חדשות

אם יש לו קרניים והוא יורק זה בטוח חרדי

חוקרת החרדים רות בוסידן חושפת חרדי מסוג חדש * דתי, מגולח, פאות ארוכות וללא זקן * מודיעין כבית שמש במאבק בחרדים

ללא צורך באימות או בבדיקת פרטים לעומק, מעלה רות בוסידן ב-ynet את הכתבה 'מודיעין: חרדי ירק על תלמידת משמרת זה"ב'.

אז נכון שמדובר בסך הכל רק בטענות לכאורה של מספר ילדים בני 12 שלא אומתו ולא גובו בעובדות, ונכון שכפי הודאת האב הפרטים הם כללים מדי, אבל מי צריך עבודה עיתונאית ראויה כשמדובר בחרדים?!

הכתבת הנלהבת ממהרת ליצור אווירת כפיה חרדית באמצעות ההשוואה המקוממת "במרחק יריקה מבית שמש", זאת למרות שהילדים עצמם מתארים סיפור אחר לגמרי ולדבריהם מדובר באדם בן 30 עד 40, דתי עם שיער ראש מגולח ופאות ארוכות, ללא זקן.

מכיוון שמבחן הגיל שולל הן את האדמו"ר מקאליב  והן את הרב נויגרשל חסרי הזקן, שיחיו לאורך ימים טובים, הרי שלא נשמע כי מדובר באדם חרדי, ובייחוד כאשר הילדים עצמם מגדירים אותו כאדם "דתי" ויתכן שתחקיר נוסף היה משנה את ההגדרה ל"מסורתי" ואנו יכולים לעצור לחקירה 80% מאוכלוסיית ישראל.

התיאור הכוללני יכול להתאים למגוון אוכלוסיות מכל גווני הכיפה, החל מנוער גבעות קופצני ועד לתרמילאי שנחת זה עתה מחוזק ממסע (עישון) שורשים בהודו, ולמעשה התיאור מדמה יותר קריקטורה גבלסית ממוצעת מאשר קלסתרון משטרתי אמין.

מדוע קפצו האב והכתבת למסקנה כי מדובר ב"חרדי"?

התעלומה נפתרת כאשר אביה מצוטט כאומר "מדאיג מאוד שזה קרה במודיעין" ומציין כי עמד בקשר עם אבי אלבז יו"ר עמותת מודיעין חופשית הנלחמת בחרדים בשיטתיות, ובוקרה בחריפות גם על ידי אישי רוח חילונים בגין שיטותיה הקיצוניות, אך עדיין יש לתמוה מדוע עבודה עיתונאית רופסת וחסרת מקצועיות מעין זו, עברה את עין העורך, והאם כתבה מעין זו היתה רואה בכלל את אוויר העולם לו היה מדובר באוכלוסיה אחרת, מוגנת קצת יותר.

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים