טורים

ילד שישי ברכה

ילד רביעי מתוך שישה מגיב לדרישתה של פרופסור אליס ברזיס לגזרות לקיצוץ הילודה במגזר החרדי * תקציב הביטחון יישאר אותו 45 מיליארד שקלים אם נהיה שבעה, שמונה, תשעה או עשרה מליון אזרחים במדינה * ונא לא להפלות את הילד שלא בחר להיוולד שישי, גם לו ישנן זכויות כמו לבכור, ואולי יותר מכך – בכל זאת הוא שימח חמישה אחים בהיוולדו

המאמר "ילד שישי חינם" הוא מאמר מזעזע. הן בגלל העובדות שהן משחק עלוב בסטטיסטיקה, והן בשל המוסר המעוות המשתקף בו.

נגיב לטענות אחת לאחת:

מדינת ישראל היא מהמדינות הריכוזיות בעולם. במדינתנו, 18 עד 20 משפחות שולטות במרבית שוק ההון, ואפילו כלי התקשורת המרכזיים, שייכים לארבע קבוצות שליטה גדולות, שלחלקן אינטרסים חופפים קרובים מדי. אף במרבית מוצרי הצריכה, ישנם מספר מותגים השולטים בשוק, ורק ברשתות השיווק והסלולארי לאחרונה נראים סימני תחרות.

אישית, אני מתנגד להרחבות התקציב שהממשלה אישרה בשנתיים האחרונות (למעט מס הכנסה שלילי, הבא לתקן את העוול שבו מי שמרוויח מקבל עונש- מס הכנסה).

אינני חושב שחינוך מגיל 3 על חשבון המדינה, זה הדבר הטוב ביותר לילדים, למשפחה ולחברה. הרפורמה הזו, גורמת לכספים - שנתנו בעבר ב"שחור" למטפלות או לגננות שגיננו בביתן - להירשם בתל"ג ולהגדיל אותו על אף שרמת החיים לא עלתה באמת. במקום שההורים ישלמו ישירות לגן, התשלום יעשה על חשבון תקציב המדינה וייגבה דרך המיסים של כולנו. הסדר זה טוב רק למדינה ולסטטיסטקה: במקום שהאם תאפה עוגה בבית, היא יוצאת לעבודה, שולחת את ילדיה למטפלת, ולגנים, וקונה את אותה עוגה בחנות (עם 16%  מע"מ, ארנונה עסקית ומיסים שונים נוספים) בפועל, העלייה ברמת החיים האמיתית היא בקצת יותר משליש מערך עבודתה, ולעיתים אף פחות מכך.

ברזיס מציגה חישוב על האופן בה נהנית משפחה ממעמד הביניים מתקציב המדינה, לעומת האופן בו נהנית משפחה חרדית. היא שוכחת ש"שני העשירונים העליונים משלמים יותר מ-50% מהמסים הישירים והעקיפים, ויותר מ-82% מהמסים הישירים לבדם" (אמיר כהנוביץ', י"ט אב תשע"ב, 7.8.12)  אופס: מעמד הביניים רצה לחיות על חשבון העשירים, וגרם לכך שהחרדים יחיו על חשבון העשירים.

הנתונים המעוותים

אחרי שהסברנו שמעמד הביניים רצה לשדוד את העשירים לטובתו, אך למעשה, שדד אותם גם לטובת החרדים, נעלה עוד נתון מעניין:

מעמד הביניים ומעלה (לפחות זה שאני מכיר) מביא לעולם לפעמים גם יותר מ2-3 ילדים. דווקא המשפחה החילונית והדתית לאומית היא האחראית לילודה הגבוה בישראל – שכן המשפחה החרדית ירדה בשנים האחרונות מ-7.6 ילדים ל6.5 ילדים למשפחה בממוצע (מחקר של הלמ"ס, הארץ, חינוך וחברה -  22.6.12) הדבר ניכר גם בכמויות המיני-וואנים עם ליסינג פרטי להייטקיסטים ממעמד הביניים, והמחסור בבתי ספר בשכונות החילוניות החדשות של פתח תקווה, ראשון לציון ורחובות, כמו גם בהתנחלויות (שם משרתים בצבא ומשלמים מיסים). אגב, יש גם חרדים שיש להם פחות ילדים, ויש גם חרדים עובדים (חב"ד, חרדים ספרדים, חסידים ועולים מארה"ב).

בנקודה אחת אני מסכים עם ברזיס, העלויות של תשתיות ובעיקר בטחון (מעל 45 מליארד שקל בשנה) יהיו אותן עלויות גם אם בישראל יהיה יהודי אחד, וגם אם נהיה מדינה של עשרה מיליון תושבים – פשוט זה לא בגללנו. כך שהעלות של כל ילד נוסף היא נמוכה בהרבה.

בהתחשב בתוחלת החיים המתארכת, ילודה של שני ילדים (כמו באירופה) תגרום לקרנות הפנסיה לקרוס; ילודה של שישה ילדים, בעידן אורך החיים הנוכחי, תעשה חלוקה הרבה יותר שווה ואפשרית על מנת לממן את הפנסיות לכולנו.

צחוק הגורל, אבל מעמד הביניים ומעלה שהצביע למפלגות שקמו (ונפלו) על מנת לטפל בחרדים ולמנוע את הילודה המוגברת שלהם, ימומן על ידי ילדים אלו שאחרי אזילת הרנטות מגרמניה והתרומות מאמריקה, נאלצים לצאת לצבא ולשירות האזרחי וכמובן לעבוד אחר כך, על מנת לממן זקנים שבצעירותם מחו נגד העברת תקציבים לבתי הספר שלהם ברמה העירונית והארצית.

קצבת הילדים איננה שיקול כלל וכלל להולדת ילדים. בינואר 2012, הילד הראשון קיבל  173 ש"ח לחודש לכל ילד (רק הטיטולים והמטרנה עולים יותר), כאשר הילדים 2-4 קיבלו 252 ש"ח לחודש לכל אחד. כלומר, 702 ₪ בסה"כ למשפחה בעלת ארבעה ילדים. סכום זה איננו מספיק אפילו למחייתו המינמלית של ילד אחד. אנשים אינם מרחיבים את משפחתם בשביל קצבת ילדים. עוד עשרה שקלים יותר או פחות לא משמעותיים.

גם קצבת הילדים הזו משולמת רק עד גיל 18,  בהתחשב במגבלות הבריאותיות, לא ניתן ללדת רצוף. כך, שגם בילד הראשון והאחרון יש תקופה שרק ילד אחד מקבל קצבה ולא כמה ילדים יחדיו, מה שמפחית אותה משמעותית.  גם צרות העין בהטבה לרפואת שיניים חינם עד גיל 12, לא במקום, שכן לא כל הילדים, נזקקים לטיפולים בגילאים אלו. זוהי דמגוגיה זולה.

הצעה הזויה

ההצעה ההזויה (לשלול קצבת ילדים וביטוח בריאות לילד שישי ואילך) – היא אפליה מקוממת נגד הילד, שהרי הילד לא בחר האם להיוולד בכור, שני או חמישי. מה הוא אשם שהוא ילד שישי? שהוא נולד להורים מקבוצה חברתית מסוימת (חרדים, חילונים) או מקבוצה כלכלית מסוימת(מעמד גבוה או נמוך)? זכותו של כל ילד לקבל מהמדינה במידה שווה, בהיותו אזרח ישראלי, ללא אפליה על דבר שהוא דבר לא בחר בו.

הבאת יותר ילדים לעולם נכונה גם היום. בעיקר בגלל הארכת תוחלת החיים – כשעל כל זקן יהיו ארבעה-חמישה צעירים בגיל העבודה, שיממנו אותו ואת התקציבים הדרושים לו (עובד מסייע, רפואה, תרבות ועוד). בהתחשב בדפוסי הילודה המערב האירופאי הנהוגים בחלק באוכלוסיה החילונית בישראל, חשוב שיהיה גם משפחות של שישה (ושבעה, ושמונה..) ילדים בישראל, שכן על פי מודלים של בנק ישראל המספר הטוב הוא באזור ה3.8 ילדים למשפחה, ועד שנגיע למספר זה, ניתן לפרגן לכמה משפחות חרדיות להוליד עוד. ממילא עוד כמה שנים החרדים-דתיים יהיו רוב ויצטרכו לממן את עצמם, והמציאות הכלכלית תתאים את עצמה.

לגבי הפסקה האחרונה בדבריה של ברזיס, מצוות פרו ורבו אמנם מתקיימת בשני ילדים, אולם ביהדות קימת מצווה להביא ילדים ככל שהאדם יכול (נפשית, בריאותית, כלכלית). המשפחה היא מהערכים החשובים בעולם היהודי – משפחה גדולה היא ברכה גדולה. כשצריך לטפל בסבא זקן, כל הנכדים נחלצים לעזרתו והעומס הכלכלי לא נופל על ילד אחד או שניים. במשפחה לה 49 נכדים, לא צריך עובד זר – בקצת יותר משבוע בשנה סועדים את הסבא.

העם היהודי עוד לא השלים את השואה האיומה שנחתה עלינו לפני שלושה דורות. עדיין יש מקום להוסיף עוד ילדים לעם היהודי.

ההבנה שתקציב הביטחון יישאר אותו 45 מילארד שקלים אם נהיה שבעה, שמונה, תשעה או עשרה מליון אזרחים במדינה, וכל אחד פשוט יעזור לכולנו לשאת בנטל הזה, שמהווה מעל 20% מתקציב המדינה.

לשיפור המצב הכלכלי, אפשר להוריד בהחלט את התערבות המדינה במשק, אבל בבקשה לא להפלות את הילד שלא בחר להיוולד שישי. גם לו יש זכויות כמו לילד הבכור, ואולי יותר מכך – בכל זאת הוא שימח חמישה אחים בהיוולדו.

הכותב הוא ילד רביעי משישה, מנכ"ל ארגון זכויות האדם 'בצלמו'

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים