דוס לא נחמד

נקיון כפייים או פלורליזם סלקטיבי

האם לאלץ בחקיקה לחיצת ידי נשים * מהם גבולות הכפייה של אירופה במאה ה-21 * מאיר לבנון תוהה על משמעות הפלורליזם בתרבויות שונות

בעוד על סגנית ראש ממשלת בלגיה ניתן לסנגר כי איננה בקיאה באורחות חייהם של יהודים אולטרא אורתודוכסים הרי שעל רן דגני (גלובוס) וכתבים נוספים מישראל קשה בהרבה למצוא לימוד זכות.

כאשר עידו קינן מצהיר כי הידיים של שרת הבריאות נקיות, אולי זה הראש של סגן שר הבריאות שמלוכלך הרי שעלה ריח כבד של התממות ונסיון ציני לעשות כותרות מפריט טריוויאלי כהימנעותו של כל גבר חרדי מללחוץ ידי אישה זרה

אין ספק שתרבותו של סגן שר הבריאות שונה לחלוטין מתרבותה של סגנית ראש ממשלת בלגיה, השאלה כרגע היא אם האחד כופה את תרבותו על הזולת או שהוא מכבד את הזולת בשונותו.

בתרבות של שר הבריאות - לחיצת ידי אישה מסמלת מחווה השמורה לשותפה לחיים. בתרבותה של שרת הבריאות הבלגית - הימנעות מלחיצה - ללא סיבה מהווה פגיעה והעלבה.

מאחר והבנו שאין כאן כל דחייה והעלבה אלא סיבה מוסרית הקוראת להתרחק מקרבה יתירה שכבר ראינו את תוצאותיה אצל קלינטון, קצב, נתניהו ועוד רבים, כעת האם כל כך יקשה על זו הבלגית להבין את סיבתו של סגן השר היהודי?.

אפשר ואינכם מזדהים עם תרבות זו, זו זכותכם. אבל הבה נודה שזכותו של שר הבריאות לחוש תחושת בוז לתרבות שלכם.

ואכן ניתן לסכם זאת בתגובה השקולה שכתב העורך הראשי של "יודס אקטואיל": "התגובה הילדותית של השרה מעידה על בורותה. לסירובו של מר ליצמן ללחוץ את ידה של גב' אונקלינקס אין כל קשר להשקפה כלשהי על נשים או על ניקיון. גם על נשים חרדיות נאסר לגעת בבני המין האחר. זה המנהג. פוליטיקאי מנוסה יותר היה צריך להיות מודע לרגישות הזו מראש".

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים