טורים

מטרה סופית: לחלן את החרדים

השאלה הנכונה אינה איך גייס חרדים אלא מה יש לעשות כדי לצמצם את שיעור החרדים * פרזיטים לא יקבלו גלאט כושר ולא גלאט יושר * גם היציאה לשוק העבודה של החרדים תחשוף אותם לאורח חייהם ולעמדותיהם של חילונים * פשוט שאנו מקוים שאם יבואו לאקדמיה הם יראו את האור של החילוניות ויעזבו את הדת * לקט ציטוטים שמסבירים את היומה החילונית האמיתית

"אתה פרנואיד!" הטיח בפניי עיתונאי חילוני באחד מסיבובי השיחות שאנו מנהלים לעיתים.
"אני?! למה?"
"אתה וכל הקהילה החרדית שלך!"
"על מה אתה מדבר?!" 
"בוודאי שאתם פרנואידים. תראה, איך הקהילה שלך מגיבה על חוק השירות הצבאי החדש שיחייב גם אתכם להתגייס. מה זה האבל הלאומי הזה? מה הדיבורים על 'גזירת שמד' ועוד כינויים מפחידים כאלה. בסך הכל רוצים לדרוש מכם מה שכל צעיר בארץ עושה תורם שלוש שנים מחייו לשירות צבאי. ביג דיל!"
"בוא תבין..."
"רגע, תן לגמור. החוק החדש המתהווה כעת, עוד מעניק לכם הנחות. כל צעיר במדינה מתגייס לצבא בגיל 18 ולכם מוכן החוק לאפשר בשנים הללו ללמוד תורה וחובת הגיוס תחול עליו רק מגיל 21 . תאמין לי שאין אדם נורמלי בארץ שמסוגל להבין את ההתנהגות שלכם. את הפחד שלכם. סלח לי, זה בפירוש פחד פרנואידי. 
"מה זה: פחד פרנואידי?

"זהו פחד מפני הכלום. פחד שווא. הפרנואיד מאמין שרודפים אחריו. שמנסים לפגוע בו בשעה שאיש לא רודף אחריו.למה אתם חושבים שרוצים להזיק לכם? וחברי הכנסת שלכם, כמו גם אנשי התקשורת החרדים מדברים, בסגנונות כאילו עומדים להשמיד אתכם. אי אפשר לקרוא את העיתונות שלכם כאילו מדובר בשלטון הצאר ברוסיה. אתה לא חושב שאתם מגזימים?!"

"אתה צודק! על פניו זה נראה כך. אבל, זה בהחלט לא כך."
"אבל, אני חוזר ושואל: מה מפחיד אתכם כל כך? הרי אתם לא שייכים לנטורי קרתא הלוחמים בשצף קצף נגד עצם קיומה של המדינה הציונית".
"אתה צודק. אבל, הסנסורים שלנו רגישים. על כן ברגישותם הם קולטים אותות אחרים העולים מן החוק החדש, שונים מן הצליל שאתה שומע. אנו קולטים שהשלטונות מבקשים באמצעות החוק על כל מרכיביו להביא למקסימום של חילון של החברה החרדית בארץ. הגיוס לצבא הוא רק תירוץ. אמצעי איך להשיג את המטרה."
"נו באמת! זו בדיוק הפרנויה שלכם."
"אם תיתן לי כמה דקות, אני מקווה שתבין אותנו טוב יותר.
" אוקיי. הזמן כולו שלך."
"תבין. כל ההצהרות העולות מפי הדוברים השונים מלמדות שמטרת העל היא "שילוב החרדים בחברה הישראלית". ,,
"נו, אז מה רע בזה?"
"רע. בוודאי שרע. כי הפירוש של משפט זה אומר: היו כמונו! היו חלק מן התרבות שלנו, הישראלית. ובכך יפוג הפחד שלנו (החילונים) מפני ההתרבות שלכם. זהו הפחד שעל פי התחזיות בעוד כמה שנים החרדים יהיו הרוב בארץ. כך הם חוששים. ובאמצעות הגיוס הצבאי הם מקוים להמעיט את מספר החרדים בארץ. כי פשוט הדבר שכאשר הצעיר החרדי בגיל 21, גיל בו עדיין לא התגבשה כראוי זהותו כיהודי השומר תורה ומקיים מצוות, יפגוש הרחק מן הבית והקהילה שלו את החבר'ה החילונים הוא יושפע לרעה."
"אתה פשוט הוזה! הוא מה שאמרתי: פרנויה . איך אתה מסיק מסקנות כה מרושעות מתוך טיוטת חוק המסדיר מצב שבמשך 61 היה פשוט לא נורמלי "
" אז פשוט תקרא את הקטעים הבאים. תראה מה כותבים אישים חילוניים כשהם דנים על השלכות חוק הגיוס החדש, ובוחנים מה תהיינה תוצאות מהלך זה בחייה של מדינת ישראל. הנה כותב ירון לונדון פובליציסט צמרת: 

השאלה הנכונה אינה איך גייס חרדים. ואיך למושכם לשוק העבודה. אלא מה יש לעשות כדי לצמצם את שיעור החרדים בחברה הישראלית. בקטון שיעורם תקהה את חריפות גיוסם את המאמץ המחשבתי המוקדש לסוגיית הגיוס כדאי להקדיש לאתגר הגדול: כיווץ החרדיות.


הבנת? זו מטרת הגיוס כי הצבא נחשב יותר לכור ההיתוך של החברה הישראלית. הוא לא רק חיל לוחם הבא להבטיח את בטחונה של המדינה ושלומה. הוא בעיקר הגוף הבונה את הזהות של הבא בשעריו על פי הפרדיגמה הציונית. כי קיימת מטרה חשובה: "כיווץ החרדיות" לעשות הכול כדי להמעיט מה שיותר את מספר היהודים החרדים בארץ. 
או קרא למשל ההכרזה האחרונה של הרב שי פירון
שר החינוך הדתי המבקש בכל מחיר להנחיל את הציונות בכוח החוק על הציבור החרדי. הוא ביטא פעמים רבות על הצורך הדחוף שעל החרדים להשתלב בחברה להיות חלק מעם ישראל. עד ההתבטאות האחרונה שלו שקוממה רבים:


פרזיטים לא יקבלו הכשר. לא גלאט כושר ולא גלאט יושר. מי שרוצה להיות אזרח במדינת ישראל חייב לשאת בנטל. הוא חייב להיכנס מתחת לאלונקה במקום כל מיני אמירות פופוליסטיות שלוקחים את התורה והופכים אותה להיות בית כלא של ציבור רחב שלא מתאים ללמוד בישיבה כל ימיו רק כדי שהילד שלהם והילד שלי לא יפגשו ביחד.ברוך לשם, פובליציסט בכיר, רואה תועלת נוספת בגיוס החרדים לצבא, שפחות ופחות מהם יצביעו למפלגות החרדיות. איך? פשוט. קראו את דבריו שהיה בהם פה לרבים בחברה החילונית המודאגת מהתרבות החרדים:


חוק הגיוס החדש, אם יאושר על ידי הכנסת, ייצר את הצעד הראשון לקראת ההפרטה של ההצבעה החרדית השירות הצבאי של תלמידי הישיבות יחשוף אותם למפגש עם צעירים חילוניים. עם כל מה שכרוך בכך לגבי אורח חייהם ואורח הצבעתם. גם היציאה לשוק העבודה של החרדים, שיהיו פטורים מחובת הנוכחות המתמדת בישיבות בתוקף החוק הנוכחי תחשוף אותם לאורך חייהם ולעמדותיהם של חברים חילוניים לעבודה.


בהמשך דבריו שם הוא משוכנע שאחרי שהצעירים החרדים "יראו עולם" כדבריו הם יחלו להצביע למפלגות חילוניות ובכך ימעט הייצוג החרדי בפרלמנט הישראלי. אלו דברים ברורים. לא?.
אגב, דברים אלו מזכירים לי את דבריו של דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה עברית בנידון. שמעתי אותם מפי סופרת חרדית ידועה מאוד שהחלה ללמוד משפטים באוניברסיטה. היא אישה חרדית ופעם לקח אותה הפרופסור בטרמפ הביתה. בדרך, תוך כדי שיחה והואיל והוא נתן בה אמון פלט את המשפט הבא:

 

הכספים הרבים שאנו משקיעים בצעירי החברה החרדית כדי שיבואו ללמוד באקדמיות זה לאוו דווקא כדיי לספק להם כלים להתפרנס ביתר כבוד. אלא פשוט שאנו מקוים שאם יבואו לאקדמיה הם יראו את האור של החילוניות ויעזבו את הדת.


היא צלצלה אלי מזועזעת ופיה שאלה: מה עושים?
סלח לי שאני קוטע אותך לרגע. אני חושב שזה לטובת הציבור החרדי שיצא לעבודה. והנה הצבא עומד כעת לפטור מחובת גיוס אלפי חרדים בין הגילים 22 – 28 מחובת הגיוס בכלל כדי שיוכלו לצאת לעבודה. אני חושב שזה צעד מבורך."
"בהחלט, אם כי יש לי מה לומר ולהראות לך עובדות ונתונים לגבי השקר המקובל ש"החרדים לא עובדים." נניח לזה עכשיו. אני רוצה רק להשמיע לך איך הם בוועדה העוסקת בשאלת הגיוס קוראת לפעולה חיובית זו של הפטור הגורף של חייבי גיוס מעל הגיל 21 : "ריקון הבריכה". אתה מבין? הישיבות הן הבריכות. על ידי שנאפשר להם ללכת לעבוד מבלי הצורך להתגייס "נרוקן את הבריכה" נצליח בצורה כזאת את הישיבות. זו תקוות שווא, אבל כך הם מאמינים שכל הלומדים בישיבות בעצם רוצים לצאת לחיי עבודה רק לא נותנים להם. עכשיו נפתח להם את הדרך "להשתלב בעם הישראלי." 
אתה חושב שאנו לא יודעים לקרוא את המחשבות מאחורי המעשים?
אבל תרשה לי עוד ציטוט אחד או שנים ואז נחזור לשוחח על "הפרנויה" שלנו.
הנה כך כותב העיתון הגדול ביותר במדינה: "ידיעות אחרונות":


המהפכה אינה מוגבלת רק לגיוס החרדים לצבא ולמילואים או לשירות לאומי ואזרחי בטחוני. היא עמוקה יותר. היא תשחרר את הצעיר החרדי מהתלות המנוונת במנגנן ראשי הישיבות ושל העסקנות החרדית. היא תפתח בפני רבבות צעירים אופק חדש של הדרגתיות בשוק העבודה ובסופו של תהליך המגזר יהיה למגזר ישראלי...הממשלה המבצעת מהלך עמוק לשלוב החברה החרדית בחברה הישראלית. החברה החרדית עצמה עוברת שינויים הדרגתיים המסייעים כך. מדובר בהסדר שנועד ליצור שינוי חברתי עמוק.


וכדי שתבין מאיפה נובעת גישה זו כלפינו. הרי דבריו המאלפים של מי שעמד בראש המוסד, מר אפרים הלוי:


"הסכנה הקיימת על ישראל יותר מגרעין האיראני הוא ההקצנה החרדית שהולכת ומחמירה היא הסכנה גדולה יותר מאחמידינג'אד. הקיצוניות החרדית החשיכה את חיינו.


לא פחות ולא יותר! 
והאמן לי ידידי, אלו חלק קטן מהתבטאויות בסגנון הזה הממלא את עולמנו מכל עבר. אז אני פרנואיד כשאני מתייחס אל דברים אלה ברצינות ולכל הרעש והמהומה מסביב לגיוס – בחשדנות? ומה גם שאנו יודעים שהצבא בכלל לא רוצה את הזן הזה של האוכלוסייה. ורק הפוליטיקה כופה עליהם את הגיוס הזה?

תגיד זו פרנויה???

(היה המשך ארוך לשיחה הנוקבת. דיברנו בה על הפשיזם המונח בבסיס החוק הזה. על דמוקרטיה ועל פסיקת בג"ץ אחרת לפני עשרים שנה שראה את לומדי התורה כמגוייסי צה"ל).

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים