חדשות

דוסים זה מצחיק

תלמידי ויצו חיפה גילו את המסלול המהיר להתפרסם * שנה שניה שתלמידי קורס עיצוב יוצרים הסתה בשם החופש האומנותי * והשנה עליית שלב חמורה, דמויות חרדיות מוכרות הוצמדו לפירסומים משפילים * האם בית המשפט יעשה סוף להסתה בשם חופש האומנות

לאחר יצירת האומנות אברימל בועט בסטודנט חוזרים תלמידי קורס עיצוב בויצ"ו חיפה להוכיח את כשרונם באמצעי הקל ביותר, פגיעה בחרדים.

אומנם זהו קורס עיצוב ולא קורס תקשורת אבל את המסלול הקצר הם כבר מכירים וכך יצאה לדרך תערוכה חדשה בשם מצב האומה שבה נלקחו דמויות חרדיות מוכרות, ללא הסכמתם, והוכנסו כפרזנוטרים למוצרים שונים, ובעיקר מוצרי הגיינה נשיים.

 

אין פלא כי באווירה הציבורית המתירה את דמם של בני המגזר החרדי, התלמידים אף מגובים על ידי מנחי הקורס, אשר הגיבו בעבר לבחדרי חרדים כי אין נושא שהוא מעל או מחוץ לגבולות העיסוק היצירתי/תדמיתי בו – כל עוד איננו עובר על החוק, וכי באיפיון עולמם של בני הישיבות כפי שהוא מצטייר בעיניו של סטודנט ישראלי עמוס מחויבויות לאומיות, חברתיות וכלכליות ובא לידי ביטוי בעבודה יצירתית/אקדמית, אנו מתקשים לראות "הסתה".

 

אז אומנם הם מתקשים לראות בכך הסתה, אך את הפירות כולנו נרגיש ביום יום, למרבית הצער זהו לא המקרה היחיד שבו יוצרים מסתתרים מאחורי החופש האומנותי ומסרבים לקחת אחריות על הדה לגיטמציה והפגיעה בבני הציבור החרדי.

 

בועז בן ארי המוצג בתמונות מחה בחריפות כנגד השימוש הציני והפגיעה בדמותו ובשיחה לדוסים אמר "אני דמות חרדית מוכרת ולשים אותי בהקשר כזה, זוהי פגיעה מכוונת במטרה ספציפית מאוד, לא נתבקשתי לאשר את השימוש בדמותי, ואף אם הייתי מתבקש אין סיכוי בעולם שהייתי מסכים לכך".

כך גם גורמים חרדים נוספים שצפו בתמונות הצהירו בצורה חד משמעית כי רוב המצולמים  הינם אברכים ובני ישיבות מוכרים בציבור החרדי, שהפרסום עלול להסב להם נזק ובושת פנים באופן משמעותי.

 

למערכת דוסים נודע כי בעקבות הפירסום, חלק מהמוצגים בתמונות שפורסמו כבר פתחו בהליכים משפטיים כנגד יוצרי ומפרסמי התערוכה, וככל הנראה הם אלה שגרמו למחיקת הפירסום אודות הפרויקט מדף הפייסבוק הרישמי של ויצ"ו חיפה, אך התמונות כבר התפרסמו והופצו במהירות ברחבי הרשת.

 

עדכון: בתגובה לאתר 'דוסים' הסביר דוברת בית הספר דינה אוחיון כי מדובר בפרויקט שנה שניה בקורס עיצוב גרפי המועבר על ידי פרופסור שמעון זנדהאוז, ובעבודה פנימית של התלמידים שלא אמורה להיחשף ולקבל ביטוי בשיח הציבורי, ובכל מקרה לא אמורה להתפרסם בתערוכה המיועדת לבוגרי השנה הרביעית בלבד.

"ברגע שראיתי כי העבודה הועלתה לדף הפייסבוק שלנו, הסרתי אותה מיידית, למרבית הצער במספר השעות מאז פירסומה הספיקו להעתיק ולפרסם אותה למקומות נוספים, לא מדובר בהדלפה מכוונת של התלמידים לכלי התקשורת, והעבודה הוצגה במרכז האקדמאי במשך פחות משלוש שעות".

בתשובה לשאלתנו הבהירה הדוברת כי הפרופסור שמעון זנדהאוז הינו איש מקצוע מהמעלה הראשונה שאינו חשוד על שימוש ציני בנושאי העבודות על מנת לצבור כותרות, עם זאת המרכז האקדמאי מסרב להתערב בבחירת נושאי העבודות או להתחייב כי הדבר לא יחזור על עצמו גם בשנה הבאה.

 

לדבריה הצטרף גם נשיא המרכז האקדמאי פרופסור דוד אלכסנדר שאמר לכתבינו

החיכוך בין חרדים לחילונים הוא חלק מההוויה הישראלית ולא ניתן להתעלם ממנו, עם זאת המרכז האקדמי מעולם לא הציג עבודות אלו בפרסומים הרשמיים, ואיננו יכול לקחת אחריות על פעילות עצמאית של התלמידים.

עם זאת נשקול לערוך מפגש בין תלמידי המגמה לבין אנשי התקשורת מהמגזר החרדי על מנת שתוכלו להעמידם על ההשלכות הנרחבות שעלולות להיות ליצירות האומנות של התלמידים, וליצור שיח ישיר ובלתי אמצעי שיוכל לשפר את הבנת הקונפליקט של שני הצדדים.

 

אך כנגדם יצא הסוציולוג פרופסור עוז אלמוג שאף כתב בדף הפייסבוק שלו את הדברים הבאים:

הקמפיין המבוים הזה, שנעשה לצורך לימוד, צריך לזעזע כל אדם בעל מצפון. מותר להיות ציני, מותר למשוך תשומת לב ואפילו להיות פרובוקטור, אבל אסור לפגוע, אסור להתנשא ואסור להיות אדם אטום וחסר רגשות. מה שהכי מזעזע אותי אלה המורים שהתירו את התועבה הזאת. כי אם יש קמפיין שמדגים חציית קו אדום בכל הנוגע לאתיקה בפרסום - זו הדוגמא. זה אות קלון על מצחו של בית הספר ויצ"ו, ופגיעה ממשית בעירי חיפה - עיר שדווקא מצטיינת בדרך כלל בסובלנות לזולת ולשכן. אגב, אני מכיר אישית כמה מהדמויות שהופיעו בפלקטים ואני מקווה שהם יתבעו את בית הספר הזה. אם אוזמן להעיד במשפט כעד מומחה, אעשה זאת בשמחה.

 

לשיפוטכם עבודות שנויות במחלוקת נוספות של תלמידי המגמה המופנות כנגד הציבור הדתי והחרדי:

צילום מסך מאתר המיזבלה
יגאל עמיר כמייצג הציבור הדתי לאומי - צילום מסך מיוטיוב

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים