דוס לא נחמד

שוויון בכסף

חשבתם שהוא רוצה שוויון בנטל בין גולנצ'יק לכתב במחנה? * חשבתם שהוא מחפש ערכים ציוניים לדור הצעיר? * הוא רוצה רק דבר אחד: כסף * הכירו את המילון החדש של יאיר לפיד

 

יאיר לפיד מבין רק שפה אחת: כסף. לא מעניין אותו כמה בני ישיבות יתגייסו, לא מזיז לו האבטלה הסמויה בצבא או פטור גורף לחיילים משירות קרבי (אם הם כתבים בעיתון "במחנה" או בתחנה הצבאית)

ואם תשאלו מאיפה אני יודע? שאלתם טוב, ובשביל לקבל תשובה שים לב לדו שיח הבא:

 • זה לא יתכן! לא יכול להיות שרק חצי מהעם יעשה צבא, וחלק שלם בעם ירגיש חפשי מחובת הגיוס.
 • אבל אתה מבין לבד שאי אפשר ללכת בכפיה ולגייס עשרות אלפי איש, ואתה גם יודע שאין לך שום תקציב לכלוא אותם.
 • אוקיי, אבל אתה לא מצפה שאני אתקצב את המשתמטים...

אופה!! זה בדיוק מה שחיפשתי. לא שוויון, לא נטל, לא מוסריות ולא נעליים. כסף! אתה פשוט רוצה את התקציבים של בני הישיבות. לוטש עיניים לכבשת הרש הדלה והמצומקת של אזרחים משלמי מיסים.

 

עכשיו הבה נענה למר לפיד מספר תשובות, למרות שבנבואת שוטה אני בטוח שזה לא אמור להזיז לו. או שלא.

 

 1. אתה מתקצב? ממתי אתה טייקון ששופך כסף על אזרחים? מי שמשלם זו קופת המדינה, שלשם החרדים דווקא מכניסים סכומים נאים מאוד, לפחות כפי חלקם באוכלוסיה, ומה גם שחלקים גדולים ממנה לא מגיעים כלל ממיסים (אלא מתמלוגי גז, למשל, ומהממשל האמריקני)
 2. רגע רגע רגע, תן לי להבין. אתה אומר בעצם שצבא = תקציבים? במילים אחרות אתה משלם תמורת השירות! השירות חדל להיות "התנדבותי" חלוצי, ציוני וכל מיני כאלה. הוא פשוט עבודה בשכר בשירות המדינה. אתה בא למתגייס הצעיר ואומר לו: רוצה דירה? סבסוד במשכנתא? בא תעבוד אצלי שלוש שנים, ותקבל.
  אגב, אנחנו בעד. צבא מקצועי זה ללא ספק הפתרון ההולם והראוי, לקדם טיפה את מדינת ישראל מימי שנות ה50, המשק הזעיר וצורת הלחימה של אז, למצב ההולם את הצבא הטכנולוגי החכם כיום. (תסכימו איתי שאין דבר יותר אידיוטי לגזור את נטל הביטחון של המדינה ממחזור הגיוס הנוכחי) וגם סתם ככה לעבור למודל המקובל ברוב מדינות המערב. 
  אה, וזה גם יפתור את בעיית האבטלה הסמויה בצבא, וגם יצמק במשהו את 60 מליארדי השקלים המאכלסים את תקציב משרד הביטחון מידי שנה.
 3. סתם ככה, נניח שתמחוק בבת אחת את כ----ל תקצבי החרדים. שים לב מה יקרה, אתה בעצם מהמר על כל הקריירה שלך. אתה בא לעדת צאן מרעיתך, זה ששותה בצמא את דבריך (וגם פולט אותם מידי פעם)  עם המיתוס שהצלחת (לא בלי עזרה של אבא) למכור להם שכל הבעיות הכלכליות של מדינת ישראל הם בגלל "תקציבי העתק של הסחטנות החרדית" (עלוקות וזה) כרגע יש חור בתקציב בגודל של 39 מליארד. מחקנו את כל תקציבי החרדים. כמה נשאר?
  וואו! 38 מליארד. איפה החרדים בתמונה? נראה שהמדינה "יודעת" לצבור חובות גם בלעדיהם...

 

עכשיו, כאזרח מודאג, כבן למעמד הביניים שכה  הבטחת לעזור לו, וכאחד שאיכפת לו מהמשק, לא נותר לי אלא לאחל לך/י בהלחה בהפשלת השרוולים, במלחמה עם הטייקונים, בהורדת יוקר המחיה ודיור מוזל.

 

גוד לאק.

 

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים