדיהם החרדים * עמיתיה המופתעים: כיצד את לא מתביישת לראות את החרדים כמכלול אחד?

הפרצוף המופתע שנמרח על פניה של ח"כ רות קלדרון כשראתה את המחאות דווקא מהכיוון הלא פרו חרדי של המפה הפוליטית בפרלמנט הישראלי, הביע את חוסר ההבנה שלה לדיסוננס בין התוצאה המחמיאה שסברה שתרוויח מההשתלחות שלה בחרדים, לבין המצב בפועל. היא הבינה, שה'יש עתידזם', המונע משנאה פרימיטיבית, עלה לה לראש, בטעות קצת יותר מדי.

מאוד היה חשוב לה לקלדרון, לנצל את 27 השניות שנותרו לזכות הדיבור שלה, על מנת לצווח כאחוזת טירוף לעבר יציע הצופים במליאה, זה עם הזכוכית, המיועד לכל אזרח ישראלי שמבקש לראות מה באמת עושים נבחריו, אותם הוא מממן מכיסו במשכורת חביבה ושאר הוצאות לא רעות בכלל.

"אנשים שלבושים כתלמידי חכמים ויושבים פה במליאה למעלה בבטלנות, בלי ספר, שעה אחרי שעה, מוציא אותי מדעתי. זה מבייש את הלבוש של תלמיד חכם", אמרה קלדרון, "אני מבקשת מכם או להביא ספרים או ללכת לבית-מדרש וללמוד... בגלל שהם חרדים והם ממומנים בישיבות ובשביל שהם ילמדו תורה הם ממומנים מכספי". לקריאות הביניים השיבה: "אני לא מקללת. זו בושה לתורה, שיוריד את הבגדים האלה"

תאמינו לחברי הכנסת זהבה גלאון, מיקי רוזנטל, מיכל רוזין ואיציק שמולי, שלא באו לכנסת על מנת להגן על שמו הטוב של המגזר החרדי, וגם לא להזדהות עמו בכל דבר כאחוות אופוזיציונרים. גם הם הבינו שהיא חצתה את הגבול. "את רואה אותם כקולקטיב?" שאל שמולי המום, "זה אותו אחד כל יום כאן?"

מופע קומי ומתנשא

לרגע קשה להניח את האצבע על הדבר החמור יותר במופע הקומי של קלדרון, שבכלל, עושה רושם שבאה לתת קצת חיוך למצב העגום של מפלגתה. אבל אם נקשיב טוב לדברים, זו אינה הקריאה האנטי-דמוקרטית לתת זכות כניסה ליציע לכל אזרח ישראלי, מגל גזע דת ומין...למעט חרדים. זה אפילו לא הטמטום הזה בו היא קראה להם "לבוא עם ספרים או לא לבוא", כי נו-נו-נו, היא לא מרשה להם לצפות בבטלה שלה ושל חבריה, ללא ספרים, מין התנשאות גועלית משל היו שייכים לה והיא לפקד עליהם מה לעשות, בשל היותה "מממנת אותם" כדבריה.

היה שם משהו הרבה מעבר לזה, וזה מה שהקפיץ את יושבי הבית. הקולקטיב.

כמו יושב ראש הסיעה שלה, יאיר לפיד וגמדיו, המבט אל החרדים הוא כעדר שלם, חסר זהות וצורה, כולם אותו הגודל, שווים במראה וקומה. כולם בני ישיבות ממומנים על ידיה ויש לשנוא אותם, את כל השחור הזה, ולהעיף אותם, להכחיד אותם. והשחור הזה, מול העיניים הטריף אותה.

אין להם שמות, אין להם חיים. כולם דוסים.

היא צווחה אל שני הזוגות שישבו שם ביציע מאחורי זכוכית והשתלחה בגסות. "תחליפו את הבגדים" אמרה. כי אצלה, כולם אותו הדבר. חרדי הוא לא אברך, או אינסלטור, או נהג אוטובוס, או איש היי טק, אדם בעל משפחה, עובד או לומד. לפי דבריה, אלו שאינם לומדים, צריכים להתלבש אחרת, בגדים שונים, אולי טלאי שכזה. רותי לא מרשה להם ללבוש שחור-לבן.

הרדיפה הקולקטיבית הזו כנגד החרדים כולם כמקשה אחת, היא בדיוק אבן הייסוד של 'יש עתיד', וזה ברח לה.

רק לדמיין את תגובת העולם וישראל, אילו חברת פרלמנט אירופאית, או אפילו איראנית, קוראת לאנשים ביציע: "יהודים, לכו לבית הכנסת".

מחלת הצביעות של יש עתיד

המופע הקומי של קלדרון השבוע, הוא סימפטום למחלת הצביעות הטבועה בה ובחבריה. ממש כמו ח"כ עליזה לביא שבכל הצבעה רלוונטית רדפה וגמרה את החיים של הנשים החרדיות, בעיקר הגננות והמורות החרדיות, אבל בלי בושה עלתה ביום בהיר לדוכן וצעקה על הח"כים החרדים נגדם הצביעה, כי הם לא דואגים לנשים החרדיות, כך גם כאן. קלדרון, שבכל הצבעה פשוט ריססה את הישיבות החרדיות (והלא חרדיות), פעם אחר פעם הצביעה בעד תקציבים וגזירות שיש בהם רדיפת חרדים בכלל, ולומדי תורה בפרט. היא לא באה והצביעה נגד קיצוצי אימים לתלמידי חכמים. במו ידיה היא גרמה לכריתת ישיבות, להבאת אברכים לומדי תורה לרעב. אבל בלי טיפת טאקט, עלתה וניאצה את ארבעת החרדים ביציע המבקרים, בשם הכבוד שיש לה ללומדי התורה. זהו פרצוף המפלגה. קריאות להגנה על מעמד הבינים תוך רמיסתו למען העשירים יותר.

"תופעת ביטול התורה מצערת אותי", אמרה האישה שגורמת, בין השאר, לשיא של בביטול תורה במדינת ישראל דה פאקטו ודה יורה, ולא משנה אם זה בשם השוויון בנטל או כל הבטחת בחירות אחרת. תתביישי! או לפחות תשתקי.

לא פלא שמכל כיוון מחו חברי הכנסת כנגדה, למעט ח"כ מיקי לוי וח"כ ליפמן, שכפודלים באופן אוטומטי צעקו והניפו ידיים ללא אבחנה, כי חס וחלילה אסור שמישהו יהיה נגד ההסתה הגזענית הזו כנגד חרדים רק בשל השתייכותם המגזרית. ואם כבר פודלים, שנאוצרים וסתם סוגי כלבים. ליפמן, היהודי זיס של לפיד, זה שנשלח בכל רגע להראות ש"אין לנו בעיה עם היהודים הללו" ובאטרף מגן בחירוף נפש על כל דברי חבריו לסיעה, הוא משום מה זה שנשלח בכל פעם לכל מה שקשור לכלבים ולצילום איתם, כמו מסר סמוי על החינוך מחדש שעובר החרדי של לפיד, שאפילו אנושי עד כדי ליטוף כלבים, ועכשיו, גם אימץ כלב נחייה. מי ייתן ויום אחד תיפקחנה עיניו לראות.

למחרת, באה ההתנצלות. סוג של סליחה, שכמו בבדיחות היהודיות העתיקות, גרועה עוד יותר מן המעשה עצמו. "ביציע המליאה יושבים ימים שלמים עשרות צעירים לבושים בגדי תלמידי חכמים", נכתב ב"התנצלות".

סלחי לי, גברת ד"ר סטייליסטית, מה הם בדיוק 'בגדים של תלמידי חכמים' אותם לבשו ארבעת הדוסים שפרקת עליהם את שנאתך? הציצית בה כל יהודי שומר מצוות הולך? חולצה לבנה ומכנסיים שחורות (או סוג של...) שחרדים רבים כל כך לובשים ללא הבדל עדה, מקצוע או גיל (חוץ מהילדים) מסיבות כאלה ואחרות. תגידי, כדי שנדע מה להחליף. אולי בדיקטטורה שבה את חייה מכתיבים לך מה ללבוש, אבל לעת עתה, כל אחד ילבש מה שבא לו. האם עכשיו בכנסת תציבי שלט "אל תעברו בכנסתינו בלבוש תלמידי חכמים"?

שוב, בהתנצלות, הראתה קלדרון את הדבר היחיד שהיא רואה מול עיניה: יהודי חרדי, דמון שיש למגרו, "כולם" שיחליפו בגדים או שהיא תגמור אותם.

צדקנות מתחסדת

אולי, נדבר בשפתה של רות, זו שכאשר חבר הכנסת גפני ניצל את זכותו הדמוקרטית להביע את כאבו באחת הועדות על קיצוץ מרושע של כספי ילדים באופן לא הוגן פרלמנטרית - מיהרה בצדקנות מתחסדת לומר "אוי, אתה מדבר לשון הרע". צדיקה יותר ממדינת הלכה וכדרכה סותמת פיות ומתנהגת באופן לא דמוקרטי, הפעם בשם "לשון הרע" על ראשי מפלגתה, שהשם ישמור. גברת קלדרון, על אותה הדרך: כתוב בגמרא "נח לו לאדם שישליך עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חבירו ברבים" וכן "כל המלבין פני חברו ברבים אין לו חלק לעולם הבא".

היות ולא ברור שאת מבינה הכל באופן הגיוני, אז לא, אין כאן המלצה מעשית עבורך חלילה. אבל לפחות, תנסי להיזכר שוב בפרצופים הצעירים שהשפלת אותם והלבנת את פניהם מול המליאה ומול מצלמות ערוץ הכנסת המשדרות זאת לצופים רבים. תנסי לדמיין אותם כפרצופים שונים, ולא כעוד דוסים מהקולקטיב.

נכון, את לא מצליחה.

כשהשנאה והצביעות תסתיים, אולי יום אחד תצליחי.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים