טורים

הסכלה גבוהה

חייזר כי יקלע למערבולת התקשורתית במדינתנו, עלול להסיק, ומהר מאד, כי ישראל ישראלי של 2103 אוכל ביאליק, נושם איינשטיין (אלברט, לא אריק), והולך לישון לצלילי ויואלדי. רק החרדים, למרות לימודיהם הכל כך אינטנסיבים, נשארים- איכשהוא - בבורות מוחלטת. כמה עצוב. והיתה מי שכתבה שאפילו בתנ"ך אנחנו חלשים. לא פחות.

בתוך משולש ההאשמות הבלתי פוסקות של של (1) לא הולכים לצבא- (2) לא עובדים- (3) חסרי השכלה,  הצלע השלישית נראית לי ככואבת ביותר, מפאת חוסר הגינותה.

ואולי היא דווקא המשעשעת ביותר, ובדיוק מאותה הסיבה.

חיזר כי יקלע למערבולת התקשורתית במדינתנו, עלול להסיק, ומהר מאד, כי ישראל ישראלי של 2103 אוכל ביאליק, נושם איינשטיין (אלברט, לא אריק), והולך לישון לצלילי ויואלדי. רק החרדים, למרות לימודיהם הכל כך אינטנסיבים, נשארים- איכשהוא - בבורות מוחלטת. כמה עצוב. והיתה מי שכתבה שאפילו בתנ"ך אנחנו חלשים. לא פחות.

הפער האינטלקטואלי בולט במיוחד בערים כמו אשדוד, בית שמש (עירי האהובה), ערד וכד'. ערים שכאלו היו, כידוע, ממוקמות במפת ההשכלה העולמית במקום מצויין, איפהשהוא בין אוקספורד לקיימברידג'. עד שבאו השחורים והרסו גם את זה.

אז בואו נאזין יחד למונולוג של משכיל, בעיר מעורבת, במדינת הליב"ה. מוכנים?

"בוא'נה אתם החרדים כאלו פירמיטיבים. מה ת'אומר? מה המקור של המילה פירמיטיבי? יענו, פירמי- טיבי... שהוא לא בפירמה, מה שהוא כזה,אנא אערף. אני יש לי תואר בהנדסת צנרת ממכללת בית שאן, איך ש'תה מסתכל עלי. אל תראה אותי ככה. רק כרגע פרח לי מהראש מה זה בדיוק פירמי-טיבי. אולי זה על שם החבר כנסת הערבי ההוא, החתיכת...   

חוצמזה, אתם מתלוננים שלא מקבלים אתכם לעבודה. אבל גם זה, 'צלח לי,  אשמתם. כי יש לכם כל כך הרבה ניו- אנסים, שפשוט אי אפשר לעבוד איתכם.

מה זה ניו- אנסים? זה ניו, חדש, באנגלית... כמו ניו-יורק או ניו-באלאנס שיש עכשיו בקניון בחצי מחיר, ליד רנואר.

ואללה מזכיר לי שדיברתי אתמול עם חרדי פה בבית שמש. הבן אדם לא שמע על רנואר! גבר, זה הזוי לגמרי! כי לרנואר יש מה זה יצירות מופת! יצירות של ממש, קלאסה!!  גם הג'ינסים שלבש אתמול המגיש בערוץ עשר, גם המון חולצות של הזמרת ההיא, אתה בטח לא מכיר שמות, הכל הכל רנואר! 

מה זה? לא, לא שמעתי על הצייר הצורפתי. אני דווקא קשור מאד לצורפת. למה יש לי שם שתי בני דודים, הבנים של הדודה שלי סימון. אבל צייר? בטח עוד לא שמעו אצלכם על מצלמות, אתם עוד בעולם של ציורים, חה חה, אמרתי פירמיטיבים או לא אמרתי?

ומה זה הקטע הזה של לא לדעת מושג בסיסי כמו האח הגדול? באמת! אתם מה זה חסרי תרבות! מנותקים!

מה זה, מה עכשיו? ג'ורג' אורוול? 1984? לא מותק, הזוכה באח גדול הוא קותי שלנו, גאוות עירנו. לא ג'ורג' ולא אורוול. ואני בתור בן-תרבות, בחיי אמא'שלי, זוכר את השמות של כל הזוכים. אולי באמריקה היה איזה זוכה ג'ורג' אורוול באח-גדול, לא שמעתי. אתה אומר 1984? נראה לי אז עוד לא היה בכלל אח גדול בעולם. שתהיה לי בריא, צדיק. כל היום אתם מתפללים את התורה וזה התוצאה.

 

מה זה? מה אני לא נותנ'כה לדבר? דבר!! שפוך!!!!

הממ....אז אתם לא מתפללים פסוקים, אתם מנתחים סוגיות בשיא העומק... או קיי... וזה מאד מפתח לכם את החשיבה... שיהיה... אתם משקיעים שעות בלימוד ולכן זה לא הוגן לקרוא לכם חסרי השכלה? הממ.. טוב, יכול להיות... ואלו מביניכם שיוצאים ללימודים אקדמאים בד"כ מצליחים בגדול מכיוון שאתם רגילים ללמידה אינטנסיבית של טקסטים קשים כל החיים. אתה נשמע לי פרופסור, אתה, לא רבי... הגנבת אותי! מה עוד? אתם בקיאים בהיסטוריה ובסגנון החיים של תקופת התלמוד עוד יותר מפרופסורים?

אח שלי, עם הפה שלך אתה יכול להיות דובר הציבור החרדי פה בעיר, לא יזיק  לכם. אבל כדאי שתצא כבר עכשיו מהמונית, למה ידידנו המונה דופק.... רק אל תגיד לי עכשיו שגם מונה זה שם של צייר צורפתי!

 

מיני- לקסיקון, לאנשים משכילים מכל המגזרים:

*פרימיטיבי- המקור מאנגלית primitive (המילה קיימת בשפות אירופאיות רבות, בגירסאות שונות)

*ניואנסים- המקור מצרפתית nuance  (המילה קיימת גם באנגלית, גרמנית וכו')

*אוגוסט רנואר- צייר צרפתי. ממובילי הזרם האימפרסיוניסטי, תחילת המאה העשרים

**ג'ורג' אורוול- סופר בריטי, תחילת המאה העשרים. המוטיב המרכזי בספרו המונומנטלי 1984 היא דמות "האח הגדול". 

*קלוד מונה- צייר צרפתי. ממובילי הזרם האימפרסיוניסטי, תחילת המאה העשרים.]

*הכותב הינו ראש כולל המתגורר ברמת בית שמש. הוא בוגר מוסדות חרדיים, ועוסק בלימוד והוראה ב32 השנים האחרונות. סטטיסטית/רשמית הוא מוגדר כמי שלא סיים שתים עשרה שנות לימוד. 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים