חדשות

הישג נוסף למחלקה המשפטית: אושר חוק היתומים החרדים

השבוע אישרה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את חוק השארים החרדיים המשווה בין חרדים לחילונים ומעניק להם תמיכה עד גיל 20 * יוסף סגל, יתום חרדי שקידם את החוק בעשר אצבעותיו מודה לחברי המשכן שתמכו בו ולמחלקה המשפטית של פרוייקט דוסים שליוותה את החוק מראשית דרכו

החוק היבש במדינת ישראל מעניק קצבת קיום לשארים עד גיל 18 שתאפשר להם קיום בכבוד. אולם נדמה שאין קבוצה שאינה יוצאת דופן: חייל המתגייס מקבל זאת כתמיכה לשירותו הצבאי. אם הוא אינו מתגייס הוא מקבל זאת כממשיך את לימודיו, ובני המגזר הערבי נהנים מתמיכה זו ללא הסבר חוקי כלשהו. היחידים שאינם זכאים לו הם תלמידי הישיבה שעליהם ללמוד תורה ואין להם יכולת לפרנס את עצמם. ללקונה זו נזקק יוסף סגל (20) תלמיד ישיבה, יתום בעצמו, שכבר לא יזכה ליהנות מפירות החוק. אחיו נפטר כשהיה בן שנה וחצי, ושבע שנים מאוחר יותר נפטר אביו. מאז משפחתו גרה בשכירות באשקוביות בישוב "כוכב השחר"

עוד בכנסות הקודמות ניסו חברי כנסת שונים לתקן עוולה זו אולם ללא הועיל. סגל החליט להפוך ללוביסט של היתומים החרדיים, ועבר ח"כ אחר ח"כ על מנת להסביר לו את התמונה כולה. כתבי הכנסת התרגלו לראות אותו פוסע במסדרונות המשכן ומנסה, ללא קשרים ואמצעים, לקבוע פגישה עם עוד ח"כ ועם עוד שר. פעמים אחדות הוצמד לסגל מאבטח, וזאת בגין תלונה קנטרנית של אחד משרי "יש עתיד" שטען לקצין הכנסת כי הלה מטריד אותו. כמו כן הוזהר סגל כי הוא יורחק לצמיתות מהכנסת אם יעז לגשת לאחד הח"כים ללא אישור. לאחר שבוע ומעט מאמצים הוסרה מעליו ההשגחה. 

החוק עבר גלגולים רבים כאשר עו"ד פרלמנטרים מן המחלקה המשפטית של פרוייקט "דוסים" מסייע לנסח את החוק המדויק, שיתאים גם לדרישות היעוץ המשפטי ושל הביטוח הלאומי. זה האחרון התנגד לחוק לא מפני שחסרים היו לו תקציבים, אלא מפני שהוא חשש כי החוק יהווה תקדים לראות בשארים אלו כקטינים לכל דבר, מה שיאלץ את המוסד להעניק להם תמיכה רחבה בהרבה. לאחר הניסוח המחודש אישר זאת גם הביטוח הלאומי. 

השבוע, כאמור, אושר החוק בקריאה שניה ושלישית, לאחר שעבר את אישורן של כל ועדות הכנסת ונהנה מתמיכה רחבה של חברי כנסת ושרים מכל סיעות הבית.

 

יוסף סגל מבקש להודות בחום לכל חברי הכנסת שתמכו בו, הן בהצבעה והן לאורך כל הדרך. ובפרט לחה"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אלי ישי וניסים זאב (ש"ס) דב חנין (חד"ש) וזבולון כלפה (הבית היהודי)

 

מן החוק יהנו גם סטודנטים ולומדי מקצוע, שיוכרו אף הם כלומדים לצורך קבלת תמיכה זו.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים