טורים

פוביית ההשתלטות החרדית על מודיעין

ההשתלטות החרדית על אזורי מגורים חילונים מככבת בקביעות בכותרות * עורך מודיעין ווטש מתייחס לראשונה להאשמות כי החרדים משתלטים על מודיעין * מי עומד מאחורי הכותרות המסיתות * ומה האינטרסים המניעים את פעילי החופש הנאורים

קיבלתי הזמנה מאתר “דוסים” לכתוב טור אורח המתייחס לשאלה “האם קיימת השתלטות חרדית על מודיעין?”. השבתי להזמנה בחיוב, והרי הטור לפניכם.

 

התשובה הקצרה היא: לא – לא קיימת שום השתלטות חרדית על מודיעין, ומדובר בפיקציה/פוביה. 

להלן הסבר קצר מדוע:

מודיעין-מכבים-רעות היא עיר יקרה יחסית - הדירות בה יקרות, ויוקר המחיה בה גבוה. על מנת לחיות במודיעין-מכבים-רעות צריך להיות בעל אמצעים, ולא בכדי דירוג הסוציו אקונומי של תושבי העיר הוא 8 – בקצה העליון של הספקטרום, וזהה לדירוג של הרצליה, רעננה, הוד השרון ות”א. 

מאידך המגזר החרדי הוא מגזר חלש כלכלית – מדובר במשפחות מרובות ילדים, בהן הבעל לרוב לומד תורה, האישה היא המפרנסת העיקרית, וקצבאות ממשלתיות אחראיות לנתח מהותי מהתקציב המשפחתי. כך למשל הדרוג הסוציו אקונומי של העיר החרדית השכנה מודיעין עילית הוא 1 – בקצה השני של הספקטרום.

משפחות במודיעין עילית אינן יכולות להרשות לעצמם לרכוש דירה יקרה במודיעין וגם לא את יוקר המחיה הכרוך בחיים במודיעין. יתרה מזאת, חרדים, בדיוק כמו חילונים או דתיים לאומים, מעדיפים לגור בשכנות לאנשים דומים להם, בהם יש מוסדות חינוך מתאימים להם, ופרהסיה מתאימה להם. הלוא סלע המחלוקת העיקרי בין חרדים לחילונים, השירות בצה”ל, נובע מחשש של החרדים מהתפקרות ילדיהם בעקבות הגירויים להם יחשפו במהלך השירות בצה”ל. אין למשפחה חרדית שום עניין לגור בישוב חילוני בה ילדיהם ייחשפו לגירויים אלה מדי יום.

אם כך, מדוע כל מי שפותח מקומון במודיעין נתקל תדיר בכתבות העוסקות בהשתלטות החרדית במודיעין? הסיבה לכך הם שלושה גורמים שחברו יחד, המתוארים להלן:

 

1. פחד קמאי מחרדים של פליטי ירושלים ובית שמש

במודיעין גרים לא מעט תושבים שהגיעו אליה מירושלים ובית שמש, בהן הם חוו תהליך רב שנתי של גידול באוכלוסיה חרדית. תהליך זה הביא לשינוי באופי הפרהסיה העירונית, ולירידה בתחושת ההזדהות והשייכות למקום של חלקים בציבור החילוני, אשר חשו איום על אורח חייהם. 

תחושה זו מועצמת עקב הסיקור הרב בתקשורת על מגמות הגידול של האוכלוסיה החרדית והערבית בישראל, היוצרים תחושת איום ארוך טווח על הקיום של רוב חילוני בחברה הישראלית.

פרופ' אריק רימרמן, ראש הקתדרה למדיניות רווחה באוניברסיטת חיפה, הסביר בכתבה בחדשות ערוץ 2 את תופעת הפחד ממי ששונה מאיתנו: 

“החשש לא נובע באמת מירידת ערך הדירות. זה חשש עמוק הרבה יותר. זה פחד עמוק מפני השונה שעלול לפגוע בשלמות של האנשים ולסכן אותם". 

"ברגע שהחלטנו שהגורם הזר שונה מאיתנו, אנחנו עושים לו דמוניזציה. אנשים לא רוצים להתחכך יום יום באדם שיש לו סטריאוטיפ מפחיד ודמוני. "כך לדוגמה הערבים. יש סטריאוטיפ שהם האויבים והם מלוכלכים ומסוכנים וברגע שמישהו ייתן להם לגור לידו הוא יסכן את עצמו ואת משפחתו". 

"הסביבה לא מוכנה לקבל את מה שאינו הזרם המרכזי. למשל, לבוש של חרדים שלא מוכנים לקבל אותו בסביבה הקרובה והופכים אותו לדבר מסוכן ומפחיד", טוען רימרמן. "האמירה שמגורים של זר ושונה בשכונה יורידו את ערך הדירות במקום היא לא מדויקת. החשש נובע ממשהו הרבה יותר עמוק ופסיכולוגי והוא הפחד מהשונה וממה שאינו מושלם", מסכם רימרמן.

מדובר אם כן בפוביה – פחד מוגזם מפני אוביקט כלשהו, במקרה זה חרדים. 

 

2. מניפולציה של כלי התקשורת

כלי התקשורת מטבעם תאבי סנסציות, שכן סנסציות מגדילות את הרייטינג והחשיפה. בנוסף, חלק מהעיתונאים ומערכות העיתונים לוקים בפוביה מפני חרדים. כך למשל כתב המקומון “חדשות מודיעין” יואל תמנליס הוא פליט ירושלמי, חסיד של טומי לפיד ז”ל, ואת הפחדים שלו מהשתלטות דתית במודיעין הוא ביטא במספר הזדמנויות, כמו למשל כאשר הציע כי שכונת מגוריו במודיעין תוגדר כשכונה חופשית. עמיתו ל”חדשות מודיעין” קובי אור, מבטא באופן תדיר דעות דומות, ועושה כן גם באתר mcity. גם המקומון “מודיעין ניוז” מבטא גישה אנטי חרדית, כפי שהרחבתי לדוגמא כאן.

לפיכך חלק ממקומונים במודיעין נוטים לעוט כמוצאי שלל רב על כל עימות עם חרדים, מדומה או אמיתי, ולנפח אותו למימדים מוגזמים לגמרי. לאורך זמן הסיקור המוטה, המגמתי והמוגזם משפיע ומעצב את דעת הקהל בעיר.

 

3. שלהוב המונים על ידי פוליטיקאים 

יש פוליטיקאים שמקדמים בדבקות סדר יום אידיאולוגי, ויש פוליטיקאים אופורטוניסטים שמנצלים באופן ציני הזדמנויות כדי לתפוס כותרות ולחזק את כוחם האלקטורלי. 

מטה לחמו האידיאולוגי של אבי אלבז שמוביל את תנועת “מודיעין חופשית” זו המלחמה נגד “ההשתלטות החרדית על מודיעין ”, ואלבז מנצל כל הזדמנות כדי להילחם בשד הזה. אלבז הוא פליט של “שינוי” והוא לא הצליח להיבחר על הטיקט הזה למועצת העיר מודיעין בבחירות 2008. אולם אלבז עובד מדי שבוע על הפצת הודעות לעיתונות המקומית בהן הוא מתריע על הסכנה החרדית המאיימת על הציבור החופשי במודיעין. אלבז מקווה באמצעות התמדתו להצליח להתברג למועצת העיר בבחירות 2013.

מאידך, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס הוא אופורטוניסט צרוף. ביבס מגיע מרקע מסורתי, הוא אדם שמנשק את המזוזה כאשר הוא נכנס לבית. ביבס מתפלל בבית כנסת של חב”ד, והשתתף בארוע הדינר של חב”ד להקמת בית כנסת של חב”ד בעמק איילון במודיעין, בו ביבס התחייב לסייע להקמת בית הכנסת של חב”ד אותו ביבס כינה בהתלהבות כ”בית מקדש”, ואף נשא דרשה בגימטריה. בני בריתו הפוליטיים של ביבס הן העמותות הדתיות, וביבס פועל באדיקות להקצות קרקעות ציבוריים לבתי כנסת במודיעין.

כאמור ביבס הוא אופורטוניסט ודמגוג ציני, אשר בתוך עמו הוא חי, והוא מיטיב לזהות מה הציבור מעוניין לשמוע. כדי לסבר את אוזנו של אותו ציבור החרד מהחרדים, ביבס הופך את עורו ומשחרר מעת לעת לתקשורת הצהרות מיליטנטיות ומצ’ואיסטיות (כפי שעשה לאחרונה בנושא מניעת כניסת חרדים ממודיעין עילית לפארק ענבה), אולם מדובר בהצהרות חסרות כיסוי, תחום המומחיות של מר ביבס-בלוף. אולם רבים קונים את הבלופים.

כך חוברים שלושת הגורמים הנ”ל ויוצרים יחדיו יש מאין את הפיקציה של “ההשתלטות החרדית על מודיעין”.

 

יקי בז'ה הינו פעיל חברתי, אב לארבעה ילדים, העוסק בתחום מערכות המידע, ותושב מודיעין העורך ומפעיל את אתר מודיעין-ווטש

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים