חדשות

חרדים מצה"ל - האם יתכן גיוס חרדים לצה"ל?

בימים בהם נעשה נסיון לעקור בני ישיבות מספסל הלימודים ולכפות עליהם שרות צבאי - יצאה ציפי ירום לבדוק: האם יש בכלל מקום לחיילים חרדים בצהל? * מאכלי טרפות, גזיזת זקנים ופאות, לימודי נצרות וחילול שבת, זוהי רק רשימה חלקית של התנאים להם זוכים החיילים החרדים * האם יש פתרון? * פרויקט מיוחד

בימים אלו, בהם עולם הישיבות נלחם על זכותו להתקיים במדינה יהודית, מול גורמים שונים הרוצים לפגוע בו באמצעים שונים, ובעיקר באמצעות גיוס המוני לצה"ל ושרות אזרחי, עומדים דוברים שונים בציבור החרדי ומצהירים את המובן מאליו: נלחם ללא פשרות בכל נסיון לפגוע בלומדי התורה, לעמתם כל חרדי שאין תורתו אומנותו חובה עליו להתגייס. כך נהגו וכך ינהגו.

אך גם בימים טרופים אלו, חובה עלינו לעמוד ולשאול: האם אדם חרדי יכול להתגייס לצה"ל? האם הצבא כהבטחותיו השונות אכן ערוך לקליטת חיילים חרדים תוך המנעות מכפייה אנטי דתית בחסות חובת הציות לפקודות הצבא?

מקרה שהתפרסם היום, הוא רק האחרון בשורה של מקרים המלמדים את התשובה הכואבת: הצבא אינו מיועד לחרדים, לא רוצה חרדים, ובעיקר: לא רוצה אותם חרדים.

לימודי נצרות לחיילים חרדים בצה"ל

המקרה האחרון הוא אילוצם של חיילי הנח"ל החרדי להיות נוכחים בטקס הטבלה לנצרות באתר "קאסר אל יהוד" לפני שלושה שבועות, מקרה שמתכתב עם "יום חינוך" שהועבר לחיילי "בינה בירוק", אחד ממסלולי הגיוס לחרדים, ב... כנסיה(!) ומצטרף לארוע החמור בחג המולד האחרון, בו חיילי הנח"ל החרדי קיבלו הרצאה על "מהות היום". אותם חילים שהובטח להם צבא בשילוב שיעורי תורה, מקבלים שיעורים בנצרות.

שרשרת פגיעות בזכויות החייל החרדי

כאמור, זהו רק המקבץ האחרון. השנה האחרונה מלאה במקרים כאלה, ואף קודם לכן הם ארעו. אפשר לומר שהסנונית הראשונה הופיעה עם סאגת "שירת בנות בצה"ל", שאגב החלה דווקא בעקבות מחאתם של חיילים חובשי כיפה סרוגה ולא חיילים חרדים. מייד אחריה אימץ הרמטכ"ל מסקנות ועדה שמינה, תוך הסתמכות על פסיקת הרבצ"ר רפי פרץ שאינו מקובל על הציבור החרדי, והינו חסר כל נסיון בתחום הפסיקה, ואשר קבעו כי כלל חיילי צה"ל יחוייבו להשתתף בכל הפעילויות, אף אם מופיעות בהן זמרות. זאת, להזכירכם, למרות העובדה שחיילי "נצח יהודה" (הנח"ל החרדי) מקבלים התחייבות עם גיוסם להליך שרות נפרד לחלוטין וללא נשים, בודאי ללא שירת נשים האסורה עליהם ע"פ ההלכה. יום לאחר מכן, לאור ההחלטה ולאור קשיים נוספים שהוערמו על ידי גורמים שונים למתן תנאי שרות ראויים לחרדים, החליט הרב רם משה ראב"ד רב חיל האוויר, האחראי על פרויקט שילוב חרדים בצה"ל, להתפטר מתפקידו.

"החרדים התגייסו לצה"ל בתנאים ברורים ופתאום רוצים לשנות את התנאים - זה יביא לפיצוץ", אמר אז הרב ראב"ד. לדבריו, "נכון שברור לכולם שהם צריכים לעמוד בטקס בו שרה אישה, אבל עד עכשיו אף אחד לא אכף את זה. אני לא יכול לקחת אחריות על הקרע והפיצוץ שיהיה ביום שבו יאכפו בכוח את הפקודה". ומתברר שהוא היה חכם שראה את הנולד.

יום אחד בלבד לאחר התפטרות הרב ראב"ד התלוננו חיילי שח"ר בבסיס תל נוף כי מכריחים אותם ללמוד עם חיילות ולנקות את שירותי החיילות. שוב, בניגוד להבטחה שהשירות שלהן יהיה שירות ללא נשים. צה"ל, יש לציין, הודה במקרה ו"חדד נהלים". אבל חידוד נהלים לחוד, ומעשים בפועל לחוד.

הרעבה ואספקת אוכל לא כשר

החודשים חולפים, ואחרי עוד חצי שנה מתברר שאפילו אוכל כשר הוא לא דבר מובן מאליו לחיילי הנח"ל החרדי . בבסיס סירקין בו שוהים חלק מהחיילים, לא אפשרו לחיילים לנהל מטבח כשר כראוי, לא נתנו לאחראי על החיילים להכנס למטבח ולבדוק כיצד כשרותו מתנהלת, בישלו להם (בשוגג) בשר במטבח חלבי - תוצאה ישירה של העדר השגחה, או לחלופין הורו להם לתפעל את המטבח על חשבון השינה שלהם.

אוכל כשר? מנות מהדרין? צבא שמתאים את עצמו לחרדים? לא בעידן של האלוף ברביבאי, שטוענת שהצבא "מוכן לגיוס חרדים" ו...כמה אירוני, ש"אין חיילים רעבים בצבא". באותו בסיס גם פגעו בשעות התפילה של החיילים והציבו להם טלוויזיה בחרדים, כנגד ההבטחות. גיוס חרדים? חילון חרדים!

חילולי שבת וכפיית אורח חיים חילוני

פחות מחודש חלף בטרם התברר כי חיילים חרדים הכלואים בכלא 4 אולצו לבצע בשבת עבודות שונות, הכרוכות בחילול שבת מדאורייתא, ואינן פיקוח נפש כלל וכלל. למרות שעל פי תגובת דובר צה"ל הדבר נוגד את הוראות הצבא. או שמא הוראות לחוד ומצב בשטח לחוד?

וככל שחולף הזמן מתברר שכנראה מדובר בדפוס פעולה, המפקד "פועל על דעת עצמו" ל'שלב' את החרדים בצבא, ורומס באופן בוטה את הזכות שלהם להמשיך לחיות כחרדים גם בעת שירותם.

המקרה הבא הוא מקרה בו טיפלתי בעצמי במסגרת עבודתי בעיתון "משפחה". לידי נמסרו כל המסמכים הרלוונטיים שהוכיחו: אפילו הזכות האלמנטרית של גידול זקן נשללת מחיילים. חייל שהתנדב לצה"ל (לאחר שהיה חולה סרטן וקיבל פטור, ונאבק קשות כדי להתקבל כחייל מן השורה) קיבל אישור לגדל זקן. בתעודת החוגר שלו (שהעתקה נמסר לי) הופיעה תמונתו עם זקן, האישור על פי נהלי צה"ל הקובעים כי על חתימת זקן צריכים לחתום שני מפקדים בדרגת רס"ן - היה קיים גם הוא. אבל המפקד הישיר סרב לאפשר לחייל לגדל את זקנו שאותו אינו מקצץ אף פעם, ושלח אותו שבוע אחר שבוע למחבוש כשסירב להתגלח . בדו"צ, ביקשו ממני בזמנו את כל המסמכים, והגיבו בהתחמקות מרשימה על העניין תוך הגנה חלקית על המפקד.

עניין ההתנגדות לזקן עלה בדרגה, והפך חצי שנה לאחר מכן לגזיזת פאות חיילים. חיילים סופרו על ידי הספר הצבאי, ואף שהתבקש לא לגעת בפיאות הוא סיפר אותן, וגם עשה זאת בצורה שאסורה על פי ההלכה, תוך שהוא מגלח אותן ב"מספר אפס", עניין האסור באיסור חמור. כן, גזיזת הפיאות, הסמל לחילון כפוי, הגיעה גם אל הצבא. ושוב, כמובן, צפו הטענות על פעולה נקודתית, אבל כשמדובר ב"פעולה נקודתית" מספר 10 שמנינו כאן, הדפוס כבר ברור מאד: הצבא לא מאפשר לחרדים "רק לשרת ולחזור לישיבה", כלשון אלה שנורא מעוניינים שהגמרא תיסגר לשלוש שנים ו"לא מבינים" מה הבעיה.

פגיעה חוזרת ונשנית

לא זמן רב עובר ושוב חזר סיפורו של בסיס סירקין על עצמו, והפעם בבסיס "שדה דב". החיילים החרדים נאלצו להסתפק בארוחות של לחם עם שוקולד למשך שבועיים תמימים, לאחר שההשגחה על הכשרות במקום לא פעלה! למרות העדויות המפורטות, בצה"ל טייחו גם את המקרה הזה. מישהו מופתע?

שוב ושוב חוזרים על עצמם האירועים בהם ה"צבא ללא נשים" שהובטח לחיילים החרדים, מתברר כ"צבא שכופה עליך נשים". בימים האחרונים ממש מתברר כי בבה"ד 20 בצריפין הכריחו את החיילים החרדיים לשבת לשיחה עם קצינת הת"ש (אגב, תפקיד המאוייש באופן מסורתי על ידי נשים, ואיש לא טרח לפתור את הנושא עבור החיילים החרדים).  בנוסף, בחדר האוכל שגם הוא אמור להיות נפרד עבורם, ישבו ואכלו חיילות. שלושה ימים אחר כך התברר כי שוב נקלעו החיילים החרדים ב"בינה בירוק" של חיל המודיעין לעימות כאשר נכפתה עליהם מפקדת- חיילת באחד הקורסים. המפקדת לא רק לימדה אותם, היא גם העירה להם הערות אישיות על לבושם, פרט שהוא בל יעבור עבור חייל חרדי. "אמרו לנו שלמי שזה לא מתאים - שיילך" צוטט אחד החיילים בפרסום. צה"ל, אגב, לא טרח להכחיש את הסיפור ואף טען שהוא נעשה בתיאום עם הרב. תרשו לנו לפקפק, לאור שלל המקרים שלעיל והעובדה שקצינים שונים "מרוצים משילוב החרדים". אם כל שלל המקרים שלעיל הוא שילוב, מעניין מהו פירוד.

האם יתכן שילוב חרדים ראוי בצה"ל?

נזכיר לקוראינו כי חיילים נוטים שלא למהר ולהגיע לתקשורת, כך שאפשר להניח שמקרים רבים מאד נפתרו בסופו של דבר בשקט. ואם 13 נושאים שערורייתיים של פגיעה באורח החיים החרדי על ידי הצבא ומפקדיו עשו בכל זאת את דרכם על ידי התקשורת, המצב כנראה חמור בהרבה.

האם מדובר במדיניות מכוונת לפגיעה באורח החיים החרדי, או אכן כפי שדו"צ מגיב באירועים שונים, רצף אירועים נקודתיים?

גורמים צבאיים עמם שוחחנו, מציירים לפנינו את התמונה הבאה: הצבא מטבעו מותאם לאוכלוסיה גברית חילונית. כאשר הוחלט לקדם שילוב נשים בצה"ל, מונתה אשה בתפקיד מיוחד לצורך כך (יוהל"ן, כיום) אך לעומת זאת, אין אף נסיון אמיתי לנסות להבין ולהתחשב בצרכי החייל החרדי בצה"ל.

את יחס הצבא לענייני הדת בכלל, וכפועל יוצא לזכויות החייל החרדי, ניתן ללמוד מהעובדה הבאה: כאשר נדרש מינוי רבצ"ר לאחר סיום שרותו של הרב רונצקי, הוצנח הרב פרץ לתפקיד. לא היה עולה על דעת המטכ"ל למנות למפקד חיל האויר, המודיעין, רפואה או כל חיל אחר, מינוי בהצנחה מבחוץ. רק אדם שגדל בתוך מערכת יודע להתמודד עם צרכיה השונים. אבל דין הרבנות שונה, ובמקום להביא רב משורות המערכת, הוצנח אדם חסר הכרות לחלוטין עם מערכת הרבנות. התוצאה לא מפתיעה: עמידה רפה על צרכי החייל הדתי והחרדי בצבא בכל הזדמנות.

האם יתעשת הצבא וידאג למנות אדם בעל יכולת לעמוד על הדרישות הנחוצות לשילוב חרדים המעוניינים בכך בצה"ל, ויפתח פתח להשתלבותם של אלו שעזבו את עולם הישיבות ומעוניינים לשרת?

ימים יגידו...

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים