טורים

כלא מיר כלא פוניבז'

אולי באמת כליאת בחורי הישיבות במתחמי כליאה מגודרים הוא הפתרון הראוי לסוגיית השוויון בנטל? * הרב משה גרילק תוהה

יופי, הוועדה ועדת פרי החליטה להטיל עונש מאסר על כל בחור ישיבה לומד תורה שלא יתייצב בבקו"ם ביום פקודה.
ועדה זו מתחילת דרכה, על פי הדיווחים שהגיעו ממנה, לא הצליחה בשום נושא שהעלו לחשוב עליו לעומק, לנתחו על כל צדדיו והשלכותיו - הוכיחה זאת גם בהחלטה האחרונה המתגבשת: להטיל עונש מאסר על לומד תורה שלא רוצה לנטוש את הסטנדר והגמרא, לתפארת מדינת היהודים לעיני העולם כולו.

אנו יודעים שההפחדה הזו הינה בדיחה עלובה שלא מפחידה איש. איש בגללה לא יתייצב בפיק ברכיים לצבא. התוצאה שעליה לא חשבו מחליטי ההחלטות ושעליהם לקחת בחשבון היא מאסרים המוניים של אלפי תלמידים בו זמנית.

כאן, בנקודה זו תהיה לשר האוצר דילמה קשה. מצד אחד זה יהיה יום גדול בקריירה שלו, לראות את בני התורה מובלים לכלא, מצד שני תהיה לו בעיה קשה: להקים מכלאות לצאן קדשים כה רב דורש משאבים. מהיכן ייקח אותם בתקופת הקיצוצים הגדולים?
מן החרדים לא יוכל יותר לגבות ולו אגורה שחוקה אחת. כי נטלו מהם הכול. אפשר אמנם להטיל מס גולגולת על כל חרדי האשם בכך שהביא לעולם בנים סוררים כאלו המעוניינים רק ללמוד ולא לשרת את האומה. אבל, כנראה שגם הוא יודע שזה בלתי אפשרי, אחרי שגילה ששאלת "איפה הכסף" כשהוא מפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים, הייתה, גם כהודאתו, שאלה רטורית בלבד. אכן, מצוקה אמיתית. מה עושים?

כדי להוציא אותו ממצוקתו יש לנו עצה. להפוך את הישיבות הגדולות לבתי כלא אדהוק. כלומר, לגדור את ישיבת מיר למשל, בגדרות תיל או בחומה גבוהה והיא תיקרא: כלא מיר, וכל סרבני הגיוס יחיו בין חומות הכלא, כך יקום גם כלא פוניבז' וכך הלאה. 
תלמידים אלו לא יוכלו לצאת מן המתחם, רק לחופשות כמקובל בבתי הכלא בארץ. רק ל-1,800 עילויים שהרמטכ"ל יבחר בהם אחרי שהוא אישית יבחן אותם יהיה מותר לנוע בחופשיות בארץ, בלי בעיות, ומי יהיו השומרים? פשוט! אלו התלמידים שהחליטו לצאת לעבוד, ובמצב התעסוקה הקשה בארץ, הרי זו תהיה פרנסתם תהיה מצויה.

כמובן שהמדינה תצטרך לספק לעבריינים הכלואים במתחם מיר פוניבז' ועוד את כל צרכיהם במזון וכדומה, ולמעשה היא תצטרך גם לספק משכורת למשפחות שנותרו בחוץ, כמו לשאר האסירים בעלי משפחות. אבל בצורה זו גם המדינה תחסוך משאבים עקב צו הכליאה המצפה להמונים, אני חושב שזו בסך הכול הצעה טובה. על פרטים אלו או אחרים אפשר להתווכח, אבל בגדול - הנה הפתרון.
ובא השלום על יאיר לפיד וחבר מרעיו.

פורסם בעיתון "משפחה"

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים