טורים

ההתערטלות במיצג היא פארודיה להתערטלות מהיהדות

במיצג התערטלות שכולו בוז לקדשי ישראל מעביר גיל יפמן מסר אמנותי לא ברור. אבי רובינשטיין מבקש להזכיר לו מה הם אותם קודשי ישראל שמהם הוא התערטל באדיבותה של מכללת ספיר ומדוע למרות שהוא לא מכיר אותם הם נחוצים לקיומו

והנה ההסתה הבלתי פוסקת מתחילה להניב פירות; כמויות השנאה והרוע כלפי שומרי התורה והמצוות מתחילים לתת את אותותיהם, וביום חשוך אחד מחליט אמן להציג את החשוב והיקר להם מכל, את הטלית והתפילין הקדושים, בצורה המחפירה ביותר האפשרית.

אם לפני עשרות שנים היו אלו הנאצים שנהנו לקרוע ספרי תורה, לשרוף בתי כנסת ולהשחית תפילין ומזוזות על מנת לראות את היהודונים מושפלים עד עפר למראה אמונתם המחוללת, היום עושה זאת בחדווה רבה האמן גיל יפמן, יהודי מבטן ומלידה, במיצג שכל כולו שנאה לקודשי היהדות.

לא ברור לי איזה מסר ביקש גיל יפמן להעביר באמצעות הפרובוקציה הנוראית הזו, ואינני חושב שאני רוצה לדעת; ברור לי שהוא, ומכללת ספיר שאירחה בנדיבות את המיצג המזוויע, אינם יודעים דבר וחצי דבר על יהדותם, למעט ההבנה הגולמית והמעורפלת שיהודי קשור איכשהו לטלית ולתפילין. לו רק היו לומדים משהו על אמונת עמם, לו רק היו כורים אוזן לשמוע את בכי אבותיהם, שמסרו את נפשם בכל הדורות על קיום מצוות התפילין.

אבל הם לא רוצים לשמוע. הם מעדיפים להמשיך ולהתפלש בבורות; בשנאה היוקדת כלפי כל מה שריח יהודי נודף ממנו. לא מעניין אותם שמדינה שלמה הזדעזעה רק לפני חודשיים מתמונות של תפילין ספוגות בדם בבית הכנסת בהר נוף. לא נוגעת אפילו בנים מנימי נפשם התמונה המפורסמת מהשואה, בה נראים קצינים נאצים לועגים ליהודי עטור בטלית ותפילין בשעה שהם גוזזים את זקנו.

הבורות לא מפריעה להם ללעוג לכל מי שיהדותו אומרת לו עוד משהו. היא לא מונעת מהם לבזות את כל הקדוש והיקר לכל מי שניצוץ היהודי עוד פועם בקרבו, וללעוג לאמונתו של האחר. כי אם אפשר להכפיש את שומרי התורה והמצוות, אם אפשר להטיל בהם כל רפש בלי לחשוש מתגובה כלשהי, אם האומה עצמה בזה לערכיה, מהו כבר מיצג מבזה נוסף? מה כבר משנה השפלה נוספת?

התערטלותו של האמן במיצג המזעזע היא רק פרודיה להתערטלותו מערכי היהדות אותם לא הכיר; היא רק משל להתנערותו ממסורת האבות, אותה לא ידע.

ואולי מציקה לו התובנה שעל אף מאמציו לדחוק את רגלי החרדים מספסלי האקדמיה, מגלריות האומנות ומהמרחב הציבורי בכלל בעזרת שימוש נבזי במיצגים פוגעניים, הם הולכים ומתרבים שם, כמו להכעיס. אולי הוא רוצה להעמיד אותם על מקומם הראוי בעיניו, אולי הוא רוצה להחזיר אותם אל גבולות הגטו דווקא באמצעות ביזוי הטלית והתפילין, המסמלות את יציאת מצרים ופריקת עול השעבוד של העם שהיה עד אז עם של עבדים.

אז בוא ואלמד אותך מהי היהדות אותה ביזית, גיל; בוא ואראה לך על אלו ערכים דרכת ברגל כה גסה. כי דווקא כאשר העולם כולו המום מאכזריותם של המחבלים שרצחו בפריז 17 אנשים בגלל קריקטורה אחת שלעגה למייסד דתם, ודווקא על רקע המהלומות שמחליפות ביניהן ארצות הברית וצפון קוריאה בעקבות הפצת הסרט 'ראיון סוף' שהעז ללגלג על סמליה של האחרונה, בולטת ביופייה תגובתו האצילית של החרדי המבוגר אותו שאלתי מה דעתו על המיצג שלך. אחרי שעצם בחלחלה את עיניו ושתק בהלם למספר דקות, הוא נאנח והפטיר בכאב: "האמן לי, אם יהודי אחד הניח תפילין תוך כדי כך, אולי זה היה שווה את הכול."

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים