טורים

סדרת הכתבות 'שלטון הרב' חוזה עתידות כמו הורוסקופ

מיטל שילוני צפתה בסדרת הכתבות של אבישי בן חיים וחזרה עם מסקנה אחת ברורה: כגודל הציפיה, כך גם גודל האכזבה * מעמיק וחוזה עתידות כמו הורוסקופ שבועי בעיתון

השבוע צפיתי בסקרנות רבה בסדרת הכתבות "שלטון הרב" של אבישי בן חיים, הפרשן והכתב לענייני חרדים של ערוץ 10, בנושא: כיצד תראה המדינה כשרוב אזרחיה יהיו חרדים. מה אגיד לכם? כגודל הציפיה כך גודל האכזבה. זה היה "רציני" בדיוק כמו קריאת ההורוסקופ השבועי בעיתון.

אבישי בן חיים הוא כתב מעמיק, שלוקח את עבודתו ברצינות גמורה ומכיר את השטח מקרוב. הוא נכנס ויוצא אצל חברי כנסת חרדים, רבנים וגדולי הדור, ויש כלפיו הערכה רבה, הן מצד הציבור החרדי, והן מצד הציבור החילוני. אז כיצד קרה שדווקא בסדרת הכתבות הזו, שהיתה אמורה להיות "סדרת הדגל שלו", הכל התחרבש לו?

  1. הנתונים שהוא מציג אינם נכונים. בן חיים מסתמך על נתוני הלמ"ס והן על מאמרו של הדמוגרף פרופ' ארנון סופר, ומציג כאילו בשנת 2030 החילונים יהיו מיעוט בישראל, ואילו החרדים יהפכו לרוב. ובלשונו של בן חיים : "יש כל מיני תחזיות שאומרות שאוטוטו יכול להיות שהחרדים הולכים להפוך לרוב בישראל ואנשים פוחדים".
    מבדיקת הנתונים עולה כי בשנת 2030 יתקרב מספרם של החרדים ליותר ממיליון (כיום עומד מספרם על כ-750,000). זאת ועוד, ישראל החילונית אכן תלך ותתכווץ אך עדיין תעמוד על 65%-60% מן האוכלוסיה בארץ.
  2. בכל התחזיות מדובר על כך שמדינת ישראל בשנת 2030 תלך ותעשה דתית יותר, היינו המדובר על חרדים ודתיים ביחד. משום מה סדרת הכתבות מתמקדת אך ורק בחרדים.
  3. הכתבה היא תזזיתית עמוסה תמונות המתחלפות בקצב מסחרר ומעלות בראשו של החילוני הצופה בכתבה את כל פחדיו. לכך מתווסף קולו של בן חיים, בו הוא מטה את הפועל פ.ח.ד. בעבר הווה ועתיד.
  4. הכתבה אינה אובייקטיבית. לאורך כל הכתבות דעתו של בן חיים נשמעת באופן מהדהד. בן חיים אינו טורח להסתיר את דעותיו ועמדותו וכך הוא אומר בכתבה בצורה מפורשת: "אני חושב שאם לציבור החרדי יהיה רוב, הוא יכפה איפה שהוא רק יכול. איפה שהוא רק יכול. תראה היום, בכל שכונה שבה נהיה רוב חרדי, מיד סוגרים את הכבישים. אז אם יהיה רוב חרדי בישראל, מיד יסגרו את כל הכבישים".
  5. בן חיים מראיין בכתבות אנשים קיצוניים, שדעתם על החרדים ידועה מראש. הדבר דומה לראיון בו תשאל השאלה האם פופאי אוהב תרד. התשובה היא כה ברורה, שקשה להבין מדוע היא נשאלה מראש.

לסיכום, במקום סדרת כתבות אובייקטיביות במסגרת מהדורת חדשות קיבלנו את דעתו של הכתב אבישי בן חיים. במקום עובדות ונתונים מדוייקים קיבלנו מסע של הפחדה המבוסס על קטעי וידאו ממהדורות קודמות. במקום תחקיר רציני קיבלנו תמונה מגמתית, המעלימה את חלקו של הציבור הדתי מהמשוואה.

נראה כי סדרת הכתבות הוכנה ונערכה במהירות הבזק, כאילו נאמר שם בחדר העריכה: "יאללה לא חשוב, נחפף קצת, בין כה וכה הצופים (החילונים) אינם מכירים את העובדות..."

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים