דוס לא נחמד

רץ במייל: תלוש השכר של האברכים

בזמן שבבתי הקפה בשינקין ובמאהלי רוטשילד רוטנים, יש מי שמפרנס אותם * קוראים לו יענקלה, הוא גר בבני ברק * אברך ואב לארבעה * בשיא הרצינות: להיכנס ולראות את תלוש השכר שלו, המפרנס חצי מתל אביב, ולקנא

אם תמיד שאלת את עצמך בכנות, איך זה שבמשבר הנוכחי, שהקיף את כל העולם, נותרה מדינה קטנה בלב המזרח התיכון העוין, שנותרה אי של יציבות כלכלית, ביטחונית ופוליטית, יש לזה תשובה אחת קטנה: יענקל'ה. ליענקלה יש תלוש שכר מדליק במיוחד, שמופץ לאחרונה במיילים נוטפי שנאה:

תלוש של אברך - לקנא, בשיא הרצינות, להיכנס ולראות

גיל: 28, מצב משפחתי: נשוי + 4

תפקיד: אברך

ימי חופשה נצברים: 365 יום

שעות עבודה בפועל: 0.

-----------

שכר יסוד:

מלגת אברך - 1800 ש"ח

הבטחת הכנסה - 2300 ש"ח

קצבאות ילדים - 3150 ש"ח (תעריף זכאי הבטחת הכנסה / חוק ההסדרים)

סה"כ ברוטו: 7250 ש"ח
מס הכנסה = 0
סה"כ נטו מזומן לכיס 7250 ש"ח

--------------

הטבות:

- פטור מארנונה - 600 ש"ח לחודש

- "דיור למשתכן" - דירה ברבע מחיר ללא משכנתא בשכונות לחרדים בלבד

- חינוך חינם לילדים. שווי ההטבה כ 750,000 ש"ח !!!!!!!!!!!!!!!!

- פטור ממס הכנסה

- פטור משירות צבאי = 3 שנים

 

בואו נעבור על תשלוש השכר של יענקלה אחד לאחד:

 

שעות עבודה: יענקלה חייב להיות נוכח במקום העבודה שלו במשרה מלאה: 45 שעות שבועיות. ימי מחלה אינם תקפים. כי אם תגיע ביקורת (פתע, עם פקחים בכל דלת) לא יעניינו אותם סיפורים, והוא מחוץ לסיפור.

אם ניקח בחשבון ששלוש פעמים ביום הוא גם צריך להתפלל, וזה אינו כלול כמובן בשעות הלימוד, הרי שמשך הזמן מתארך עוד יותר.

מלגת אברך: אשר מתוכה רק 800 ₪ מגיעים מהשתתפות המדינה, כל השאר במטבע חוץ, כאשר השתתפות המדינה אינה מעוגנת בחקיקה אלא תלויה בגחמות פקידי האוצר ובהסכמים התלוים בנסיבות הפוליטיות וגובה גלי ההסתה התקופתיים.

הבטחת הכנסה: זכאים לה רק מתי מעט אשר מצבם הכלכלי גרוע במיוחד, לדוגמה: משפחה בת 6 נפשות, בלי רכב, עם הכנסה כוללת של פחות מ-3000 ש"ח לחודש? פחות מ-500 שח לחודש לנפש, רוב האברכים אינם זכאים ואינם מקבלים הבטחת הכנסה, גם בני הציבור החילוני יכולים להנות מהבטחת הכנסה ואף מדמי אבטלה נכבדים במקרה הצורך חלילה.

קצבאות ילדים: הקבצה הסימלית ניתנת לכלל האוכלוסיה ובתוך כך גם לאברכים, בסכום ממוצע של 250 לילד כאשר מהילד הרביעי הסכום יורד משמעותית, למה? כי בדרך כלל לחילונים אין יותר מ-4 ילדים, ולכן נוצר הקרטריון התמוה לפיו ילד חמישי יזדקק לפחות טיטולים ומטרנה מהילד הרביעי.

חינוך חינם: סיפור מאוד מעניין עם הילדים האלה. למרות שבכל מדינה מתוקנת, מסקנדינביה ועד אנגליה חוק הוא חוק, כולל חוק חינוך חינם, החוק הזה פוסח על יענקל'ה. הוא האזרח היחיד בעולם המערבי שצריך לתקצב את המערכת ולסבסד את החינוך החילוני ב45% משכר הלימוד. ככה זה. אחרת לא יהיה כסף למרגשי ספורט אימתניים בלב המרכז. הקרוואן של הילד שלו? כנראה ימשיך לדלוף גם החורף,לכן הוא ישלם שכר לימוד מלא למוסדות הלימוד וגם יקבל מהמדינה תקצוב שנע בין 25-75% בלבד ממקבילו החילוני הנאור.

יש לו עוד זכויות: הוא חייב פעמיים בשנה להתייצב בפני עו"ד, ולהצהיר על לימודיו. התצהיר על חשבונו הפרטי, כמובן.

אסור לו לצאת מהארץ. ציוני או לא?

הוא משלם ביטוח לאומי יותר מנוחי דנקנר: 15.7% אבל אתם לא מכירים את יענק'לה, הוא לא טיפוס שמתלונן. מה לעשות? יש מדינה שלימה שצריך לפרנס. מה? ניקח מהתל אביבים את הזכות ליהנות מכדורגל טוב? תיאטרון? טלוויזיה? חלילה. נידחק טיפה. קוטג' אחד פחות, העיקר שלחבר'ה שם עם הג'יפים הגבוהים והפנסים הנמוכים יהיה דלק מספיק זול להיכנס לחניונים של עזריאלי.

ליענקל'ה יש חבר טוב בארצות הברית, נקרא לו משה-חיים. חבר עם הרבה כסף. לחבר הזה יש המון שכל, כסף וחזון. הוא משקיע במקומות שהמדינה פחות משקיעה: כמו למשל באברכי הכוללים. על כל שקל שהמדינה נותנת, גם הוא נותן. ככה המשק הישראלי מרוויח המון. נכנס הרבה כסף לארץ במטבע זר, מזרים את המשק, מוסיף מקומות עבודה, מונע פיטורים בסטארקיסט ובעוד מקומות, מגדיל את נפח השוק של היצרנים המקומיים והופך את ישראל למקום אטרקטיבי להשקעות.

ליענקל'ה יש עוד המון חברים, שחוץ מכסף הם גם רוצים ללמוד במקומות הטובים בעולם: בכוללים שבשטחה הריבוני של מדינת ישראל. הם מגיעים לכאן, עם ארנק מלא מזומנים, מה לעשות. צריך לחיות. חלקם ירכשו כאן רכב, ישלמו 100% מס, גם בנזין עולה 57% מס, שלא לדבר על דירה (משהו בסביבות ה40% מס, שזה יכול להגיע ל400,000 ₪)

והיה אם קרה שליענקל'ה, למרות משפחת ששת הנפשות שלו (שרק כדי להרים את הראש מעל מי קו העוני זקוק ל8,800 ₪ בחודש) יש הכנסה של פחות מ3,000 ₪ בחודש (נסו את זה פעם, רק לספורט, לסגור חודש עם 500 ₪ לנפש, כולל שכר דירה...) הוא מקבל תוספת של 1030 ₪. מדינת רווחה או לא?

נכון שחילוני מקבל 2,500 ₪, אבל ממתי יענקל'ה חילוני?

בדרך כלל אשתו של יענקל'ה יוצאת לעבוד. אם יש איזה מעסיק חילוני נטול דעות קדומות שיסכים לקבל אותה (מבדיקה שעשיתי לאחרונה, יש כמעט 19% מהמעסיקים במשק כאלה. למרות שבעיקרון יש גם 140,000 משרות ממשלתיות מחשבון משלם המיסים. אבל מיסים, כידוע, הולכים רק לחילונים) כשאשתו של יענקל'ה מסיימת לעבוד, היא משלמת המון המון מס הכנסה.

מפתיע? את יענקל'ה לא. למי שצופה בטלוויזיה, ולמי שמקשיב לפוליטיקאים קטנים ואמינים, כנראה שכן. כי שמה מבטיחים שחרדים לא משלמים מיסים. המעניין הוא שאפילו בסופר לא שמעו על זה, וחייבו אותו במע"מ. ואפילו בתחנות הדלק הוא ממשיך לשלם את כל חמישים ושבעת אחוזי המס. כאלה החיים.

דיור למשתכן אמנם לא קיים בפועל משנות ה-80 אבל יענקל'ה קנה פעם דירה, במחיר מופקע בשל היותה באזור חרדי, עד היום הוא משלם עליה משכנתא, והוא ישלם עוד שנים רבות. לא בשביל לשלם עבורה, אלא לשלם למדינה את 50% המס עליה.

 

אז אם שאלת את עצמך מה גורם למשק הישראלי להישאר יציב, הנה התשובה.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים