אלימות

לדעת הגישה תלונה על מגזין המסית לאלימות נגד חרדים

האגודה לזכות הציבור לדעת הגישה תלונה במשטרה כנגד עורכי מגזין שהציגו תמונת חרדי המוכה באכזריות על ידי בחורה חילונית * מנהלת קבוצת לא מצונזרת מגיבה בהזדהות ומצהירה כי תנהג באופן דומה * חופש ההסתה באיצטלת חופש הדיבור

מגזין "אף" הוא ביטאון המיעוט החילוני הקיצוני בירושלים, והוא מופץ בחינם במקומות בילוי במרכז העיר, ובגיליון ספטמבר של המגזין נחשף איור מזעזע מעל דפי השער, שבו נראית אישה חילונית בועטת בגבר חרדי עד זוב דם, בתוך אוטובוס עירוני.

התמונה הפרובוקטיבית והרדודה, עשתה את עבודתן של יצירות נמוכות אחרות מתקופות פרימיטיביות וחשוכות באנושות. אתרים רבים הוקיעו את המסר השפל, אחרים העדיפו להתעלם בשאט נפש מהתנהלות צורמת זו.

עורכי המגזין הגיבו לתגובות המזעזעות באמירה המיתממת לפיה מדובר בחופש אומנותי הניתן ליוצר, אך תחקיר 'דוסים' חושף כי אין מדובר ביצירה אומנותית לשם יצירת דיון סביב הנושא בלבד, אלא בדעה מגובשת אצל פעילי הקבוצות האנטי חרדיות כך למשל מפרסמת צפירה שטרן אסל ממנהלות קבוצת לא מצונזרת את התגובה הבאה:

אני חייבת להודות שהתמונה עוררה בי הזדהות של תחושות זעם עצורות מהמחשבה שמישהו באוטובוס יגיד לי לעבור אחורה. לא מן הנמנע בכלל שכך הייתי מגיבה לו הייתי בסיטואציה שכופים עליי לעבור לאחור.

לדבריה מצטרף Yaniv Bejerano שאומר כי זה "יותר מלגיטימי, זוהי השפה היחידה שהם מבינים"

גם צפירה עצמה ממשיכה ואומרת "אני מודה שאותי זה מצחיק ממקום פמיניסטי, אבל זה כמובן לא מבטא את הקו של הקבוצה."

קבוצת לא מצונזרת

הקבוצה המדוברת היא קבוצת 'לא מצונזרת' מבית 'התנועה הירושלמית' המתיימרת לפעול כנגד "הדרת הנשים" במרחב הציבורי על ידי החרמת גופים המתחשבים בציבור החרדי, אך בפועל משמשת כקבוצת תמיכה לחרדופובים המפגינים שנאת חרדים ברורה.

אפילו עבור חלק מפעילי התנועה עצמה, שנאת החרדים הנשקפת בפרסום זה כבר עוברת את הגבול כפי שמתבטא מגיב בשם ערן טרבלסי

צפירה, מדובר על הסתה ברורה ובוטה לאלימות, ואפילו הייתי אומר אלימות קשה. עם התייחסות כזו לנושא, עדיף כבר שיתעלמו.

 

כאמור, אגודת "לדעת" מודיעה כי התמונה החשוכה מבטאת הסתה גזענית, ומכשירה ומעודדת אלימות נגד חרדים. כאשר גם בתוך המגזין נמצאו כמה "פנינים" ברוח זו, ועקב כך הגיש מ"מ מנכ"ל האגודה, זיו מאור, תלונה במשטרת ירושלים על הסתה.

אנו מקווים כי תלונה דומה תוגש גם כנגד קבוצת לא מצונזרת ושלוחותיה, ואנו קוראים לרשויות המוסמכות לנקוט כל אמצעי אשר יחזיר את הנורמות הראויות בשיח הציבורי, ולהציב קווים אדומים ברורים בפני אלה אשר מוצאים לנכון להשלתח ולהסית לאלימות נגד אוכלוסיות במדינה.

 

תגובת צפירה שטרן אסל כפי שנמסרה בדף הפייסבוק של דוסים: אין קשר בין מגזין אף ל"לא מצונזרת", אני מודה כפי שאמרתי שבאופן אישי, אם אני אמצא בסיטואציה שבה גבר כלשהו - חילוני, נוצרי , חרדי או ערבי - יגיד לי לעבור אחורה באוטובוס - אני עלולה לפצוח בבעיטות קונג פו בלי רחמים, למען הסר ספק: אני מגנה אלימות נגד חרדים.

צפירה שטרן אסל - לא מצונזרת, צילום מסך מקבוצת לא מצונזרת

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים