חדשות

האדם שנשא את הציבור על גבו, הרב עובדיה יוסף זצ"ל

בשעות האחרונות נפרד עם ישראל מתלמיד חכם שהקריב את עצמו, כוחותיו וחייו למען הכלל ולמען כל יחיד בעם ישראל * הן בטרחה פיסית הכרוכה במסירת שיעורים במקומות נידחים, והן במאמצים אינטלקטואלים וריגשיים למציאת מענה הלכתי להתרת עגונות * כאשר המטרה היתה לסייע ליהודי, הרב מסר את עצמו פעם אחר פעם * ברוך דין האמת

שקעה השמש בצהריים.

הרב עובדיה יוסף, המנהיג החשוב ביותר לעם ישראל ולמדינת ישראל במאה האחרונה, הלך לבית עולמו. 93 שנים של תורה נגוזו ומיליוני תלמידיו ברחבי העולם מרגישים יתומים. צוות "דוסים" שולח את תנחומיו לעם ישראל אשר איבד אבידה כה קשה.

 

בשורות הבאות נביא מעט מזעיר ממה שניתן לומר עליו, היות והלב הסוער מתקשה לכתוב באריכות.

הרב עובדיה יוסף בן יעקב זצ"ל נולד בבגדד בי"ב בתשרי תרפ"א, ועלה לארץ עם הוריו ואחיו בהיותו בן 4. גדל והתחנך בירושלים בישיבת פורת יוסף, כשכבר מילדות ניכר בו שהוא יוצא דופן בכשרון ובהתמדה. כבר מגיל צעיר מאד מסר שיעורי תורה לבעלי בתים תוך שהוא שם דגש על כך שמרן ר' יוסף קארו בעל ה"שולחן ערוך" הוא ה"מרא דאתרא" (=רב המקום) בארץ ישראל ולכן יש לנהוג כאן על פי פסיקתו. בכך עורר עליו את זעמם של יוצאי ארצו - בבל (עירק), אולם רבותיו בישיבת פורת יוסף ובראשם הרב עזרא עטיה זצ"ל הגנו עליו ועודדו אותו להמשיך ולהפיץ את תורתו. כבר בגיל 17 כתב את חיבורו התורני הראשון - קונטרס על מסכת הוריות (שנדפס בסוף שו"ת יחווה דעת בסוף החלק הראשון או החלק השישי, תלוי בהוצאה לאור).

היה בעל כשרון עצום, ויכולת התמדה מעוררת השתאות, כאשר פעמים רבות לאורך חייו היה לומד ימים רצופים כשהוא שוכח לישון או לאכול או שניהם גם יחד, ועוד רבות יסופר על כך.

בגיל 20 כבר קיבל את מינוי הרבנות שלו מידי הרב בן-ציון ח"י עוזיאל. בשנת תש"ד, בהיותו בן 24, נשא לאשתו את הרבנית מרגלית ע"ה, בת הרב אברהם פטאל זצ"ל. הרבנית עמדה לצידו עד פטירתה והוא שיבח אותה פעמים רבות כאשר אמר שבלעדיה לא היה יכול ללמוד. בהקדמות לכל אחד מספריו שפך שבחים רבים על פועלה למענו.

כשנה לאחר נישואיו מונה לדיין בבית הדין הספרדי בירושלים. בתפקיד זה כהן במשך שנתיים, עד שמונה לאב בית הדין הרבני של קהיר ולסגן הרב הראשי של מצרים. עם קומה של מדינת ישראל, מונה לדיין בית הדין הרבני של פתח-תקווה ולאחר מכן בירושלים. בתשכ"ה מונה לחבר בבית הדין הרבני הראשי לערעורים בירושלים ובתשכ"ח נבחר לרב הספרדי הראשי של תל-אביב יפו. חמש שנים לאחר מכן התמנה למשרת הראשון לציון - הרב הספרדי הראשי של ישראל.


הרב עובדיה יוסף מסר את נפשו למען עם ישראל במשך כל שנות חייו. החל מאותם ימים בהיותו בחור ישיבה צעיר, בהם היה עובר מבית מדרש לבית מדרש ומלמד תורה לפשוטי העם. מבחינתו, לכל מקום בו היה יהודים שאפשר ללמד, היה הולך אליו ומכתת רגליו בקור ירושלמי אימתני של שלג חורפי או בחום קיצי מעיק. איש לא הסיע אותו ומקום למקום או רץ לדאוג לו למכונית מפוארת - במשך עשרות שנים לא חס על כבודו וכוחותיו וכתת רגליים למען התורה, הכל בכדי להגיע לכל יהודי.


גורלו של כל יהודי נגע לליבו עמוקות. לאחר מלחמת יום הכפורים כאשר נותרו קרוב ל-1,000 עגונות צה"ל אשר לא נודע מה עלה בגורל בעליהן, הובאו השאלות הכבדות לפתחו והוא ישב במשך חצי שנה בכדי לאתר את כל העדויות על כל אחד ואחד מן הנופלים הקדושים, עד אשר התיר את כולן, עד האחרונה שבהן, להנשא. בניו מספרים כי בימים אלו היה שבור מאד, היה בוכה המון על גורלן ועל גודל השבר שפקד את עם ישראל, ולא היה ישן בלילות עד שידע שאותן עגונות יכולות להמשיך בחייהן.

עם התפתחות המדינה והגעתם של עולים מארצות המזרח ומצפון אפריקה, כאב ליבו על מצבם, והוא ביקש לדאוג להם, לרומם את רוחם גשמית ורוחנית. וכך היה עובר בין העיירות ומעודד את שומעיו לשלוח את התלמידים לבתי ספר של "החינוך העצמאי" ולישיבות, כך בנה את עולם התורה הספרדי. בהמשך הקים את רשת "מעיין החינוך תורני" שעשתה מהפכה גדולה אף יותר כשהיא מגיעה לכל קצווי המדינה ומאפשרת הענקת חינוך בדרך יהדות ספרד בכל פינה במדינה. הרב עובדיה יוסף היה זה שבנה את זהותם של בני יהדות ספרד בארץ הקודש, תוך שהוא יודע לדבר ללבו של כל אחד ואחד מהם, כל אחד ורמתו. היה יכול לדבר עם ענקי הדעת בשפתם הם ועם פשוטי העם בשפה שלהם.

חיבוריו התורניים הם סדרת הספרים "חזון עובדיה" ושאלות ותשובות "יביע אומר". פוסקים גדולים אשר מכירים את פסיקתו מעידים עליו כי אדם בעל כוחות תורניים כשלו ושיעור קומה תורני שהביאו לגדלות פסיקה כמוהו לא קם מאז מרן ה"בית יוסף" זצ"ל. ספרו "יביע אומר" זכה להסכמות נלהבות מכל קצוות המפה התורנית, מהרבנים הראשיים הראי"ה הרצוג והרב יצחק ניסים, עבור באנשי "העדה החרדית", וכלה בגדולי תורה ספרדיים כר' עזרא עטיה זצ"ל וגדולי התורה האשכנזיים ובהם הרב אלישיב זצ"ל, הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל, והרב צבי פסח פרנק זצ"ל. עם האחרון היה הרב עובדיה מיודד ידידות נפש.

ספרים אלו הינם עבודה תורנית בהיקף אדיר, כאשר כשרונותיו העצומים - ההתמדה העצומה, הזכרון והתפיסה הביאו לכך שהיה מסוגל להקיף שאלות קשות וסבוכות מכל הבטיהן ולפסוק גם בעניינים הקשים ביותר.

לרב עובדיה יוסף היו 11 ילדים, 6 בנות ו-5 בנים, בהם בנו הרב יעקב יוסף זצ"ל נפטר לפני מחצית השנה. בנו הרב יצחק יוסף נבחר לפני חודשים ספורים למשרת הרב הראשי לישראל.

יה"ר ונתנחם על אובדנו בנחמת ציון וירושלים.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים