טורים

מי פוחד מצבא מקצועי?

מהו כור ההיתוך ולמי הוא נחוץ? * אם מטרות כור ההיתוך הם לאחד ולערבב את העם, לא ניתן לכפות זאת על ציבור המעמיד אלטרנטיבה ערכית יותר * אם המטרה להתחבר לארץ - המגזר החרדי כבר מחובר אף יותר מכח האמונה

בשיחה עם כתב חילוני ששודרה בכלי תקשורת חרדי, הוצע בפניו כפיתרון לסוגיית גיוס בני הישיבות, הפיכת הצבא ל"צבא מקצועי", היינו, גיוס המעוניינים והמובחרים בלבד לזמן ארוך יותר, ותשלום משכורת גבוהה לחיילים לפי ביקוש והיצע, כמו במשטרה. בתגובה, הוא טען כי רעיון כזה "מעליב" את החילונים הרואים בצבא "כור היתוך".

בהנחה שהוא צודק, ולא מתקיים דיון רציני בשאלת הצבא המקצועי בשל עניין "כור ההיתוך", יש מקום לדון מהו כור ההיתוך, ולמי ולמה הוא נחוץ.

למיטב הבנתי, עניין הצבא ככור היתוך מכיל בתוכו 2 חלקים:
1. איחוד וחיבור חלקי העם השונים כל כך, באמצעות העירבוב והחזות האחידה שיש בצבא (אם נתעלם לרגע מהעובדה שההרוגים בצבא כמעט תמיד הם דתיים, עולים, מיעוטים, ובגל"צ הרוב המוחץ הוא חילונים אשכנזים שמאלנים).
2. כריתת ברית עם המדינה, הקרבת השנים היפות של האזרח למדינה, ולעיתים מסירת נפשו בעבורה, הם שגורמים לישראלי לחוש קשור למדינה, שמה לעשות, עדיין היא פחות מוצלחת מארה"ב ואירופה היפות השלוות הרגועות והעשירות.

אם כן, עניין החיבור וטשטוש ההבדלים בין הקבוצות באוכלוסיה, ויצירת "ישראלי צברי", הוא ודאי דבר שלא ייתכן לכפות אותו על ציבור שמנסה להעמיד חלופה לישראליות, חלופה שלדעתו היא ערכית יותר, מסורתית יותר.

גם כריתת ברית עם הארץ, הוא דבר שלא נחוץ בציבור החרדי, המחובר לארץ בגלל האמונה והדת, בציבור החרדי אין כמעט תופעות של ירידה מהארץ והתבוללות בשאר העמים, הציבור החרדי מנותק מתרבות המערב, כמעט לא נוסע לחו"ל, לא צורך תרבות חו"ל, ואילו גיוס בכפיה הוא שיגרום לציבור החרדי למאוס במדינה ואולי אף לעזוב אותה.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים