בתקשורת

מה המחקר שהממשלה שלנו לא תרצה שנראה?

"קיבלנו ירושה קשה,נסגור את הבור בגרעון ובעוד שנתיים יהיה טוב" זה מה שאומרים לנו במשרד האוצר על שרשרת הגזירות הצפויות לנו * הם לא המציאו את המשפט הזה. משפט דומה אמרו הממשלות החדשות לפני כמה שנים גם ליוונים, לאיטלקים, לספרדים ולאחרונה גם בקפריסין. אנחנו יודעים מה מצבן היום * האם ישראל יוצאת דופן? מצאנו מחקר טרי מעמיק של אוניברסיטת מסצ'וסטס המבוסס על מחקר אחר של שני פרופ' מאוניברסיטת הרווארד על 20 מדינות שבוצעו בהן קיצוצי תקציב דומים לזה שבישראל בגלל גרעון * מה היתה התוצאה לדעתכם? בכולן הגרעון רק העמיק. 100% כשלון. * אצלינו זה לא יהיה שונה.

נפגשתי לאחרונה עם כלכלנים שלא נחשפו לשיטה המוניטרית ושהסבירו לי בלהט איך ניתן לצמצם את הגרעון. ברגע שהסברתי להם את מנגנון ייצור הכסף מחוב מיד פרץ ויכוח קצר של "אנחנו לא מאמינים" שהסתיים באחדות דעים שאין הרבה מה לעשות חוץ מלמשוך זמן כל עוד זו השיטה.

מה שגרם לאותם כלכלנים להבין את הבעיה היא שהם גילו שהדרך היחידה של הממשלה להחזיר חוב זה על ידי לקיחת חוב נוסף או לקוות שהאזרחים יכנסו לחוב גדול ואז הם יוכלו לשלם מיסים בעזרתם. כלומר: אם האזרחים לא יהיו בחוב גדול הממשלה תהיה בחוב גדול והפוך. זהו כלל שכל כלכלן שהיה מעורב בהרכבת התקציב יוכל להגיד לכם גם אם תעירו אותו באמצע הלילה. הדרך היחידה שלכולם יהיה פה טוב זה רק אם יכנס אלינו כסף מחו"ל בעקבות הגברת היצוא. אבל בהתחשב במצב מדינות העולם כיום,יצוא זה הדבר האחרון......... קליק לכתבה המלאה

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים