חרדי טוב

האמא של החולים - מרת לאה צ'ולק ז"ל

הרבנית לאה צ'ולק האמא של ארגון עזר מציון הלכה לעולמה * אשת חסד שהיוותה מקור נחמה לאלפי חולים ובני משפחותיהם * לאחר מאבק ארוך במחלת הסרטן הגיעה הערב הבשורה המרה * ת.נ.צ.ב.ה.

במטבח קטן וצפוף בלב ליבה של בני ברק, התחיל מפעל החסד האדיר. מפעל שמקל על סיבלם של אלפי חולים וחולות.

במטבח ביתה הצפוף יסדה לאה צ'ולק ז"ל יחד עם בעלה חנניה צ'ולק יבדלט"א בית חסד לאלפים.

כחודשיים לאחר נישואיה לבעלה הרב חנניה, לקה אביה בשבץ מוחי, ואחריו במספר התקפי לב. הזוג הצעיר התגייס לעזרת האב כשחנניה נכנס ויוצא עמו בין בתי החולים, וכשרותק לכסא גלגלים הביאוהו לביתם. בבתי החולים כינו הרופאים והאחיות את חנניה "דוקטור" בשל בקיאותו בענייני רפואה, וכשאחד הרופאים שאלו מדוע אינו לומד רפואה? השיב: 'יש מספיק רופאים, אם אעסוק בעתיד עם חולים יהיה זה בנסיון להקל על סבלם'.

ואכן כך היה.

כמה שבועות לאחר מכן, שמעו במשפחת צ'ולק על ילדה שחלתה ואושפזה בבית חולים ואמה נדרשת לשבת ליד מיטתה ימים ארוכים כשמשפחתה הגדולה נשארת ללא אם הבית. ללאה וחנניה זה לא נתן מנוח. וכך לאה ביקשה משכנותיה לעזור ולהחליף משמרות. ההענות הייתה חיובית ועוד ועוד נשים הצטרפו למעגל החסד. הבית הקטן הפך לארגון חסד. כך נוסד ארגון 'עזר מציון'.

כאשר גדל והתרחב הארגון, גם חדרי השינה בבית משפחת צ'ולק גויסו למשימה והפכו להיות המשרד בו ישבו המזכירות.

לאחר זמן רב, כאשר ביתם היה צר מלהכיל את הפעילות השוטפת שהלכה וגאתה עברו משרדי הארגון למשכנם החדש בסמוך לבית הזוג.

וכך לאה לא נחה לרגע. שומעת את כאבו של האחר ונרתמת לעזרה לכל נצרך, ביחד עם בעלה בנתה עולם של חסד. "תאמיני לי, היא הצדיקה מבין שנינו", אמר צ'ולק בראיון לפני מספר שנים "הקב"ה נותן לאדם אישה שתתאים לו. אני מודה לקב"ה שיש לי כזאת אישה".

לאה, בנוסף למסירותה לארגון. ניהלה בית מפואר. למשפחת צ'ולק 12 ילדים. ואליהם נוספו עוד ארבעה ילדים מאומצים שהתייתמו מהוריהם בתקופה קצרה. הם ביקשו זאת ממשפחת צ'ולק, ולאה ע"ה לא יכלה לסרב. את סעודות השבת הכינה לאה בכמויות גדולות, כי שולחן השבת של משפחת צ'ולק, תמיד היה מלא באורחים. מלבד בני הבית הביולוגיים, המאומצים והאורחים הקונבנציונליים, היתה לאה מארחת גם אורחים מזדמנים, ילדים שהלכו לאיבוד, קשיש שאינו זוכר היכן ביתו, אישה שלא היה לה מקום להתארח, כל אלו ועוד מצאו פינה חמה ואוזן קשבת בביתה.

זאת בנוסף למוקד שבת וחג שפעל במקום, עם רופא - גוי של שבת.

לאה ע"ה הייתה האמא והרבנית של ארגון עזר מציון ונחלצה לעזרת כל פונה, במשך כל השנים עמדה לימין בעלה בהקמה, ביסוס וארגון של אימפריית החסד 'עזר מציון'. בשנה האחרונה חלתה במחלה הממאירה ורבים העתירו לרפואתה השלמה. בשבוע האחרון הורע והוחמר מצבה והגר"ח קנייבסקי הורה להוסיף לה את השם 'אהובה', עם ישראל המשיך להעתיר בתפילה, והעובדים בארגון ומחוצה לו קיבלו על עצמם קבלות ותפילות, אך למגינת לב השיבה את נשמתה הטהורה ליוצרה כשסביב מיטתה נמצאים בני משפחתה. הלוייתה יצאה הערב בשעה 21:30, מביתה ברחוב אשל אברהם בבני ברק, דרך בית עזר מציון ברחוב רבינוב לבית החיים שם תיטמן.

 

תהא נשמתה צרורה בצרור החיים.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים