חרדי טוב

אחרי 51 שנים כפולני קתולי, גילה מריוש רוברט אופלקו את יהדותו

אחרי 51 שנים כפולני קתולי, מריוש רוברט אופלקו גילה שהוא יהודי. היום חגג לראשונה בר מצווה בכותל

מריוש רוברט אופלקו הוא עו"ד פולני מצליח מהעיר קרקוב. במשך שנים חי בידיעה שהוא פולני קתולי מן המניין עד שבגיל 51 אמו, רגע לפני פטירתה, גילתה לו סוד שטלטל את כל עולמו: שהוא יהודי בן לשני הורים יהודים, ושהוא אפילו כהן. הבוקר, חמישי, 30 ביוני 2013, הוא חגג בכותל המערבי לראשונה בר מצווה בכותל, בדיוק 13 שנים לאחר אותו רגע, שאותו הוא מכנה "לידה מחדש".

מריוש גדל לשני הורים פולנים יהודים שאיבדו את משפחתם באושוויץ ומתוך הטראומה והפחד בחרו להמשיך לחיות בפולין כפולנים קתולים ולהסתיר מבנם את העובדה שהוא למעשה יהודי. מריוש, שהיה בשוק מוחלט, לא ידע איך לעכל את הבשורה אבל אט אט עם השנים החליט שהוא רוצה לחזור ליהדות (הוא אינו צריך גיור. הוא יהודי לכל עניין ודבר). הוא יצר קשר עם השליח של ארגון שבי ישראל בקרקוב, הרב בועז פש, והחל להתחבר לקהילה היהודית בקרקוב.

בחודש שעבר הוא פגש את מיכאל פרוינד, יו"ר שבי ישראל, ארגון הפועל בין היתר לחיזוק הקשר עם היהודים הנסתרים בפולין, בפתח של מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין וגילה לו שמאז שגילה את יהדותו הוא חלם לעשות בר מצווה שמעולם לא זכה לה. "נורא התרגשתי לשמוע ממריוש לראשונה על הסיפור המופלא שלו", מסר פרוינד. "הסברתי לו שמאחר וחלפו 13 שנים מאז שהוא 'נולד מחדש' כיהודי, זה הזמן שלו כעת לחגוג בר מצווה, והצעתי לו לבוא לישראל ולעשות את הטקס ברחבת הכותל, על חשבון ארגון שבי ישראל".

מריוש מאוד התרגש מהמחווה הזאת וכמובן שהסכים. הבוקר, כאמור, לראשונה בחייו, הוא חגג בר מצווה, בגיל 64. "מאז שנגלה לי הסוד מאמי ז"ל אני מרגיש כאילו נולדתי מחדש ומאז אני נמצא במסע מתמשך אל העבר של משפחתי כדי למצוא את עצמי. צעד אחרי צעד הכל מתחיל להתבהר לי", מסר מריוש רוברט אופלקו, שבינתיים עיברת את שמו למשה לדרמן כהן. "אני לא עושה את זה לשם המסמוך. אין לי ספקות לגבי עצמי ולגבי זהותי היהודית ואיני רוצה או צריך לשכנע איש בכך. כל מה שאני מבקש הוא לחפש את האמת על משפחתי ולהשיב לעצמי את זהותי האבודה שאותה הסתירו ממני במשך עשרות שנים". 

כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה. בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מופלא שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לקבל בחזרה את זהות משפחתם האבודה. תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם בדרכים מופלאות.

ארגון "שבי ישראל" - ארגון ללא מטרות רווח, אשר הוקם ע"י מיכאל פרוינד, עולה מארה"ב, הפועל לחיזוק הקשרים עם צאצאי יהודים במקומות שונים בעולם. בין הקהילות עמן נמצא הארגון בקשר: "בני האנוסים" בספרד, פורטוגל ודרום אמריקה, ה"יהודים הסובוטניקים" שברוסיה, קהילת יהודי קייפנג שבסין, "היהודים הנסתרים" בפולין, "בני המנשה" בהודו ועוד. ל"שבי ישראל" שני שליחים קבועים בפולין, בקרקוב ובקטוביץ', אשר מכהנים במקביל גם כרבני העיר. מידע נוסף על הארגון באתר: www.shavei.org

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים