חדשות

ענת יתח והדרת הנשים בצפת

הכתבת ענת יתח מעלה מהגנזכים פשקוויל מפוקפק בן 14 שנים בניסיון ליצור מתח דת בעיר השלווה צפת * ומי זכה לקידום כפול בחינם על חשבון החרדים

אמצע שנת תש"ס, שנות האלפיים בשבילכם, מכשירי הסלולר הראשונים רק נוחתים בישראל, וקבוצת רבנים רואה לנכון להדגיש מספר הנהגות לשימוש נכון במכשירים החדשניים.

בין ההמלצות שמפורסמות בפקשווילים התבקשו גברים שלא להיכנס עם מכשירי פלאפון דלוקים לבתי כנסת, וכן התבקשו נשים למעט בשיחות שנתפסו כצעקניות וסותרות את "כל כבודה בת מלך פנימה", לדברי יודעי דבר, הנוסח שפורסם באתר Ynet תוך השמטת התאריך הוא בכלל זיוף בו הוספו בהדגשה השורות המדוברות.

14 שנים חלפו, הרבנים החתומים כבר אינם בין החיים, מכשירי הסלולר הפכו לנפוצים ורגילים, וכיום אין רב שיעלה על דעתו לאסור על נשים לדבר במכשירי סלולר בציבור, אולם לפשקוויל המזדקן נמצא עוד שימוש יעיל אחד אחרון בשירותה של קריירה עיתונאית כושלת.

וכך, בתוך שלושה ימים, נחשפנו ל-2 כתבות באתר Ynet, החתומות שתיהן על ידי הכתבת ענת יתח, המספרת לנו על הזעזוע בעיר צפת, ובהמשך על הזעזוע מהזעזוע, תוך מאמץ עיתונאי ניכר להביא את תגובת ארגון "צפתיים חילונים" הנלחם ב"התחרדות" העיר להנפקת צקצוקי לשון נדרשים כנגד הכפיה החשוכה, ומספר ארגוני נשים נדרשים, כולל התגייסות מרשימה מצד חברת מועצת העיר ומזכירת נעמ"ת בצפת, ויקי אלקבץ שהצהירה כי הגישה תלונה במשטרה נגד כותבי הפשקוויל, אשר כזכור אינם בן החיים כבר שנים ארוכות.

כל תושבי העיר צפת אותם שאלנו, לא נתקלו בפשקוויל המדובר, וניתן להעריך כי בניגוד להצהרת הכותבת הוא ממש לא הופץ בכל השכונות החרדיות בצפת, אך התגובות לכתבה צפויות וכואבות "חילונים נורמלים עורו, הגיע הזמן להיכנס בחרדים בכוח. הם לא מבינים שפה אחרת... " "אסור לחרדים להסתובב בשכונות חילוניות" וכן הלאה.

כיצד זוכה פשקוויל בן 14 שנה ל-2 אייטמים רצופים באתר חדשות מרכזי?

התשובה הפשוטה נמצאת כמובן במילות המפתח, חרדים, הדרה, כפייה דתית, המתגלים כגורפי רייטינג ופועלים נפלאות לקידום קריירה של פוליטיקאים ועיתונאים, אולם במקרה זה הדברים נראים כחמורים בהרבה.

שימוש ציני ומרושע בחרדים להשגת רייטינג ולקוחות

מעבר לחוסר בדיקת מהימנות הפשקוויל והטענות על הפצתו בעיר שמתבררים כבלתי מדויקים בעליל, עולים גם ספקות קשים על אמינות ואוביקטיביות הכתבת האמורה להיות בלתי תלויה ונטולת שיקולים זרים, אך מקדמת ברוחב לב בית עסק פרטי בשם 'קפה מיכאל' ובעליו "ענת אדרי", כאשר בכתבה הראשונה "ענת אדרי, בעלת 'קפה מיכאל' בצפת, הייתה נסערת השבוע כשראתה את הכרוז שהופץ", ובכתבה השניה טורחים להדגיש פעמיים כי תערך אסיפה דחופה ב'קפה מיכאל'.

גם בכתבות קודמות ישנם אזכורים של בית העסק האמור, כדוגמת כתבה מלפני מספר חודשים בה הוחלט בעיריית צפת כי במה נוספת, שמינית במספר, תיפתח ב'קפה מיכאל', בבעלותה של האמנית ענת אדרי.

בכתבה מרואין יובל כליל החורש כמשתייך לקבוצת "צפתיים חילונים" אולם בפועל וכפי שמפורט בעמוד הפייסבוק שלו הוא עובד ב'קפה מיכאל', כך שבכתבה בודדת הוא למעשה זכה לקידום חינם וכפול, גם לקבוצת הפייסבוק שלו וגם לעסק שבו הוא עובד, תוך נתינת במה נכבדת לגריפת רייטינג ולקוחות על גב תושבי העיר החרדים, פעמיים.

טוב יעשו עורכי אתר ynet אם יבדקו היטב את רמת האתיקה והמקצועיות של הכתבת שלפחות במקרה זה מעלה חשד לחוסר מקצועיות הגובל בבעיות אתיות קשות.

יובל כליל - צפתיים חילונים - קפה מיכאל

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים