חדשות

הלנו אתה, אם לצרינו?

משרד החינוך מתעקש על הטמעת לימודי ליב"ה במוסדות החינוך החרדים * אך תמונת המציאות מדאיגה * ערכי הליב"ה מתגלים כבור ריק ממים * התערטלות והתפרקות בפומבי כערכי יסוד

עד לפני זמן קצר הייתי בכל בעד ליב"ה. למה לא?

שילמדו תלמידי החינוך החרדי גם הם, מתמטיקה ואנגלית, מדעים וגיאוגרפיה.

כך, עד לפני זמן קצר ממש. עד הרגע בו התחלתי לראות כמה מגוחכים הם אותם המבקשים מאיתנו לדמות להם. מגוחכים, שכן דמותם קטנה היא מאיתנו ובהרבה. קטנה ועגומה ביותר.

 

תראו למשל את ענת גור, מנהלת בית הספר לאומנויות בירושלים, שתלמידיה עלו לכותרות הבוקר, שכן לכבוד סיום שנת הלימודים, נתפסו מתרוצצים ברחבי עיר הבירה הישראלית בלבוש מינימאלי, מבצעים משימות מטופשות, מצלמים זה את זה ומצווחים בחדווה. לא רק שאותה מנהלת נכבדה טענה בגאווה שתלמידיה חשבו על כך בכוחות עצמם [אכן, התערטלות בפומבי ופריצה לניידות משטרה הינם הישג אינטלקטואלי מרשים ביותר], היא גם כינתה את אותה התפרקות חסרת רסן כ"דרך מיוחדת לסיים את הלימודים עם הרבה כיף, משימות גיבוש וגם למידה" [כך, בראיון לידיעות אחרונות]. לסיום, אותה מנהלת, שתלמידיה אכן לומדים ליב"ה כדת וכדין וודאי נבחנו כולם בבגרות 5 יחידות בציונים המפארים את מדינת ישראל, ביקשה לציין כי היא מצדיעה בפני התלמידים על יוזמה ברוכה שכזו. כך ממש, מצדיעה.

המנהלת, שביקשה כנראה להיראות "מאגניבה" בעיני תלמידיה פורקי העול, הודתה בפני עיתון, כלומר: בפני כל עם ישראל, כי היא גאה שזו הדרך בה בחרו תלמידיה לחגוג את סיום לימודיהם.

 

אנחנו, שבנותינו הבורות חוגגות את סיום שנת הלימודים בהתכנסויות באולמי ההרצאות, בערבי שירה וריקודים או בנסיעה משותפת לים, יכולים הרי רק לקנא באותם תלמידי בית הספר לאומנויות בירושלים, החכמים, יודעי האנגלית וגאוני המתמטיקה. יכולים אנו להביט בהם ממרום מושבם האינטלקטואלי ולשאוף, ליום בו ילדינו ילמדו את אותם מקצועות ויפגינו את אותו דרור מחשבתי שיגרום להם להתפרע עד כלות.

 

תלמידי מערכת החינוך החרדית אולי יודעים אנגלית הרבה פחות טוב מאחיהם החילונים, לפעמים אינם שולטים בה כלל. הם אולי אינם מקדישים את כל עתותיהם לפתרון משוואות באלגברה, רובם גם לא ניגשים לבחינות הבגרות.

אך על אותו משקל, לרוב הם גם אינם מתערטלים בפומבי, מעשנים חומרים שונים ומשונים, שותים לשכרה, מתחצפים למוריהם או מתפרעים בצורה משולחת רסן בכל רגע של היעדר סמכות. 

שלא כמו אחיהם החוגגים פורעי הסדר מבית הספר לאומנויות בירושלים, תלמידי מערכת החינוך החרדית מגיעים לדפי העיתון בעל כורחם, רק ברגע בו עוד עיתונאי יפה נפש מרגיש עצמו מודאג עד אימה ממצבם הלימודי הכושל.

 

אם אכן ירצו כל המודאגים לשנות משהו במערכת החינוך בישראל, עדיף יהיה אם יפעילו מגמה הפוכה בה יפסיקו החילונים להטיף לנו מוסר, יסתכלו במראה, יראו סוף כל סוף את האנרכיה אליה הם צועדים ויבואו ללמוד מאיתנו. כן, מערכת החינוך החילונית צריכה ללמוד ממערכת החינוך החרדית.

מהתלמידים שקמים בפני מוריהם, מהתלמידים שפונים למחנכיהם בגוף שלישי, מאלו הבורים שמתפללים במקום ללמוד אנגלית ומחונכים ליראת כבוד בפני אדם ובפני שמים. אותם לא תתפסו בפשע או באלימות, גם אם אין בסביבה מחנך או הורה או אפילו מצלמות אבטחה.

לא הדאגה לשלומנו היא המניעה את המבקשים להטמיע לימודים גבוהים בציבור החרדי, אלא הרצון האובססיבי שלהם לסחוב אותנו יחד איתם חיים שאולה.

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים