חדשות

ליאת רון לא אוהבת חרדים

מדוע ליאת רון מסיתה נגד חרדים? דורון בורשטיין סבור שהפרשנית הבכירה מנצלת דעות וערכים מוטעים שהושרשו בציבור, כגון המיתוס הנבזי על "מימון החרדים", לצורך שכנוע בצדקת הדרך הכלכלית שלה. ליאת רון, כפי שתוכלו להתרשם מדבריה, לא אוהבת חרדים

ליאת רון, כתבת כלכלית בעיתון 'גלובס' ופרשנית בכירה המרבה להתראיין בכלי התקשורת, אמרה השבוע כי "לחרדים אנחנו משלמים, כל אחד מאיתנו, כ-400 שקלים מהמשכורת שלנו". הדברים נאמרו במסגרת דיון על המאבק הציבורי של תנועת המושבים נגד מכירת אייפקס (תנובה) לחברה סינית, בתכנית "הכול דיבורים" ברשת ב'.
 
"אולי באמת הגיע הזמן שיתחילו להתייחס אליהם (לחקלאים המפגינים) כמו אל החרדים", אמרה רון, "כי אם לחרדים אנחנו משלמים כל אחד מאיתנו כ-400 שקלים מהמשכורת שלנו, הם יבינו שאנחנו משלמים כ-200 שקלים בחודש כדי לממן את הקרטל הזה שקוראים לו תנובה ושהחקלאים שעכשיו צועקים על אייפקס, הם צועקים לכיסם".
 
בדומה לכתבים כלכליים אחרים, גם ליאת רון מנצלת דעות וערכים מוטעים שהושרשו בציבור, כגון המיתוס הנבזי על "מימון החרדים", לצורך שכנוע בצדקת האג'נדה הכלכלית שלה. דבר זה הוא פסול, אפילו אם קיימת אפשרות שמדובר לכאורה באג'נדה כלכלית לגיטימית, כגון פתיחת שוק החלב לתחרות כדי להוריד את מחירי המזון, אי-כניעה למועצות הייצור הקולקטיביסטיות, ועדי עובדים סחטניים וכדומה. ניתן לקדם אג'נדות אלה גם ללא חזרה על הקלישאה המופרכת של "ציבור החרדים הממומן על ידי רוב הציבור".
 
ההשוואה שעשתה ליאת רון במקרה זה אינה הוגנת, ומגמתית, מכיוון שאמנם בשני המקרים מדובר לכאורה בקבוצות השפעה, החקלאים כמו החרדים, שעל ידי הכלי הדמוקרטי של הצבעה לכנסת "דואגים לעצמם" ומארגנים לעצמם תקציבים ייחודיים. אך ההטעיה שבהשוואה זו היא גסה מאוד: מספר הנציגים החרדים בכנסת, שנבחרו על ידי הציבור החרדי בבחירות ייצוגיות, עומד ביחס ישיר לחלקם באוכלוסיה, ואין שום דבר פסול בהצבעה על בסיס אינטרסים סקטוריאליים. להיפך, זוהי נשמת אפה של הדמוקרטיה.
 
לעומת זאת, הפוליטיקאים והפקידים הממשלתיים שדואגים לכאורה להזרמת אותם הכספים שדובר עליהם לכיסיהם הפרטיים של ראשי קרטל המזון (באמתלה של "עזרה לחקלאים"), אינם מייצגים לא את ציבור החקלאים, ואפילו לא את מאות אלפי האנשים שבחרו בהם, אלא כמה טייקונים בודדים ועשירים למדי.
 
ההשוואה הזו - בין תופעה שלדעתי אינה תקינה ועומדת בסתירה לערכי הדמוקרטיה לבין התנהלות נורמטיבית של מפלגות סקטוריאליות - אינה במקומה, ואין לעשותה כלי נוסף לניגוח האוכלוסייה החרדית.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים