חדשות

למה ענת הופמן יוצרת פרובוקציות בכותל?

בראיון בהארץ משרטטת ענת הופמן יו"ר תנועת נשות הכותל פרופיל לדמותה של יוצרת פרובוקציות סידרתית * חופש הביטוי בכותל המערבי אותו היא מכנה דיסקוטק של חרדים, הוא האחרון שבשיקוליה * איך הפכה גרושה מובטלת ותמהונית, למניפת דגל זכויות הרפורמים בכותל המערבי המקודש למליוני יהודים בארץ ובעולם

בכתבת סוף שבוע מקיפה בהארץ פורסת ענת הופמן יו"ר תנועת נשות הכותל וראש המרכז לפלורליזם יהודי בראיון לאיילת שני את משנתה, ומסבירה באופן המוצלח ביותר מדוע רואים בה כל גורמי החוק פרובקטיבית המפריעה בצורה שיטתית לסדר הציבורי, ולא לוחמת זכויות אדם נועזת הראויה להגנה והערצה.

בכתבה היא מספרת על האופי הקשה שבו ניחונה ועל חוסר יכולתה לציית לחוקים שונים, כאשר לשאלת הכתבת "את אוהבת לעלות על בריקדות" היא משיבה כי אכן איננה מסוגלת לרדת מבריקדות עליהן עלתה מכורח הנסיבות, בהמשך היא אף מפרטת יותר:

אויבים צריך לדעת לבחור. בזהירות. אני בוחרת אותם לפי מה שמתאים לאישיות שלי. יש עוולות נוראות שלא מתאימות לאישיות שלי. הכותל תפור עלי כמו כפפה.
הנושא של השתקה זה הסיפור שלי. אני לא סובלת שמשתיקים אותי. פשוט לא סובלת. אולמרט היה משתיק אותי במועצת העיר, היה לו מפסק קטן כזה ליד הברך, והוא פשוט היה מכבה לי את המיקרופון.

גם לשאלה מה למעשה מניע אותה היא משיבה באותה רוח

השאלה “למה לא”. ואני אסביר לך גם מה המקור של ה”למה לא” הזה. אחי, וזה סיפור אמיתי, הוא גאון. אני בצלו של אח גאון. ובתור מי שכל החיים נכשלה בלימודים, גם אמרו לי את זה. למה את לא יכולה להיות כמו רון הגאון? אז ה”למה לא” הזה נשאר איתי.

בהמשך היא מבהירה שהיא נהנית מחילול פרובקציות ועימות עם גורמי אכיפת החוק במגוון תחומים וחזיתות אותם היא בוחרת על פי הקרוב לליבה.

בפועל למרות שהיא מודה שהכותל המערבי מאז ומעולם היה מקום קדוש שנהגו בו על פי המסורת היהודית, ובלשונה "דיסקוטק של חרדים" ולעולם לא היה עולה בדעתה לבצע בו פרובקציות, היא התחברה לפעילותם של נשות הכותל שהיו לדבריה קבוצת תושבות חו"ל דוברות אנגלית שהיו מגיעות לפעמים לארץ לביצוע תפילות פרובקטיביות בכותל המערבי וכמו כפפה ליד התחברה לפעילות הפרובקטיבית ושבירת כל החוקים, כאשר האחרונה שבהם היא פסיקת בג"צ שאסרה עליהן לבצע תפילות רפורמיות ברחבת הכותל המערבי., וכנראה אף התעלתה על כולם ביצירת מהומות ופרובקציות עד שהפכה ליו"ר התנועה.

למרות שכל הקרובים לה מבינים את חוסר הטעם בפעילותה ואין בהם אחד שחושב שהמאבק על הפיכת הכותל לרפורמי הוא ראוי, היא כהודאתה פשוט לא מסוגלת לעצור ולהבין את הנזק אותו היא וחברותיה עושות לעם היהודי במקום הקדוש לו ביותר, והחזון שלה מזעזע אף יותר וכולל רמיסת כל סממן יהודי מהכותל המערבי תוך המשך פגיעה ברגשות מליוני מאמינים ברחבי העולם.

לא פלא שאת תיסכוליה האישיים היא פורקת לא רק במאבק ב"ממסד החרדי" אלא גם כנגד מדינת ישראל במסגרת ארגון נשים בשחור המפגינות ופועלות נגד מדיניות ישראל בשטחים, שם היא מספרת בגאווה כיצד היא פעלה תוך התעמתות עם חיילי צה"ל לביטול הפקודה למניעת טרור. 

כך זכינו להצצה מרתקת לאופי המאבק האמיתי של שלטון החוק וקרן מורשת הכותל בקבוצה הקטנה של המכונות "נשות הכותל" המגיעות ברובם מחו"ל לסבב חודשי קצר של פריקת תסכולים תוך הבערת המקום המקודש, והפרעה בלתי הולמת לסדר הציבורי כפי שקבעו כל מוסדות החוק והמשפט.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים