חדשות

האלוף ברביבאי: צה"ל מוכן להתעלל בחיילים החרדים

מה מניע את ראש אגף כוח אדם בצה"ל, זו שקובעת כי צה"ל מוכן וערוך לגיוס אלפי חרדים * מדוע לחייל חרדי לא מגיעות שעות שינה ומהו מטבח כשר * קווים לדמותה של אורנה ברביבאי, האלופה הראשונה בצה"ל, ומהי באמת רמת המוכנות של הצבא

בעוד אורנה ברביבאי היא האלופה הראשנה בצבא הקבע הישראלי, הרי שכנות ופתיחות הם לא שהביאו אותה לשם, ובעוד היא מצהירה כי צה"ל ערוך ומוכן לגיוס אלפי חרדים, הרי שהמציאות מעט שונה.

המוכנות בשטח

למרות שוועדה בראשותה של ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, קבעה כי באירועי הווי ונופש המשלבים שירת נשים יוכלו המפקדים לאשר לחיילים להיעדר, וזו אף פקודת מטכ"ל רשמית, בפועל הודחו 4 צוערים מקורס קצינים מפני שביקשו לצאת ולא לשמוע שירת נשים.

כך גם הודחו 2 צוערים שביקשו להתפלל תפילת שחרית, למרות שהקדימו בשעה את שעת השכמתם.

גם ברביבאי עצמה מצהירה כי ההלכה לא יכולה לגבור על המפקד, ובכך למעשה משאירה לכל מפקד בשטח את ההחלטה על שמירת הדת של פקודיו - כאשר במקרים רבים הוכח כי מפקדים חילונים רבים מנותקים לחלוטין מערכי הדת היהודית, וכלל לא רואים בהם ערך הראוי להתחשבות.

גם אריאל כהנא במקור ראשון מצביע על הכישלון של ברביבאי, אשר נאלצה אף לשכור משרד פרסום חרדי:

מדוע, אחרי שנים שבהן זינקו משמעותית שיעורי הגיוס בקרב החרדים, נזקק לפתע צה"ל למשרד יח"צ חרדי? מדוע, זה כמה חודשים, הצעירים החרדים שוב אינם רוצים להתגייס? כיצד שמט צה"ל את ההישג החברתי-היסטורי-לאומי של הבקעת ה'לאו' החרדי לשירות בצבא?

את התשובה לשאלות הקשות צריכה לספק אלוף בצה"ל, ראש אגף כוח אדם, אורנה ברביבאי. חצי שנה לאחר כניסתה לתפקיד, אין מנוס מלקבוע שבכל הנגוע לחרדים, ברביבאי כשלה. היא דרכה על מוקשים במקום לנטרל אותם, נהגה בחוסר רגישות, הרגיזה והעליבה. במקום להבין את מורכבות הבעיה, ברביבאי נסחפה אחרי הסיסמאות. התוצאה היא שוקת שבורה.

נכונות או מוכנות?

למרות האג'נדה הברורה לגייס חרדים, הרי שבפועל המצב בשטח קשה, וחיילים חרדים מתלוננים על אי קיום הבטחות מינימליות גם בגדודי הנח"ל החרדי, שלא לדבר על מסלולי שילוב פתוחים יותר.

ליקטנו למענכם מספר דוגמאות מייצגות:

מה קורה במטבח המהדרין בבסיס סירקין? – אין אחראי, אין טבח ואין משגיח כשרות, אז פלא שבשוגג בושל בשרי במטבח חלבי?

לחיילים, שהתגייסו במסגרת הנחל החרדי, הובטח בין השאר מטבח כשר למהדרין על מנת לאפשר את שירותם הצבאי מבלי לפגוע באורח חייהם הדתי, אולם לטענתם המציאות בשטח רחוקה. לא רק שאין משגיח כשרות אלא שכאשר הגיע האחראי על חיילי 'נצח יהודה' לבדוק את המצב במטבח, נאסרה עליו הכניסה אליו. האירוע הסתיים בדחיפות וכמעט בתגרה. אז איך לחיילים החרדים כשרות מהדרין בלי לאפשר בדיקה והשגחה? לא ברור.

החיילים מוסיפים ומתלוננים על אירוע בו עקב היעדר השגחה ואחראי, בושל עבור החיילים אוכל בשרי במטבח חלבי. זה קרה אמנם בשוגג, אך אם היה משגיח במקום הייתה השגגה נמנעת.

לדבריהם, הורה להם סגל הבסיס - ובראשו הסמח"ט בדרגת סא"ל - לנהל את מטבחם לבדם, וזאת על חשבון שעות המנוחה המגיעות להם.

באירוע נוסף, נמנע מהם פער של שש שעות בין ארוחה בשרית לחלבית, ובהזדמנות נוספת התבקשו החיילים לאסוף ביניהם כסף כדי לרכוש חלות לשבת.

מקבץ מתלונותיהם של החיילים החרדים ב'סירקין' הועלה במכתב ששיגר יו"ר האגודה למען החייל התורני, אליהו לקס, לראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי. במכתבו, מספר לקס על תלונותיהם של חיילי "נצח יהודה" הממוקדות סביב התנהלותו של סגן אלוף, שלדבריהם "מתנכל לחיילי נצח יהודה". לטענתם, הקצין הוא האחראי לכשלים סביב התנהלות המטבח שנועד עבורם, ובכך נמנעת מהם האפשרות לאכול ככל חייל אחר.

בניגוד להנחיות: מש"קית לימדה חיילים חרדים

חיילים חרדים המשרתים ב'שח"ר נצח ים', לוחמים השייכים לגדוד "נצח יהודה" ומשרתים בחיל הים, טוענים כי בניגוד להנחיות ולהבטחות הצבא לשירות בו לא מעורבות חיילות, הועבר להם שיעור על ידי מש"קית חינוך, בנושא... קדושת ראש השנה לאילנות.

על פי הדיווח הגיעו החיילים לכיתה בה הועבר להם השיעור על ידי ה"רבנית", כפי שכינו אותה. החיילים לא יצאו מהכיתה ונותרו עד לסופו של השיעור. לאחריו נפגשו עם גורם בכיר בנח"ל החרדי ושוחחו על האירוע המנוגד להבטחות הצבא לאופן שילובם של חיילים חרדים בשורות צה"ל, שילוב תוך ניתוק מוחלט בינם לבין חיילות ומפקדות. על פי הנחיות אלו אמורים היו חיילים חרדים במסגרות אלו להיות פטורים משיעורים שכאלה.

באגודה למען החייל החרדי מתייחסים גם לתגובת דובר צה"ל, ואומרים ש"החיילים לא רצו לגרום למהומה ולתפוס כותרות בנוסח הדרת נשים, ונשארו בשיעור כדי להוכיח שהם חיילים ממושמעים". עוד מספרים באגודה, כי "את חמתם הוציאו על רבני 'נצח יהודה' בטענה שמרמים אותם". כמו כן, מספרים שם כי "הורים חרדים זועמים פנו לראשי האגודה בתלונות קשות ותהיות אם אכן זהו הנח"ל החרדי".

חיילים חרדים מחו: "לא נותנים לנו זמן לתפילה"

במכתב לראש אכ"א האלוף ברביבאי, התלוננו חיילים על כפיה חילונית "שלא הייתה מביישת את אויבי ישראל". לדבריהם, הדבר גרם להם "לעזוב את הדת ולגלח את הזקן".

במכתב נאמר, כי על פי החלטת מפקד הפלוגה, החיילים שביקשו להתפלל או ללמוד, היו צריכים לקבל אישור מסגל הפיקוד. החיילים החרדים מחו על כך שחיילים אחרים - חילונים - אינם צריכים לקבל אישור לפני שהם "הולכים למועדון או לפינת העישון". לדבריהם, כל התלונות נפלו על אזניים ערלות.

בתלונתם לראש אכ"א, אמרו החיילים כי הם "נאלצים לחלל את השבת באופן הנוגד את ההלכה ואת פקודות מטכ"ל". לדברי אחד החיילים, "לפני כשבועיים הותקן בבסיס שער חשמלי, שהחיילים נאלצים לפתוח אותו בשבת, וגם פטרול ממונע נוגד את הפקודה. על אף שאנחנו חיילים חרדים, מכריחים אותנו לבצע את המשימות".

במכתב נאמר כי החיילים מצפים שצה"ל יעמוד בתנאי השירות המובטחים לגדוד החרדי. "בפועל, מותקנים בחדרים טלוויזיות ומסכי פלזמה, בניגוד גמור לאורח חיים דתי-תורני. התנהלות זו, וכפייה זו - שלא הייתה מביישת את הגרועים שבאויבי ישראל - הביאה לכך שארבעה חיילים מהגדוד עזבו את הדת, גילחו את זקניהם והסירו את כיפותיהם. אוי לעיניים שכך רואות, ואוי לאוזניים שכך שומעות".

חייל חרדי שובת רעב: "הכסף שהובטח לא הגיע"

חרדים בצה"ל נתקלים בקשיים רבים מול המערכת החילונית, ולוחצים על מפקדיהם בעזרת רבנים שליוו אותם טרם גיוסם. כך נפתרות שלל סוגיות, מימי ספורט ועד "חמגשיות" כשרות.

 

אג'נדה מוכחת

לשבחה של ברביאי יאמר שהצהירה על כוונותיה עוד מהתחלה, כאשר  בראיון לליידי גלובס עם מינויה לתפקיד, כבר הצהירה כי סימנה לעצמה יעד, והוא, לאתר כמה שיותר נערות המתחזות לדתיות, כדי להשתחרר משירות צבאי.

על כולנו לעשות מאמץ משותף להבטיח הוקעת השתמטות ברמה הכי ברורה וישירה. אי אפשר לוותר על אף אחת מהאוכלוסיות. אנחנו צריכים את כולם.

הפערים שקיימים בחברה הישראלית מחייבים את כולנו לערוך בירור מעמיק אודות המכנה המשותף הרחב ביותר שלנו. נהיה חייבים לאפשר לפוטנציאל האנושי להוביל לכיוון של צמיחה, ולא של מחלוקת. בעיניי, 'אין לי ארץ אחרת' זה הרבה יותר משורה בשיר, זהו מוטו שחייב להוביל אותנו בהתמודדות עם כל אתגר חברתי, כלכלי או ביטחוני.

אכן כך, לא ההתעללות בנשים בצבא, לא הירידה במוטיבציה להתגייס בקרב כל שכבות בני הנוער, ואף לא מכת ההתאבדויות וההרוגים בתאונות בצה"ל. האתגר העיקרי הניצב, לדעתה, בפניו של אגף כוח אדם בצה"ל הוא, הפערים בחברה הישראלית.

האם זה לא נושא פוליטי שראוי שישאר מחוץ לדרגים המקצועיים של צבא הגנה לישראל?

לחילופין, אני חושש, ימים יגידו האם זהו לא ניצול ציני של המעמד הצבאי למטרות פוליטיות עתידיות.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים