חדשות

הכה בחרדים והצל את העם

הרופאים עדיין נלחמים על חייו של משה סילמן אך סוחרי המוות כבר מצאו את האשמים * איך החרדים קשורים להתאבדות משה סילמן * וכיצד הם אשמים בגודל קצבאות הביטוח לאומי * פרופסור מור יוסף בביקור חוזר

בעוד הרופאים עדיין נלחמים על חייו של משה סילמן, מציג שי ניב (גלובס) ראיון עם מנכ"ל הביטוח הלאומי פרופ' מור יוסף, הזכור לחלקכם מההתנגחות בציבור החרדי בפרשיית "האם המרעיבה", אודות האשמים במצבו הכלכלי הקשה של המתאבד.

בלהטטנות מרשימה, מצליח הפרופסור המכובד בסיועו הפעיל של הכתב להפנות את האצבע המרשימה אל החרדים, תוך הפיכת הביטוח הלאומי מנאשם לקורבן.

בבוקר שבו פתח סניף הביטוח הלאומי ברמת גן הוצת על-ידי אלמונים, שריססו במקום את הכתובת "תג מחיר משה סילמן", מור יוסף חושש שהמוסד שלו יהפוך לסמל האטימות ומטרה לזעם.

"התשובה ברורה", הוא משיב, "קצבה בסדר גודל כזה לא מאפשרת קיום בפני עצמו. בתפיסה של מדינת ישראל, ביטוח לאומי הוא רשת הביטחון האחרונה לפני שאתה חסר כל, אבל רשת הביטחון הזו היא מאוד מינימלית. אני מודע לזה.

מור יוסף רומז כי אחד הגורמים שמביאים לכך שגובה הקצבאות בישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי, נובע משיעור הקצבאות שמחולקות, בהן קצבאות אוניברסליות, כמו קצבאות ילדים וזקנה, שניתנות ללא קשר למצבו הכלכלי של האזרח. "כמובן שיש 'טרייד אוף' בין הקצבאות האוניברסליות לבין הקצבאות הדיפרנציאליות, וככל שתיתן ליותר אנשים את הקצבה האוניברסלית זה יבוא על חשבון הקצבה האחרת. מצד שני, אנשים אומרים בצדק 'שילמתי כל חיי לביטוח לאומי, למה שלא אקבל כלום?".

 

אז אתה מתחבר למחאה בנוגע לשוויון בנטל? מקומם של החרדים בחברה ובשוק העבודה קשור לנושא הקצבאות?

כשהופעתי בפני ועדת פלסנר אמרתי להם דבר אחד - נתקו את השירות בצבא משוק העבודה. תנו להם לעבוד כי אחרת אתם גוזרים עליהם עוני. אם הם לא יהיו לא בשוק העבודה ולא בשירות האזרחי או הצבאי שתורם לחברה, הם יישארו בשוק הקצבאות.

 

כך שבמקום להתייחס לעובדות לפיהם החוב של המתאבד היה דווקא לביטוח לאומי, מה שבכל אופן לא מצדיק את מעשיו, הפתרון הקל הוא להפנות את הביקורת אל הטפילים החרדים המונים כשמונה אחוזים מהאוכלוסיה, אך אשמים בצרות של כולם.

מה ששכח הכתב החרוץ הוא שאם החרדים מונים כ9% מאוכלוסיית ישראל, הרי שילדי החרדים מונים עד 20% מן הילדים בישראל, ובקרב הזקנים הפער גבוה עוד יותר בין חלקם של החרדים לחלקם של החילונים, כך שעיקר הנטל של קצבאות הזיקנה נובע משיעור הילודה הנמוך באוכלוסיה החילונית ולא מריבוי הילודה במגזר החרדי.

כמה ציניות ורשעות צריך בשביל יצירת דמוניזציה מסיתה המאשימה את החרדים בכל תחלואי החברה הישראלית. עדיף היה כבר להפנות אצבע מאשימה אל האשמים הקבועים - השר אלי ישי וראש הממשלה בנימין נתניהו, הם לפחות גם אחראים על הביטוח הלאומי...

יש לציין, כי העורכים נהגו באחריות כאשר שמו את הדברים בפרופורציה יחסית, ללא שימוש בכותרות מתלהמות בנוסח "החרדים הרגו את משה סילמן", אך עצם העלאת הידיעה עם הציטוטים המוזכרים עדיין בעייתית, וטוב היה אם ידיעה מסיתה ומגמתית בנוסח זה כלל לא היתה רואה את אוויר העולם.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים