חדשות

שקר נוסף בתיק השקרים של יאיר לפיד

יאיר חירף את נפשו בשרות ב'במחנה' - והגיש בג"צ נגד שילוב חרדים בשרות אזרחי * מצהיר על פערי תקצוב לטובת החינוך החרדי - כשהם לטובת החינוך הכללי * אולי בכל זאת מומלץ לו להוציא תעודת בגרות - כתחליף ללימודי הגמרא?

אין זו הפעם הראשונה שבה יאיר לפיד נתפס בבורות. בבורות קשה מאוד לאדם שמטיף ללימודי ליבה. אבל אין בכך חדש שכן עושה הרושם שהאדם אינו טורח גם להכין שיעורי בית (מה אפשר לצפות מאדם שביקש לקבל תואר דוקטור אף שלא השלים מעולם את בחינות הבגרות). הוא גם מטיף לחרדים להתגייס לשירות קרבי, בעוד הוא עצמו שם את נפשו בכפו בין המקלדת לעכבר בעיתון "במחנה". אבל, כידוע, טיפש טועה פעמיים ואפילו שלוש.

במה דברים אמורים?

בקמפיין המסית האחרון של "יש עתיד" מציין לפיד כי הוא בא לשנות: "40 ילדים בכיתה בעוד שבחינוך החרדי 18 ילדים בכיתה". ובכן, לא להאמין עד כמה האדם הזה רשלן, שקרן וטיפש. כל אחד מוזמן לעשות חיפוש באמצעות אדון גוגל: "גודל כיתות בחינוך החרדי". התוצאה הראשונה היא   דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מהשנה החולפת: ממוצע הילדים בכיתה בחינוך הרשמי הוא 28.4, במוכר שאינו רשמי (שאינו מקבל תקצוב מלא כמו החינוך הרשמי): 25.4 ובמוסדות הפטור (הזוכים לתקצוב נמוך במיוחד): 23.4. הפער איפה נמוך מאוד. בערך בויקיפדיה "נתונים על מערכת החינוך בישראל" מתברר כי  לפי נתוני 2013 במסגרת הפיקוח החרדי יש 23.5 תלמידים בכיתה, בממלכתי דתי 23.9 תלמידים בכיתה ובזרם הממלכתי-יהודי 26.2. ובכן הפער מצומצם עוד יותר. אצל הצ'רקסים, אגב, יש 14 תלמידים בכיתה. אולי יאיר לפיד יתקן את הקמפיין: "14 ילדים בכיתה אצל הצ'רקסים 26 ילדים בכיתה אצל החילונים"?

אבל זו הבעיה הקטנה. למעשה, מספר הילדים בכיתה לא נותן לנו אינדיקציה על תנאי הכיתות. שכן, מי שמכיר את מערכת החינוך החרדית, יודע שכיתה חרדית אינה דומה כלל ועיקר לכיתה חילונית. קחו למשל את התקנים של משרד החינוך בחינוך היסודי. על פי התקנים האמורים כיתה ל-40 ילדים שטחה אמור לעמוד על גודל של 50 מ"ר לכיתה בנוסף לעוד 3 חדרים: 1. כיתת עזר בגודל של 24 מ"ר, חדר מדעים ופעילות חופשית בגודל של 70 מ"ר וחדר ספריה בגודל של 20 מ"ר. ס"ה מדובר בתא שטח של 160 מ"ר לכל 40 ילדים. בחינוך החרדי תא שטח של 160 מ"ר משמש כשטח לאכלוס 10 כיתות של 30 ילדים. זאת אומרת על אותו שטח של מבנה בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי שלומדים 40 ילדים – יש 300 ילדים חרדים.

ולא די בכך, אלא שבעוד שבחינוך הממלכתי והממלכתי דתי מדובר במבנים תקניים עשויים אבן, מחוממים בחורף ומקוררים בקיץ עם חצר משחקים גדולה, מקלטים, חדרי ספח, חדרי מורים, מזכירות ועוד – בחינוך החרדי מרבית הכיתות נמצאות בקרוונים עתיקים, מבנים יבילים, צריפים דולפים ועוד. בדו"ח מחקר שעשיתי לגבי מערכת החינוך בירושלים (מערכת החינוך הגדולה ביותר בישראל והגדולה ביותר במגזר החרדי - למעלה מ-100,000 תלמידים חרדים) מתברר כי כי אלפי ילדי החינוך החרדי בירושלים לומדים בצריפים עשויי פח, צריפי עץ, מקלטים, קרוונים לא בטיחותיים, בעוד שבחינוך הכללי (הממלכתי והממ"ד) הילדים זוכים לתנאים של ארמונות מלכים ביחס לחינוך החרדי. גם במקומות רבים בארץ (לא רק בירושלים) גם בבית שמש, אשדוד, מודיעין עילית, ביתר עילית ועוד בניית הכיתות לחינוך החרדי הם בפיגור אטומי של גירעון של אלפי כיתות בזכות הגידול המבורך של הציבור החרדי, לכן תמיד נראה את החינוך החרדי בתת-תנאים.

יתירה מזו, בניגוד לדבריו של יאיר לפיד כאילו החינוך החרדי מקבל תקצוב יתר הנתונים הפוכים לגמרי בצורה שזועקת לשמיים. תקציב מערכת החינוך הוא כ-32 מיליארד שקל, למרות שהחינוך החרדי בחינוך היסודי עומד על 20% הוא מקבל רק כמיליארד וחצי שקל מהתקציב במקום 6.4 מיליארד שקל. וזה בתקציב השוטף. כך שלא נראה לי שיאיר לפיד פועל בחכמה כאשר הוא מבקש להשוות בין החינוך החרדי לחינוך החילוני. שכן, במידה ויזכה בתיק החינוך הוא ייאלץ להוסיף עוד 4 מיליארד שקל לפחות לתקציב החינוך החרדי ולבנות עוד למעלה מ-3,000 כיתות תקניות לחרדים בעלות של עשרות מיליארדי שקלים. אני לא חושב שיאיר לפיד אוהב, עדיין, כל כך את הילדים החרדיים...

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים