חדשות

האם המשטרה מסיתה במגמתיות נגד החרדים?

האם משטרת ישראל עוסקת בהסתה ובהשמצת המגזר החרדי כולו? אם לא, איך היא תסביר את מה שהתחולל בעמוד הרשמי שלה בפייסבוק?

מחלקת הדוברות של משטרת ישראל מחזיקה בעמוד רשמי ברשת החברתית פייסבוק, כדי ליצור אינטראקציה עם ציבור הגולשים ולפרסם מהנעשה במשטרה. בדיקה שערך כתב JDN אתמול מוכיחה כי ישנה מגמה להסתה מכוונת נגד הציבור החרדי בדיווחים על מקרי הפרת חוק בישראל.

התקשורת רוצה להשמיץ את החרדים, השנאה כלפינו הולכת וגוברת ככל שחולפים הימים, ומשטרת ישראל, או מחלקת הדוברות שלה, נותנת לזה יד ומוסיפה אש למדורה הענקית.

העדכונים שהועלו אתמול לדף הרשמי של המשטרה, היו קשורים אך ורק לפורעי חוק קיצוניים שמייחסים את עצמם לציבור החרדי. מרפרוף קל בעדכונים, כמו גם בתגובות הגולשים, נראה כי ישנה כאן מגמה מאוד ברורה שאף אחד גם לא טורח להסתיר והיא: הסתה קשה, סובייקטיבית ומכוונת נגד הציבור החרדי.

האם לא נמצא פשע באף סקטור אחר במדינה באותו יום, רק זה מה שקרה? מלבד זאת, לא ניתן לומר שאילו המקרים הבולטים בארץ. שני חרדים מבני ברק וקומץ קיצונים מבית שמש ביצעו את העבירות הקשות ביותר אתמול?

קשה להאמין, במיוחד לגבי פרשת "חטיפת הסודני" בבני ברק, שהסיפור אודותם נכתב בצורה מסולפת ומוטית לגמרי. הסיפורים לא הופיעו בדף של מחוז מרכז או מחוז ירושלים, אלא בדף הראשי הרשמי של משטרת ישראל הארצית. קצת מוזר, לא?

גולשי הרשת החברתית, שמנצלים בדרך כלל את העמוד הרשמי כדי להתנגח במשטרה בשלל נושאיו, בעקבות ההסתה החמורה בתקשורת, ניצלו את הבמה, הפעם, לא תאמינו, להכות בחרדים. תגובות נגד חרדים הציפו את הדף במשך כל היום.

צוות JDN הפנה את השאלות לדוברות המשטרה:

  • כיצד ייתכן שמתוך עדכוני יום שלם, כל מה שעודכן בעמוד הרשמי של משטרת ישראל בפייסבוק, גוף מקצועי שאמור למגר שחיתויות ואלימות במדינה, מופיעים עדכונים שליליים וסובייקטיביים אודות הציבור הכי מושמץ במדינה? הרי ברור שאירעו אירועים חמורים בשאר המחוזות ולא רק עם חרדים התעסקו כל שוטרי משטרת ישראל.
  • מי מחליט מה לפרסם ומה לא, ומהם השיקולים המקצועיים לכך?
  • מהן סמכויותיו של השר לביטחון פנים בנושא, ומהי האחריות שלו למעשים אילו?
  • האם ישנה תוכנית לטפל בנושא ולתקן את המעוות?

פניית JDN לדוברות המשטרה בעניין לא זכתה לתגובה, אולם חצי שעה לאחר מכן כבר נמצא פשע אחר בעכו שניתן היה לדווח עליו, לאחר שכל היום עסק רק בחרדים. צירוף מקרים תמים, או שוב, פעולה מגמתית? לא ברור.

פנייה לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אשר המשטרה נמצאת למעשה תחת פיקודו, הפנתה אותנו בחזרה לדוברות משטרת ישראל. "גם פנייתי בנושא לדוברות המשטרה לא קיבלה תגובה", כך אמר ל-JDNדוברו החרדי של השר לביטחון פנים, צביקה וויסברג.

לדבריו, "לשר אין שליטה על דף הפייסבוק של המשטרה ולא על האייטמים אותם היא בוחרת להציג. זהו עניין של דוברות משטרת ישראל".

בנוגע להסתה האנטי-חרדית השיב לנו הדובר, כי אכן "בימים האחרונים אנחנו עובדים קשה מאד בהסברה על רקע האירועים".

עדכון (יום שלישי, 14:53) • תגובה מלשכת הדוברות במשטרת ישראל:

"עמוד הפייסבוק הרשמי של משטרת ישראל בפייסבוק מספק לגולשיו מגוון רחב של תוכן חדשותי מתוך הארגון, מחוצה לו בנושאים פלילים וחברה. הדיווחים על האירועים בבית שמש היו מידתיים ובהתאם למציאות התקשורתית בישראל נכון לאתמול.

"יש לזכור כי פייסבוק הינה רשת חברתית , ופלטפורמה להבעת דעות של גולשים. הפוסטים שמפורסמים על ידי הגולשים נבדקים ובמידה ויש פוסטים שעוברים על חוקי ונהלי הפייסבוק – הם נגרעים מהאתר".

באדיבות אתר jdn חדשות יהודיות

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים