חדשות

כמה שווה חרדי מברוקלין?

הדרת נשים * תלמידי ישיבות פרזיטים * מהיכן הגיעה הקיצונות החרדית בישראל * ומה בדיוק קורה בעולם? * יצאנו לבדיקה חובקת עולם

מכירים את ההטפה הלאומית הקלאסית של "לכו לעבוד" (העבודה משחררת, סטייל רוסיה-הסטאליניסטית, והרעיון שהממשלה אמורה להכתיב לבנאדם מה לעשות ומתי. ואיכשהו יש  עוד כמה אנשים במדינה שלא השתחררו מהתפיסה הזו אבל זה נושא למאמר נפרד) כשזה לא עובד, מגייסים את חרדי ניו יורק וקווינס. ככה זה נשמע הרבה יותר טוב: "תראו, חבר'ה, אנחנו לא באמת רוצים לחלן אתכם. מה פתאום? אצלינו זה דמוקרטיה, כל אחד עושה מה-בא-לו. אבל למה שלא תעבדו? הנה, גם בברוקלין יש חרדים טובים והגונים, עם זקן, שטריימל וכל זה, אבל הם גם עובדים".

ונמשיך לרגע למוחו של הצופה התמים. מה מתבשל שם? :"אה, בטח, במונסי חרדים חייבים לעבוד. שם אין קייטנות. שם הממשל לא מפרנס אותם. אין שם את החמור החילוני שנושא על גבו את החרדי הפרזיט הסחטן והעלוק." אמנם נכון, את האמירה הזו לא תשמעו באולפן הטלוויזיה מאף עיתונאי שמכבד את עצמו, (כמו נתי טוקר, או טלי פרקש למשל) אבל טוקבק מספר 60 יעיד שוב שמוחו של  הקורא הוא לא יותר מאשר חומר גלם גמיש שאפשר ליצוק אותו לכל תבנית.

 

אז רק כדי למען ינופצו הסטיגמות, וכדי שההזיות על חילוני-נושא-חרדים יחזרו למוחם המעוות של אי אלו בודדים אחוזי שגעון גדלות, שמתעקשים לנכס לעצמם כוחות על מיסטיים בדרך הכי פחות הוגנת  ומוסרית שהאנושות בעידן המודרני מכירה, אספנו למענכם עובדות. רק עובדות. מי בכלל יכול להתבלבל מעובדות?

 

חלק מהעובדות באדיבות מגזין 'בארץ לא להם' מבית משפחה.

היו היתה עיירה חסידית

בעיירה ניו סקווירא שבמדינת ניו יורק שוכנים כ 1500 משפחות כולם חרדים ומחסידי האדמו"ר מסקווירא.

כל הגברים לומדים כאשר 25% מהאבות הינם אברכי כולל המתקיימים על מלגת לימודים בלבד, ו-25% נוספים עובדים במקביל גם במשרות תורניות כרבנים, מורי הוראה, משגיחי כשרות וכו'.

גם מרבית אלו שעובדים עושים זאת בתוך הקהילה ובמשרות תורניות או מקצועות תומכים כנהגים, טבחים, בעלי חנויות וכדומה, למרות כך אין צורך בעובדים מבחוץ, ובעיירה מתקיימים שירותים קהילתיים עצמאים לחלוטין, כולל שירותי חירום מכבאיות אש ועד לשירותי ההצלה השונים, המתופעלים כו לם על ידי מתנדבים מבני המקום.

 בעיירה אין דוכני מזון, ואף לא חנות פיצה או פלאפל אחת, הדרת הנשים הינה מושלמת, כאשר ישנן מדרכות נפרדות, מקומות ישיבה נפרדים בתחבורה באמצעות וילון, ואף במרפאות רופאים גברים מטפלים בגברים, ונשים מטפלות בנשים בלבד.

בכל בתי העיר  אין מחשבים וודאי שלא אינטרנט, וכן לא טלפונים סלולרים למעט מכשירים כשרים בלבד, למקרי הצורך יש מרכז מיוחד שבו ניתן להשתמש במחשב לצרכים מפוקחים בלבד.

ויחס הממשל?

סקווירא מחוזרת על ידי כל ראשי הממשל בארצות הברית, כאשר סנטורים, חברי קונגרס, ומתמודדים לנשיאות יודעים כי הדרך לבית הלבן עוברת דרך האדמור מסקווירא, אשר השפעתו פרושה הרבה מעבר לשטח השיפוט של העיירה.

קהילת קריית יואל

 קהילה דומה מתקיימת בעיר קריית יואל עם כ 4000 משפחות ולא פחות מעשרים אלף תושבים המנוהלת כולה על ידי חסידות סאטמר עם חוקים ותקנות קשוחים לא פחות.

תורתם אומנותם

גם בקהילות קיצוניות פחות, כמונסי, בורו פארק, וויליאמסבורג, או ליקווד, ישנם כוללים רבים המאכלסים אלפי אברכים אשר תורתם אומנותם.

בישיבת ליקווד לדוגמה, לומדים מעל 6000 תלמידים, רובם המכריע נשואים, אשר מתקיימים ממלגת הכולל בלבד.

הישיבה מחזיקה בשיא 'הישיבה הגדולה בעולם', ומספר התלמידים בה גדול אף מהישיבה הגדולה ביותר בישראל 'ישיבת מיר'.

תקנות ועסקנים?!

גם קהילות אלו מנוהלות בידי רבנים ועסקנים מקומים, אשר מתמודדים עם אתגרים הדומים לאלו בארץ השיבוץ סמינרים, מצוקת הדיור, ותקציבים ממשלתיים.

 גם מלחמות צניעות רבות מתקיימות, כגון המלחמה בשבילי האופניים  בווליאמסבורג, וחנויות שאינם לרוח הקהילות, גם סקריקים המפגינים נגד הציונין ומדינת ישראל קיימים שם כקבוצות שוליים, ממש כמו בישראל.

רק לאחרונה התקיים באצטדיון סיטי פילד וארטור אשי בקווינס כינוס נגד הטכנלוגיה והאינטרט בהשתתפות מעל שישים אלף איש, כולם אמריקאים למהדרין. מה שמוכיח שאתה יכול להיות בקידמת המדע המודרני, בפיסגת ההשגים השאפתניים של האנושות ה'מאה-עשרים-ואחת'ית, אבל גם לדעת לשמור על עצמך כמו ילד גדול, וגם לדעת להציב לעצמך גבולות שמי כמונו יודע, נחוצים לשמור גם על שלימות התא המשפחתי, וגם על שלומם של ילדינו.

ובאנגליה?

גם שם מקצה הממשלה תקציבים לתלמידי ישבות, תקציב חודשי השווה ל2,000 ש"ח כאן בארץ. (לזמן מוגבל בדומה לתואר אקדמי.) איזו ראיה בריאה וישרה: הממשלה מעודדת השכלה, אינטלקט. זה דבר ראוי שחשוב לתמוך בו.

בלגיה

קיימת קיצבה לחרדים שלא עובדים בסכום של כ-1300 עד 1400 יורו לחודש בהתאם למספר הילדים

 

אין לנו אלא להמליץ גם לציבור החילוני בישראל להבין שהציבור החרדי בישראל חי בזכות עצמו. בזכות, ולא בחסד.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים