חדשות

חשיפה: התארגנות חרדית לשינוי צביון הצבא

האם תסריט הבלהות החילוני מתגשם? * רבנים חרדים הורו לחרדים בעלי ניסיון בהחזרה בתשובה להתגייס לצה"ל על מנת להניע תהליך החזרה בתשובה המוני מבפנים * המתגייסים עברו קורס סודי ממומחים בתחום

לפני שבועות מספר נערכה ישיבה שלא מן המניין בביתו של אחד ממנהיגי הדור, ובה השתתפו מספר עסקנים ורבנים הקשורים לתחום החזרה בתשובה, קצינים חרדים לשעבר, וכן אחד מעשירי מנהטן שהגיע במיוחד לישראל.

בפגישה, שנערכה בחשאיות גמורה, העלו המשתתפים את חששותיהם מפני גיוס בצורה כזו או אחרת של בחורי ישיבה וצעירים חרדים, שעלולים להידרדר מבחינה רוחנית.

במפתיע, קו הפעולה שנבחר, בהשפעת האורחים מחו"ל, היה לפעול בשיטת ה"פייגלינים" - להשפיע מבפנים באמצעות קירוב לבבות המוני ושינוי פניו של הצבא.

 

בהמלצת מומחים בתחום, התכנית תצא לפועל בשני שלבים:

בשלב הראשון, נוצר קשר עם מספר בחורי ישיבה שנבחרו במיוחד, והם מסיימים בימים אלה קורס מקצועי ממיטב מומחי הקירוב וההסברה. למעשה, הם נבחרו להיות הראשונים להנעת התהליך שבו חיילים רבים ככל האפשר ייחשפו באופן בלתי אמצעי עם ערכי האמונה היהודית, עד כדי קירוב המוני לדת בתוך הבסיסים בהם ישרתו.

מטרה נוספת שהועמדה בפניהם, היא חבירה לחיילים דתיים שכבר נמצאים בצבא, בכדי לעמוד על התנאים הדתיים והרוחניים שהצבא מתבקש ליישם, ולהקצין את הקו הכללי כך ששום חייל לא יסכים להקלה בתנאי הדת והכשרות.

בשלב השני, מתוכננת לקום מעטפת תמיכה באותם חלוצים, באמצעות חומרי הסברה שונים ומגוונים והרצאות מוקלטות של טובי המסבירנים בתחום, כאשר בהשראת הלקחים מבוגרי המחזור הראשון, יגובש קורס הכנה שיהיה חובה לכל מתגייס חרדי לצה"ל ולשירות האזרחי.

בכך, מתכננים המשתתפים למעשה לשחזר את "מהפכת התשובה" מלפני עשור, תוך שימוש הלכה למעשה בכלים שמדינת ישראל בחרה להעמיד לרשותם.

 

"על מה שלפני עשור לא יכולנו אפילו לחלום, כעת העניקו לנו על מגש של כסף", אמר אחד המומחים בתחום לפרויקט 'דוסים'. "אם עד השלב הזה היה כמעט בלתי אפשרי לחדור לבסיסי צה"ל עם זקן, כעת העניקו לנו הזדמנות לעשות את הכל באופן חוקי ואף חיובי.

"לצורך כך אנחנו מגייסים את מיטב המוחות, שרקורד עשיר של החזרה בתשובה מאחוריהם, במיוחד מתחום חובשי המדים. מדובר בגיל ובשלב משמעותיים מאוד מבחינת התפתחות הבגיר המיועד להחזרה בתשובה".

בתשובה לשאלת כתבנו, הוא מכחיש כי כוונת המהלך היא להחזיר בתשובה את החיילים. "הם אנשים בוגרים והם יעשו את הבחירה שלהם לבד. אני לא רוצה להחזיר אותם בתשובה, אבל המצב שבו אזרחים במדינת ישראל גדלים בורים ביהדותם, הוא בלתי נסבל. חובה עלינו לחשוף כל נערה ונער לערכי התרבות והרוח של עמינו. להעניק להם את מה שמנעו מהם בצנזורה שיטתית בכל 12 שנות לימודיהם. אני רוצה שכל חייל וחיילת יזכו ללמוד תורה בעצמם, ולהבין מקרוב מה המשמעות הערכית והקיומית שלה.

"קיים היום צימאון אדיר בקרב בני נוער ליהדות, ומחובתנו לתת לזה מענה".

 

גם י.מ., אחד מבחורי הישיבות שהשתתפו בקורס, הכחיש כי מדובר בהכשרה להחזרה בתשובה. "בסך הכל נתנו לנו כמה כלים להתמודדות רוחנית במהלך השירות הצבאי, מגוחך לכנות הכשרה תורנית כסדנא להחזרה בתשובה".

עם זאת הוא אומר, "אומרים שהצבא הוא בית הספר של המדינה, אז בואו נעשה להם בית ספר".

וכפי שסיכם הרב שאירח את הישיבה בביתו: "אתם חשבתם עלי רעה, והאלוקים חשבה לטובה, למען עשה כיום הזה להחיות עם רב. הקב"ה מצפה מאיתנו לקחת את ההזדמנות הזו להשפיע על צה"ל, ודרכו על דור המחר של ישראל".

פשקוייל מאתר בעולמם של חרדים

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים