חדשות

הכתבים לענייני חרדים יוצרים שנאה מעצלות ובורות

לא רק "דוסים" * העיתונאי והפרשן הרב יעקב אייכלר חושף את עבודתם של "כתבינו לענייני חרדים" * כיצד העיתונאים מגיבים? * ומה בידינו לעשות?

כזכור, רק לאחרונה חשף "דוסים" כמה מהסיקורים העיתונאים שעוררו את ביקורתו של אייכלר, גם אם נדמה כי עיתונאי מן השורה יעשה הכל כדי להביא לסיקור תקשורתי הוגן, קשה להתעלם מהעובדה שעיתונאים הם גם בני אדם, ובאותה מידה שהם משפיעים, כך הם גם מושפעים.

האם בידינו לעצור את המגמה?

 

העיתונאי יעקב אייכלר, המשמש כפרשן בערוץ הכנסת, הצליח בסוף השבוע האחרון להוציא את הכתבים לענייני חרדים משלוותם.

בטור שפרסם בעיתון 'יום ליום', תקף אותם אייכלר במילים בוטות: "מרבית מערכות התקשורת מחזיקות היום כתב או פרשן (בדרך כלל במספר פרוטות) לענייני חרדים, שכל מקצועיותו בנושא החרדים מתבטאת בידע להקליד כמעט באופן מיידי כמה עשרות - אם לא מאות - מילים על הציבור החרדי, ועל הסיקור הספציפי לאותו מאמר, אותה ידיעה או אותה כתבה".

אייכלר המשיך בהתקפה: "די בכך שהוא יספר על איזו קירבה משפחתית לחרדים, ובוודאי אם הוא יספר על חרדיותו בעבר, שלא לדבר כלל אם הוא גם נראה כחרדי, אזי הוא פשוט יהלום מלוטש עבור אותה מערכת הפושטת טלפיה קדימה כדי לומר 'כשרה אני'.

"הבעיה היא, שכמעט מאה אחוז מאותם כתבים פרשנים הכותבים על הציבור החרדי, עושים זאת מבלי שיכירו כלל את הציבור החרדי, ובוודאי לא את פרטי המקרה עליו הם כותבים או מדווחים.

"לרוב הם עושים זאת לאחר שקיבלו מידע מאדם או גוף אינטרסנטי שהעביר להם את המידע, ולאחר שהם עורכים בדיקה שטחית של המידע הם מתחילים לשפוך נהרות של דיו על הסיפור ועל הציבור שכאמור אינם מכירים, ובכך גורמים במודע ובתת מודע להשנאת הציבור החרדי כמעשה של יום יום".

הכתבים מגיבים: "הפוסל במומו פוסל"

'בחדרי חרדים' שוחח עם המותקפים, כתבים לענייני חרדים בתקשורת הכללית.

אז מה יש להם לומר בתגובה?

עקיבא נוביק מ'ידיעות אחרונות' אומר ל'בחדרי חרדים': "אייכלר מאשים אותנו שאנחנו לא מכירים את מושא הסיקור שלנו. הפוסל במומו פוסל. הוא לא מכיר אותנו, אין לו מושג על מה הוא מדבר. אני חושש שההתקפה אליה הוא יצא היא לא לטובת הציבור החרדי, אלא לטובתו האישית כאחד שמנסה להצטייר כמגן על הציבור - על הגב שלנו, הכתבים.

"חבל שדברים שאין לו מושג בהם נכתבו כך", אומר נוביק. "התרומה של אבישי בן חיים או קובי נחשוני לתדמית החרדית עולה בהרבה של זו של אייכלר שמתעסק בהפצת שנאה. זו כפיות טובה כלפי הכתבים שעובדים קשה, כדי להביא סיקור מדויק והוגן. הוא מחזר טור שאין לו אחיזה במציאות. כדאי שהוא יהיה עסוק בלתת תשובות לפוליטיקאים או ארגונים שמנגחים את הציבור החרדי ולא לכתבים שמשתדלים לסקר בצורה הוגנת את המגזר החרדי".

יהודה שלזינגר, הכתב לענייני חרדים ב'ישראל היום', כתב בסוף השבוע בדף הפייסבוק האישי שלו תגובה ארוכה. תחת הכותרת: "ביזיון ושמו אייכלר", נכתב: "כמה אני אוהב לקרוא את הטורים של הפרשנים החרדים הבכירים, ככה הופתעתי מטורו של יעקב אייכלר ב'יום ליום' - תשע בסולם 'הלם זעזוע ותדהמה' של יתד נאמן.

"לא ברור ועל רקע מה, החליט אייכלר לתקוף את הכתבים לענייני החרדים, אבל הפעם בצורה כל כך ילדותית, טיפשית ועלובה ובלי שום הוכחה או פואנטה. הטענות האלה מושמעות המון ואפשר גם להתווכח עליהם במקרים ספציפיים.

"אבל לבוא ולהגיד סתם, בצורה שטחית, מבלי שום טענה ממוקדת שאנשים כמו אבישי, סיון, אטינגר, נחשוני או נוביק שחיים, נושמים, אוכלים ונושמים את העולם החרדי עושים זאת רק כדי להשחיר את הציבור הזה או רק כדי שיכתבו את שמם היא פאטתית ועלובה ומידיעה גם לא נכונה.

"אם זה היה סתם תגובה באשכול הזוי או טור נידח - מילא, אבל מדובר באחד אנשי התקשורת המוערכים בציבור החרדי ויותר מזה באחיו של אחד הח"כים הורבאליים והרהוטים ביותר שיש לציבור החרדי להציע. כנראה שדברים כאלה לא עוברים בגנים.... חבל".

לסיום כתב: "גילוי נאות: גם אני כתב לענייני חרדים......".

בתגובה הגיב לו עמיתו לעבודה, קובי נחשוני, כתב לענייני חרדים ב-ynet: "אני, הקטן, מעיד - מהיכרות אישית שגם על שלזינגר לא שייך לומר דבר כזה. היי, כתבתי 'לא שייך' - איזו הוכחה חזקה מזו יכולה להיות להבנה שלי בחרדים?"

יאיר אטינגר, כתב 'הארץ' אמר בתגובה לבחדרי חרדים: "דבריו של יעקב אייכלר לא ראויים להתייחסות וחבל שנכתבו".

מקור: בחדרי חרדים.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים