טורים

מדוע מקצצים לתלמידי ישיבות תושבי חו"ל את שיעורי התורה

קשה להסביר בכלים רציונליים את הקיצוצים בתקציבי בני הישיבות תושבי חו"ל המהווים את עיקר התיירות בירושלים, ואת הרצון העז לגייס תלמידי ישיבות כאשר מפקדי צה"ל כלל לא יודעים מה לעשות איתם * מה הסיבה האמיתית? מרדכי ירחי מנסה לחשוב מחוץ לקופסה

כשמביטים בכותרת מבינים שהמניע אינו כלכלי. יש מניע אחר שמזיז את הגלגלים של המכונה המשומנת של מדינת ישראל. 

מהו?

בזמן שכל המדינה סערה סביב הרצון ההכרחי לגייס את הציבור הדתי, נשאלו הקודקודים הגדולים בצה"ל מהי דעתם בנושא, תשובתם פורסמה בתקשורת – "על מה כל המאמץ הזה? לא צריך אותם, הם לא בנויים לכך וחסרי מוטיבציה!" אם המומחים לנושאים הצבאיים לא מעוניינים בחייל החרדי, אז איך בכל זאת הוחלט שכן לגייסם?

זוהי התשובה לשאלת המניע לקיצוצים.

לא הבנתם?

לגורמים חזקים בממשל יש איבה תהומית בעלת היסטוריה רחבה לכל הקשור לחובשי הכיפה והמעוטרים בזקנים ופאות.

הרי כשקמו וקיצצו בקצבאות הילדים נופפו בדגל הניצחון. כאשר פגעו בשומרי התורה, לא היה איכפת להם שגם החילוני והדתי לאומי (שמרכיב את רובו המוחלט של המערך הלוחם בצה"ל) נפגע מריקושטים, העיקר שנפגעו קשות החרדים.

ח"כ מוזס הוכיח בצורה ברורה וחד משמעית, במליאת הכנסת, שהחוק החדש שקובע כי לא יתוקצבו עוד תלמידי ישיבה מחו"ל המגיעים ללמוד בישיבות ובכוללים בארץ, פוגע בכלכלת המדינה הרבה יותר מאשר הוא מועיל! כחלק מדבריו העלה שלפי דו"ח של איגוד בתי המלון בישראל, הדתיים הללו מחו"ל, מרכיבים את עיקר תפוסת המלונות בירושלים.

אגב, לעניות דעתי, חובשי הכיפות הסרוגות הם השריד הפטריוטי האמיתי האחרון ששרד במדינה לאחר 65 שנה. בני חו"ל היקרים הללו עולים ארצה מטעמים אידיאולוגים אמיתיים, בניגוד לאחוז היורדים שהולך וגדל.

רק גאונים אמיתיים, כמו אלו שעומדים מאחורי קלעי התקשורת בכל אגפיה, יכלו לשטוף את המח לאזרח ולגרום לו לחשוב שהאזרח שומר התורה 'חי על מדינה', בזמן שהאמת טופחת על הפנים! רק כמה עשרות אלפי אברכים, מתוך יותר ממיליון חרדים שבמדינה, הם היחידים שמקבלים גמלה עבור לימוד התורה בכוללים, והיא מסתכמת בכ400 שח לאברך לחודש, זה הכל! 

רובו המוחלט של הציבור הדתי עובד ומתפרנס כמו כולם, כולל נשים, ומבסס את מעמדה הכלכלי של המדינה, ומועיל לה. ועל 60-70 אלף אברכים האלה בנו דעה מגובשת אצל רוב הציבור החילוני, שהחרדי הוא בטלן ש'חי על חשובננו'. והצליחו לגרום להסתכל על חובש כיפה, בסוג של סלידה. זאת אומנות שנובעת משנאה כלפי הדתיים.

אבל בורא עולם כתב בתורתנו הקדושה שככל שיכו ויתעללו בעם ישראל, דווקא אז הוא ירבה ויפרוץ (שמות א' יב').

חלק מהוגי ומקימי המדינה, שבחזונם רצו מדינה אירופאית ככל מדינות אירופה ללא כל קשר לדת, נחלו תבוסה לנוכח המציאות שבמדינה ישנה רבנות ויותר ממיליון וחצי חובשי כיפה, שמתוכם, כמו שציינתי, עמודי תווך של צה"ל. ובפועל יותר ויותר יהודים, חוזרים לשורשים ולובשים כיפה וציצית בגאון. ההיסטוריה מעידה בעד עצמה, מי שפגע בתורה-נכשל. מה שהיה הוא שיהיה, ואין חדש תחת השמש.

במדרש רבה איכה, לומדים על מה אבדה הארץ – על עוזבם את תורתי.

חובשי הכיפה שעוסקים בשיעורי תורה, הם מחזיקים את המדינה במישור הרוחני והגשמי. לא חבל לירות לעצמנו ברגל?

לא אלאה את הקורא, נסו לנבור בצורה רציונלית ואובייקטיבית, ותגלו שהמניע לפגיעה בדתיים הוא אך ורק - 'דווקא'.

אבל בעזרת השם בקרוב ניווכח לראות ש"אתה מרום לעולם ה'", בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם.


אתר דעת 

אתר שיעורי תורה – שיעורים יומיים ושבועיים – לימוד יומי קצר ושיעורים על פרשת השבוע

שיעורי תורה באנגלית

שיעורי תורה יוטיוב - כאן

מאגר ספרי קודש סנונית – כאן

 

קליק על אהבתי וקיבלת את כל החדשות והעדכונים מדוסים